Florin Roman supărat pe PSD-iști pentru că își asumă munca lui. Ioan Florea face figurație pe realizările altora
Au revenit tensiunile în USL Alba! Astăzi, în cadrul unei conferințe de presă organizate la sediul PNL Alba, vicepreședintele Consiliului Județean Alba, Florin Roman, l-a criticat dur pe colegul său social democrat, Ioan Florea, pentru că acesta și-ar fi arogat merite pentru proiectele inițiate de liberal, cum ar fi programul “Primul Ghiozdan” sau Școala Profesională Germană Alba Iulia.
Roman a explicat că a muncit mult pentru ca aceste proiecte să se materializeze într-o perioadă scurtă de timp și este foarte deranjat când alte persoane, cum este consilierul județean Ioan Florea, își asumă munca sa.
“Nu poți face politică pe proiectele altora. Le transmit colegilor din PSD Alba că dacă vor continua cu această atitudine vor rămâne la procentul de 15% intenție de vot, cât au în prezent la nivelul județului Alba. Să facă ceva și doar după aceea să vorbească despre ce a realizat”, a spus președintele PNL Alba Iulia.
Despre Ioan Florea, vicele CJ Alba a spus că votează “ca primarul” multe din proiectele de hotărâre, iar de inițiativele importante, cum sunt programul “Primul Ghiozdan”, Școala Profesională Germană Alba Iulia și Autostrada Sebeș-Turda, a aflat din presă și nu a avut niciun fel de contribuție pentru materializarea lor.
„Doresc să vă prezint 3 lucruri de care sunt foarte mândru și pentru care unii mă critică pentru că ar fi făcute într-un timp foarte scurt. Programul “Primul Ghiozdan”, Școala Profesională Germană Alba Iulia și Autostrada Sebeș-Turda.
Și vreau să fac câteva precizări importante vizavi de declarațiile vicepreședintelui PSD Alba și totodată consilier județean, Ioan Florea, despre proiectul Primul Ghiozdan.
Acest proiect a fost inițiat de Florin Roman și așa cum se obișnuiește în cutuma parlamentară, am cerut sprijinul grupurilor politice din cadrul CJ Alba, pentru a avea o susținere cât mai largă a proiectului. Domnul Florea a semnat și de această dată „ca și primarul.” Îmi asum acest proiect pentru că a fost ideea mea, este scris de mine, iar Domnul Florea a aflat de el din presă, pentru ca acum să își aroge merite pentru el.
Dar PSD-iștii sunt oameni care doar ridică mâna, nu au nimic de spus și nu scriu proiecte. Nu poți face politică pe proiectele altora.
Și despre Autostrada Sebeș-Turda social-democrații din Alba au aflat din ziare. Ministrul Dan Șova a recunoscut public, în repetate rânduri, că am fost la el și am “reînviat” un proiect, care va ]nsemna enorm pentru dezvoltarea economică a județului nostru. Am stat 7 ani în București și am foarte mulți prieteni în ministere și încerc să folosesc aceste relații pentru a primi sprijin pe proiecte importante pentru Alba.
Suntem într-o alianță cu PSD-ul atâta timp cât suntem oameni serioși. Dar nu și când suntem figuranți pe proiectele și realizările altora.”
.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni Administrația comunei Doștat, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede implementarea unui sistem informatic pentru simplificarea procedurilor administrative în primărie. Citește și: Reabilitarea și modernizarea primăriei Doștat: Licitația de aproape jumătate de milion de lei, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 20 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață