PSD Alba salută intenţia Guvernului Boc de a adopta măsuri de stânga
Partidul Social Democrat Alba salută intenţia actualei puteri de a adopta o serie de măsuri de stânga menite să mai atenueze povara crizei economice, povară aflată pe umerii populaţiei. PSD va susţine aceste măsuri extrem de necesare în condiţiile în care ele nu sunt simple declaraţii lipsite de orice conţinut. Ne aşteptăm ca aceste măsuri să fie şi puse în aplicare, nu doar enunţate în acest moment dificil. Anunţarea lor în timpul vizitei delegaţiei FMI la Bucureşti reprezintă un semnal şi în legătură cu acordul pe care această instituţie l-a dat pentru punerea lor în practică.
E o veste foarte bună că bugetarii îşi vor recupera pierderile salariale înregistrate sau că pensionarii vor beneficia de venituri ceva mai mari. PSD nu poate fi împotriva unor măsuri de stânga pe care le adoptă Guvernul Boc. Aceste lucruri s-ar fi întâmplat oricum în momentul în care USL ar fi preluat guvernarea, dar dacă ele pot fi puse în practică mai devreme este cu atât mai bine. De asemenea, PSD Alba salută intenţia actualei puteri de a introduce aşa-numitul „coş de solidaritate al pensionarului”. Deşi o astfel de măsură trebuia să vină mult mai devreme, încă de la debutul crizei economice, ea este binevenită şi acum. Pensionarii au fost primii afectaţi de creşterea explozivă a preţurilor, iar eliminarea subvenţiei la căldură şi apă caldă, precum şi perspectiva introducerii sistemului de coplată în sistemul de sănătate îi va lovi şi mai tare. De aceea, o astfel de măsură este mai mult decât necesară.
PSD Alba îşi exprimă speranţa că actuala putere a înţeles importanţa unor măsuri sociale într-un moment de criză economică în care primii afectaţi sunt cei cu venituri reduse. România nu a depăşit încă momentul economic dificil şi, prin urmare, are în continuare nevoie de astfel de iniţiative de responsabilitate şi solidaritate socială.
PSD Alba sprijină deschis această abordare din partea guvernului şi o va promova atât în spaţiul public, cât şi în cadrul USL.
dr. Ioan Dîrzu, preşedintele PSD Alba
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Opinii - Comentarii
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni
Tradiția Târgului de fete de pe Muntele Găina i-a fascinat dintotdeauna pe călătorii străini. Povestea acestui obicei, aşa cum se desfăşura la sfârşitul secolului XIX, a fost relatată în detaliu de scriitorul Jokai Mor, în romanul „Sărmanii Bogaţi”. Autorul se arăta impresionat de tradiţia din Apuseni, dar oferea şi o explicaţie pentru ea. Jokai Mor, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 24 de ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum 55 de minute
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni