Secretarul de Stat Stelian Fedorca, în vizită la Colegiul Tehnic „ID Lăzărescu” şi Star Transmission Cugir
În cursul zilei de miercuri, Cugirul l-a avut ca oaspete pe Stelian Fedorca-Secretar de stat, în Ministerul Educaţiei Naţionale, care a efectuat o scurtă vizită de informare la Colegiul Tehnic „ID Lăzărescu” şi Star Transmission Cugir.
Potrivit surselor, scopul vizitei demnitarului a fost acela de a studia împreună cu autorităţile locale, posibilitatea implicării agenţilor economici din oraş, în desfăşurarea activităţii de pregătire a elevilor în cadrul învăţământului profesional tehnic de la colegiul cugirean. În intenţia secretarului de stat ar fi desfăşurarea unei viitoare analize, împreună cu primăria şi şcoala de a crea un sistem de învăţământ dual de formare profesională după modelul de ucenicie german, pentru unele meserii de care mediul local de afaceri are nevoie.
Având în vedere necesitatea imperioasă de formare profesională adaptată cerinţelor practice pentru personal de specialitate care nu poate fi recrutat de oriunde s-a avansat interesul pentru o colaborare mai strânsă a liceului cu sectorul privat în domeniul formării profesionale, după modelul de succes al unei şcoli profesionale din Braşov. Tot legat de acest proiect ar urma să se discute şi despre posibilitatea de finanţare, în care toţi cei implicaţi să contribuie financiar, statul român, firmele implicate, eventual şi organizaţii partenere, precum şi atragerea de fonduri europene.
După vizitarea atelierelor şcolare de la Colegiul „ID Lăzărescu”, Stelian Fedorca, împreună cu primarul Adrian Teban s-au deplasat la SC Star Transmission Cugir, firmă care a recrutat pe parcursul timpului, mai mulţi absolvenţi ai şcolii profesionale din Cugir şi care intenţionează ca şi pe viitor să-şi asigure deficitul de forţă de muncă cu cadre pregătite la această instituţie. (C. P.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Curier Județean
INCENDIU la o locuință din Stremț: Intervin pompierii cu trei autospeciale Un incendiu a izbucnit vineri dimineața, în jurul orei 6.00, la o locuință din Stremț. Intervin pompierii cu trei autospeciale. Citește și: UPDATE: FOTO | INCENDIU pe autostrada A10 Sebeș-Turda: O autobasculantă a luat foc pe sensul Turda-Sebeș. Trafic blocat Detașamentul de pompieri Aiud […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni