Miza în „Cetate”: terminarea campionatelor la juniori A şi B *SC Fotbal Unirea 2006 aşteaptă aprobarea planului de reorganizare!
În 17 ianuarie a fost un nou termen la Tribunalul Alba în cazul SC Fotbal Unirea 2006 SA, societatea care administrează clubul albaiulian intrată în faliment. La începutul lunii noiembrie 2013 a fost întocmit tabelul definitiv al creanţelor, cuantumul datoriilor depăşeşte 1,8 milioane de euro, iar Adunarea Generală a Creditorilor a structurat planul de reorganizare. Clubul din Cetatea Marii Uniri şi-a încetat activitatea la nivel de seniori la începutul anului trecut şi îşi continuă activitatea numai cu juniorii A şi B, în 2014 formaţia fanion a judeţului trebuind să aniverseze 9 decenii de activitate. „Am depus în luna decembrie planul de reorganizare, iar în luna februarie ar trebui aprobat de Adunarea Creditorilor”, a declarat Mihai Dăscălescu, administratorul special.
Gruparea albaiuliană încă aşteaptă să încaseze de la Terek Groznâi suma de 90.000 de euro, reprezentând procentul cuvenit din taxa de solidaritate în cazul transferului lui Gicu Grozav de la Petrolul Ploieşti în Rusia. În plus, tot la capitolul financiar, FC Unirea a întocmit documentele aferente pentru grilele de promovare ale tinerilor Eduard Schuller, Ionuţ Stan şi Vlad Ignat, înregimentaţi de Dinamo, formaţie care ar fi obligată să achite în jur de 20.000 de euro. În cazul în care planul de reorganizare nu va fi aprobat, atunci clubul intră în faliment şi Unirea Alba Iulia dispare şi din acte, după ce în realitate mai există numai prin Centrul de copii şi juniori! Florinel Oprinca este administrator judiciar al SC Fotbal Unirea 2006, societaţii cerându-i-se falimentul de SC Man Tours SRL. „Important pentru noi este să continuăm activitatea la copii şi juniori şi să încheiem campionatele în curs, cu speranţa că în viitoarea ediţie o să fie şi echipă de seniori, chiar să plecăm din Liga a IV-a”, a mai menţionat Mihai Dăscălescu.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 24 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 12 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României