Mișcarea “Atei, agnostici și raționaliști” din Alba Iulia promovează educația științifică
În vara acestui an anunțam prima întâlnire a raționaliștilor, agnosticilor și ateilor din Alba Iulia. Grupul își propune să promoveze principiile raționalismului și știința dar și să militeze pentru anumite drepturi garantate de constituție, cum ar fi “Libertatea gândirii şi a opiniilor, precum şi libertatea credinţelor religioase” ce include dreptul de a nu urma o confesiune religioasă și de a nu fi discriminat din acest motiv.
Grupul AAR Alba a continuat să se dezvolte în special în mediul virtual, pagina de Facebook a grupului având în prezent peste 40 de membri, dar și prin întâlniri și implicare în diverse proiecte.
Unul din proiectele concrete sprijinite recent de AAR Alba a fost “Calendarul Științific”, un proiect dezvoltat și implementat de ASUR – Asociația Secular-Umanistă din România, asociație a cărei misiune include promovarea științei dar și promovarea separării Bisericii de conducerea politică a Statului.
“Calendarul Științific” este un proiect foarte simplu și de impact: pe un calendar de perete (o singură filă de aproximativ 80×60 cm), sunt trecute în dreptul fiecărei zi din an câte o descoperire științifică majoră dintr-un an oarecare (atât descoperiri recente cât și unele istorice). Câteva exemple:
- 20 aprilie: Apollo 16 a aselenizat (1972)
- 30 august: Naveta spațială Discovery a decolat pentru prima data (1984)
- 25 decembrie: S-a născut fizicianul și matematicianul englez Isaac Newton, care a inventat calculul, a descoperit cele trei principii ale mecanicii și legea gravitației. (1643)
Calendarul a fost finanțat din donații individuale și tipărit în 7.000 de exemplare care au fost distribuite gratuit la nivel național în principal în școli. Grupul AAR Alba s-a implicat în distribuția calendarelor la nivel local, fiind distribuite 400 de calendare în câteva școli care au răspuns pozitiv acestei inițiative.
Grupul AAR Alba va susține în continuare astfel de proiecte, pregătind în paralel proiecte proprii – de la promovarea gândirii critice la atenționarea opiniei publice asupra neregulilor și abuzurilor privind libertatea de expresie și libertatea religioasă a cetățenilor din județul Alba.
Cei care doresc să contacteze grupul, o pot face pe adresa de Facebook: https://www.facebook.com/groups/AARAlba/
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Opinii - Comentarii
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României Deși nu era româncă, odată venită în România ca soție a viitorului rege Ferdinand (numit Ferdinand Întregitorul sau Ferdinand cel Bun) Regina Maria a devenit femeia care a influențat cel mai mult istoria României. În bine! Nepoată atât […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 20 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României