FOTO, LIVE-TEXT, Volei Alba-Blaj – Dinamo 1-3, în sferturile Cupei României, la volei feminin

Volei Alba Blaj - Dinamo9Volei Alba Blaj întâlneşte astăzi, în Sala „Timotei Cipariu” pe Dinamo Bucureşti, în manşa tur a Cupei României la volei feminin, sferturi de finală.

*Setul al patrulea 12-25

Dinamo începe tare şi punctează de trei ori consecutiv în debutul setului al patrulea, scor 0-3, Branko Gajic cere time-out. Punct Volei Alba Blaj 1-3. După un punct prelungit, Dinamo stabileşte scorul de 1-4. Servici prost pentru oaspete, 2-4. Bloc-aut, Blaj-Dinamo 2-5. Dinamovistele reuşesc să puncteze rapid de două ori, scor 2-7. Blăjencele reuşesc cu greu să facă faţă atacurilor vicecampioanelor care duc scorul la 2-8. Punct Dinamo, 2-9 în „Mica Romă”. Volei Alba Blaj punctează după ceva timp după un atac greşit al oaspetelor, scor 3-9. Greşeală la serviciu pentru gazde 3-10. Dinamo blochează toate mingile la fileu, 3-11. Gazdele s-au pierdut, 3-12, time-out cerut de Gajic. Vali Rusu punctează, 4-12. Bloc-aut, 4-13 pentru Dinamo. Adina Salaoru punctează pentru 5-13. Scorul se schimbă rapid 6-14 la Blaj. Gazdele nu reuşesc să le oprească pe vizitatoare, scor 6-15. Dublă pentru Dinamo, scor 7-15, galeria cântă. Dinamo punctează, scor 7-16, time-out pentru cele două echipe. Punct pentru Dinamo, 7-17. Din nou minge în blocaj a gazdelor, 7-18 pentru Dinamo. După un punct disputat, Volei Alba Blaj punctează, 8-18. Dinamo se distanţează la 11 puncte, scor 8-19. Karakasheva serveşte la 22-9. Dinamo e distanţată categoric 24-10. Salaoru mai reduce diferenţa la 12-14

*Setul al treilea 16-25

Setul porneşte iar echilibrat: 2-2. Serviciu as Marcovici şi e 2-4. La 2-5 Branko Gajic a solicitat time out. Roxana Ivanov a făcut 5-6, dar blocajul lui Dinamo e puternic, 5-7. Ivanov blochează bine şi scorul devine 6-9. Volei Alba Blaj punctează prin Luminiţa Trombiţas însă dinamovstele reuşesc în scurt timp să facă 3 puncte, scorul este 7-12. Oaspetele profită de lipsa de concentrare din tabăra Blajului şi punctează pentru 7-13, Gajic cere time-out. Collar puncteză pentru 8-13. Dinamovistele trag în aut, 9-13. Blajul serveşte prost iar vicecampioanele punctează pentru 9-14. Bucureştencele reuşesc două puncte consecutive, scorul în Sala „Timotei Cipariu” fiind 9-16. Blocajul funcţionează perfect pentru vizitatoare, 9-17. Dinamo traversează o perioadă bună, punctând de 5 ori consecutiv, scor 9-18. Punct pentru Volei Alba Blaj, 10-18. Dinamo punctează pentru 10-19. Punct pentru Volei Alba Blaj, 12-21. Vizitatoarele punctează la foc continuu 13-22. Dinamo se apropie de setul al doilea, scor 14-23. Blajul este acum la servit şi punct senzaţional, 15-23 în „Mica  Romă”. 15-24 pentru Dinamo. Blajul prelungeşte suspansul, scor 16-24. Set Dinamo, 16-25.

*Setul al doilea 21-25

Dinamo începe tare şi conduce cu 4-1, 5-2, 7-3, 8-5. Blajul revine şi se apropie 10-12. La 13-15 serveşte Adriana Dudnic, dar se ajunge la 13-19. Salaoru aduce un punct şi serveşte Vali Rusu. Atac afară Ativi şi se reaprind speranţele 15-20. La 16-20, Dinamo cere time out. Blocaj Saloru şi 17-20. Din nou atac afară Atavi şi e 18-20, Marian Ştefan protestează în tribună. Cursă de urmărire şi gazdele ajung la 19-21. Blajul nu renunţă, se ajunge la 21-23 si serveşte Salaoru. Dinamo are două mingi de meci, 24-21

*Primul set 25-23

Serviciul afară Dinamo 1-0 şi serveşte Adina Salaoru, Marcovici aduce egalitatea. Aceeaşi Marcovici face 1-2. Este 3-3 şi serveşte Collar, punct! Atac puternic Colar şi din nou avantaj, 5-4. Serviciu excelent Dudnic, 6-4; blocaj Rusu şi 7-4. Luminiţa Trombiţas aduce un nou punct 8-6. Iar egalitate, 8-8. Saloru serveşte perfect şi se face 11-9. Collar un nou atac decisiv şi e 12-9, Dinamo solicite time out şi revine la numai un punct 11-12. Vizitatoarele preiau conducerea după 4 puncte consecutive 13-12 şi Branko a cerut time out. Blajul a redus ecartul 13-14, dar greşeală de preluare Salaoru. Dinamo se desprinde 17-13, dar Vali Rusu e atentă la fileu şi face punct pentru Volei Alba Blaj, 14-18. Dinamo Bucureşti menţine diferenţa, 14-19. Volei Alba Blaj profită de o neatenţie a dinamovistelor şi realizează 3 puncte consecutive, scor 17-19, sala este în delir. Punct pentru Volei Alba Blaj, după un trasor a lui Adina Salaoru, 18-19. Explozie în „Mica Romă”, Blajul egalează, scor 19-19. Oaspetele trag direct în fileu, iar Blajul trece la conducere, 20-19. Dinamo opreşte seria blăjencelor şi egalează 20-20. După o fază controversată şi contestată de jucătoarele gazdă, Dinamo trece în avantaj 20-21. Presiunea fanilor cade greu pe umerii vicecampioanei care se vede din nou egalată, 21-21. 21-22 după o neatenţie în tabăra Blajului. Punctele curg în sală, scor 22-22. Un punct extrem de disputat câştigat de Volei Alba Blaj prin Adina Salaoru, 23-22. 24-22 pentru Volei Alba Blaj şi prima minge de set. Dinamo revine şi fură o minge de set gazdelor 24-23. Primul set câştigat de Volei Alba Blaj, 25-23, atmosferă unică în municipiul din judeţul Alba.

*Iarăşi sala plină şi galerie ce solicită victoria

Galeria Legiunea a XIII-a Gemina a afişat un banner „Anti Dinamo”, suporterii locali scandând în repetate rânduri „Batem Dinamo”! Sala „Timotei Cipariu” este plină, cu peste 700 de spectatori prezenţi la acest joc al ambiţiilor. Galeria a mai poziţionat un banner sugestiv „Suntem alături de voi, al 7-lea jucător”. Prezentarea echipei vizitatoare este huiduită copios

Trupa lui Branko Gajic trebuie să-şi ia revanşa în compania echipei care a învins-o de două ori în sezonul regulat, cu 3-2, în „setul de aur”, după partide dramatice.

Loturile prezente:

Volei Alba Blaj: Adina Salaoru (2), Adriana Dudnic (3), Luminiţa Trombiţaş (5), Valentina Rusu (13), Milagros Colllar (15), Roxana Ivanof (17), Katija Medved (6); Adina Stanciu (1), Denisa Viloiu (4), Miroslava Kijakova (9), Ramona Rus (11), Florencia Busquets (16),

Dinamo: Diana Nenova (1), Alida Marcovici (5), Tvetlina Zarkova (6), Olga Ativi (9), Ioana Baciu (10), Maria Karakasheva (13), Nicoleta Manu (12); Liana Smarandache (7), Diana Cărbuneanu (11), Daniela Mincă (14), Mirela Corjeuţeanu (15)

[nggallery id=1189]

Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]