Se lucrează de zor la autostrada Orăștie-Sibiu! Vezi ce tronsoane urmează să fie deschise în acest an!
După ce două zile la rând vicepreședintele CJ Alba, Florin Roman, a vizitat șantierele autostrăzii Orăștie-Sibiu de pe raza județului nostru, am reușit să aflăm de la acesta care este stadiul lucrărilor și când vom putea circula pe mult așteptata autostradă.
Cea mai așteptată inaugurare este porțiunea de 9 kilometri de drum care va avea și rolul de centură a Sebeșului. Potrivit lui Roman, coșmarul locuitorilor din Sebeș și a zecilor de mii de șoferi care tranzitează zilnic orașul se va sfârși în septembrie. Tot atunci va fi finalizat și dat în folosință tronsonul de autostrada Orăștie-Vințișoara, in lungime de 24 km.
În noiembrie urmează să fie deschis circulației auto și tronsonul Sebeș-Cunța.
La intrarea la Vințișoara. Constructorul Straco lucrează la foc automat, realizând circa 2 km de asfalt pe zi si circa un km de parapeți.
“În luna septembrie va fi dat in folosință tronsonul de autostrada Orăștie-Vințișoara, in lungime de 24 km. Va face jonctiunea cu celălalt tronson deja inaugurat Orastie-Deva de 30 km la care se adaugă centura Sebesului pe 9 km. In total, din septembrie se va circula pe 53 km de autostrada. La asta se adaugă din noiembrie si tronsonul Sebes-Cunta”, a declarat Florin Roman.
În ceea ce privește o altă lucrare de infrastructură rutieră, respectiv reabiltarea și modernizarea podului de peste Râul Ampoi, de la ieşirea din Alba Iulia înspre Ciugud, vicepreședintele Consiliului Județean Alba a anunțat că “deşi termenul de finalizare a reabilitării podului este sfârșitul acestui an, lucrările vor fi finalizate în septembrie”.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Cum s-a petrecut incidentul în care o fetiță de trei ani a fost grav rănită: A căzut de la etajul unei locații de cazare, din satul Călugărești
Cum s-a petrecut incidentul în care o fetiță de trei ani a fost grav rănită: A căzut de la etajul unei locații de cazare, din satul Călugărești O fetiță de doar 3 ani a fost grav rănită joi după-masa, după ce a căzut de etajul unei locații de cazare din satul Călugărești, comuna Avram Iancu. […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 15 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României