FOTO: Sub steagul Americii, albaiulianul Andrei Nana a terminat pe locul 27 competiţia de ultra-atletism, din Grecia
Albaiulianul Andrei Nana a concurat la cea mai mare competiţie de ultra-atletism din lume şi a terminat pe locul 27 din 350 de participanţi, fiind al doilea concurent american care a ajuns la finish, după 30 de ore de alergat. Andrei s-a mutat în Statele Unite ale Americii de 14 ani şi locuieşte în Miami unde profesează meseria de avocat. Albaiulianul a reprezentat cu onoare statul American la competiţia denumită Sparthatlon, care a presupus parcurgerea a 247 de kilometri, cu startul în Atena, traversând munţii Greciei şi încheindu-se în Sparta. Concursul a avut loc în data de 27 septembrie 2013, iar Andrei a concurat cu atleţi din alte 31 de ţări.
Cum a ajuns un avocat din America să concureze la cea mai mare competiţie de ultra-atletism din lume?
Andrei Nana ne-a relatat cu sinceritate cum acest sport a ajuns mai mult decât o pasiune. „Cu patru ani în urmă am avut o prietenă, o relaţie foarte serioasă care s-a terminat. Această despărţire m-a afectat destul de mult din punct de vedere emoţional şi pentru a putea studia am găsit în alergat o activitate care elibera stresul. Am ajuns să alerg din ce în ce mai mult, iar acest sport îmi oferea o stare de energie şi entuziasm. Alergam câte 160 de kilometri fără oprire, fără să ştiu de competiţiile de atletism. Un prieten mi-a spus despre aceste competiţii şi cu doi ani în urmă, după ce am dat examenul pentru barou am început să concurez”, ne-a relatat Andrei Nana.
Andrei Nana s-a născut în Alba Iulia, are 36 de ani şi de 14 ani s-a mutat în Statele Unite ale Americii. Locuieşte în Miami, unde lucrează ca şi avocat. A terminat facultatea de Psihologie la “University of Tennessee” şi un doctorat în Ştiinţe Juridice la “Florida Coastal School of Law”. Înainte de a-şi termina doctoratul în drept, Andrei a făcut parte din Armata Americană în Irak (gradul de sergent), unde a lucrat ca şi contractor în Afganistan.
A început să alerge cu 4 ani în urmă şi să concureze în competiţii de ultra-atletism de 2 ani. În aceşti ultimi doi ani a concurat cu succes, finalizând competiţii cu distanţe de 160 kilometri sau competiţii de alergat timp de 24 ore.
Andrei a participat sub steagul Americii pentru că, din păcate, ca şi ţară, România nu este încă parte din Asociaţia Internaţională de Ultra-Atletism.
[nggallery id=377]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
Zlătneanul Andrei Mărginean, în Liga 1, la Dinamo Mijlocașul central Andrei Mărginean (23 de ani), originar din Zlatna este noul fotbalist al prim-divizionarei Dinamo București. Andrei Mărginean aparține de clubul italian Sassuolo și va juca în sezonul 2024-2025 pentru Dinamo. Potrivit gsp.ro, „câinii” au si o opțiune de transfer definitiv. Aceasta poate ajunge la un […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni