Volei Alba Blaj – Unic Piatra Neamţ 3-0, a 16-a victorie stagională pentru fetele lui Gajic
Volei Alba Blaj s-a impus în Sala „Timotei Cipariu”, cu scorul de 3-0 (25-11, 25-22, 25-20), în compania formaţiei Unic Piatra Neamţ, meci contând pentru etapa a 20-a Diviziei A1 la volei feminin. „A fost foarte important să câştigăm meciul, de maniera în care am făcut-o. Le-am dat şansa şi altor jucătoare să evolueze, mai ales că noi am început pregătirile pentru play off. Fetele merită felicitări pentru această victorie, noi având de recuperat şi oboseala deplasării de la Bucureşti. La Constanţa o să deplasăm, din pricina drumului lung, numai 7 jucătoare, iar restul se vor pregăti la Blaj”, a afirmat antrenorul Branko Gajic.
*Rotaţia de cadre
Aşa cum se anticipa, antrenorul Branko Gajic a utilizat acest joc oficial pentru a da prilejul jucătoarelor ce evoluaseră mai puţin să prindă „pulsul” şi a început cu sextetul compus din Adina Saloru, Roxana Ivanov, Miroslava Kijakova, Luminiţa Trombiţaş, Adina Stanciu şi Katija Medved, iar pe parcurs au intrat Florencia Busquets, Denisa Viloiu, Ramona Rus (n-au jucat Adriana Dudnic, Millagros Collar).
Din nou, lucru lăudabil sala „Timotei Cipariu” a fost plină, peste 700 de spectatori fiind prezenţi la penultima reprezentaţie a sezonului regulat acasă a favoritelor, ce veneau după eşecul extern 1-3 cu CSM Bucureşti.
Emoţii au fost în setul al 3-lea, în care moldovencele au condus cu 5-0, dar apoi situaţia a intrat în normalitate. Cu a 16-a victorie stagională, echipa din „Mica Romă” se clasează pe treapta a treia a podiumului, cu 48 de puncte.
Runda următoare, conjudeţenele vor întâlni, sâmbătă, 22 februarie, în deplasare pe Tomis Constanţa, un alt meci fără importanţă, în care vizitatoarele vor miza doar pe o parte a efectivului, adică 7 jucătoare.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României