Durata medie de vârstă în județul Alba a crescut cu peste 3,5 ani. Femeile trăiesc cu peste 7 ani mai mult ca bărbații
Să trăim și bine dacă tot trăim mai mult!
Durata medie de vârstă în județul Alba a crescut din anul 1990 și până în 2010 cu peste 3,5 ani. Potrivit unei statistici a INS, creșterea cea mai mare a fost înregistrată în rândul persoanelor de sex feminin.
Astfel, dacă în ’90, durata medie a vieții unei femei din Alba era de 73,77 de ani, douăzeci de ani mai târziu, aceasta ajunsese la 77,85, cu peste 4 ani în medie mai mult. În cazul bărbaților creșterea mediei de vârstă este cu puțin peste 3 ani.
Iată că această statistică ne demonstrează faptul că, asumțiile potrivit cărora înainte de Revoluție, mâncare consumată de români era mai sănătoasă, era mai puțin stres, în sistemul sanitar era mai multă seriozitate, nu se susțin, cel puțin din perspectiva acestei statistici.
Și atunci, dacă durata mediei de vârstă și speranța de viață a crescut, cel puțin în județul Alba, în 10 ani cu peste 3,5 %, putem să spunem că ceva s-a îmbunătățit în viața românilor. Cu siguranță, unul dintre domeniile cu cel mai mare impact asupra rezultatelor acestei statistici o are sistemul de sănătatea din România. Cu toate că a fost unul dintre cele mai căpușate și fraudate bugete în perioada de capitalism românesc, updatarea logistică a spitalelor, pregătirea medicilor, programele de prevenție și evaluare a sănătății publice și creșterea nivelului de informare a populației au contribuit semnificativ la creșterea duratei medie de vârstă și în județul Alba.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Actualitate
LISTA actualizată | ATENȚIE la apa pe care o beți: 64 de izvoare și fântâni din Alba NU au apă bună de băut
LISTA actualizată | ATENȚIE la apa pe care o beți: 64 de izvoare și fântâni din Alba NU au apă bună de băut Direcția de Sănătate Publică Alba îndeamnă cetățenii să verifice întotdeauna sursa apei înainte de consum. Este important ca, în cazul izvoarelor neconforme, să se evite consumul direct și să se opteze pentru […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 5 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari