Un proiect ambiţios: Secţia de Urgenţă a Spitalului Judeţean Alba se poate extinde cu încă o clădire de 500 mp
Secţia Unităţii de Primiri Urgenţe a Spitalului Judeţean Alba se poate extinde cu încă 500 mp, dacă studiul de fezabilitate care va fi realizat în două săptămâni de reprezentanţii spitalului va fi considerat oportun şi posibil de finanţare de către reprezentanţii Consiliului Judeţean Alba. Un nou corp poate fi construit lângă Secţia de Urgenţă, care va beneficia de computer tomograf propriu, un cabinet de endoscopie şi bronhoscopie, un salon de reanimare şi unul de izolare, toate dotate la standarde internaţionale.
Dacă această investiţie se va realiza, şeful UPU, Aurel Crişan spune că Secţia de Urgenţă a Spitalului Judeţean Alba va fi la nivelul centrelor universitare din ţară. Totodată, numărul personalului de la urgenţă se va dubla, de la 30 la 60 de asistenţi, precum şi a medicilor care, deocamdată, sunt doar doi pe tură.
Dacă acest proiect ambiţios se va demara vom afla cu toţii în două săptămâni când, se va lua o decizie certă la nivelul conducerii Spitalului Judeţean Alba şi a principalului finanţator, Consiliul Judeţean Alba. Dacă proiectul va fi acceptat, noul corp va fi terminat în doi ani.
Extinderea Unității de Primiri Urgențe, cu încă o clădire, este un proiect separat care nu afectează cu nimic lucrările aflate în desfășurare la acest moment. În cazul în care se va hotărâ realizarea acestei reabilitări și va exista suport și finanțare din partea Consiliului Județean activitatea medicală nu va fi cu nimic îngreunată în viitor. Corpul principal al UPU va fi în continuare la parterul clădirii Spitalului Județean, iar lucrările de modernizare din acest spațiu se vor încheia în următoarea perioadă.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Cum s-a petrecut incidentul în care o fetiță de trei ani a fost grav rănită: A căzut de la etajul unei locații de cazare, din satul Călugărești
Cum s-a petrecut incidentul în care o fetiță de trei ani a fost grav rănită: A căzut de la etajul unei locații de cazare, din satul Călugărești O fetiță de doar 3 ani a fost grav rănită joi după-masa, după ce a căzut de etajul unei locații de cazare din satul Călugărești, comuna Avram Iancu. […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României