Construirea bisericii din curtea Spitalului Judeţean Alba, un proiect care prinde contur
Spitalul Judeţean Alba este tot mai aproape de a atinge obiectivul de construire a unei biserici în curtea unităţii medicale. Graţie unei donaţii constând în lemn, venită de la primării din Alba, proiectul poate să înceapă.
Locaşul de cult va fi construit din donaţii de la mai multe primării din judeţ. Un transport a sosit în cursul zilei de ieri la spitalul albaiulian. O altă donaţie mai este aşteptată să ajungă de la primăriile din comunele Sălciua, Vidra şi Ocoliş.
Întreaga construcţie va fi realizată din donaţii, astfel că până acum a fost deja strânsă şi o parte din suma necesară pentru manopera lucrării.
„Mulțumim Primăriilor care s-au implicat în acest proiect și care ne-au sprijinit în demersul nostru, de asemenea dorim să mulțumim domnilor Mihai Morar, directorul Ocolului Silvic Alba Iulia și fostului primar al comunei Horea, Cornel Olar. Pentru plata manoperei am reușit să strângem, până la acest moment 10.000 de lei, un sfert din suma necesară și sperăm să obținem și sprijinul unor firme și instituții pentru a asigura valoarea totală a lucrării”, a explicat Monica Onețiu, directorul de îngrijiri al Spitalului Județean de Urgență Alba.
Biserica va fi ridicată în curtea interioară a Spitalului Judeţean Alba. „Dorim să demarăm cât mai repede lucrările la acest locaș de cult mai ales că spațiul în care funcționează la acest moment Capela Spitalului va fi reamenajat pentru a fi folosit de Unitatea de Primiri Urgențe. Este un proiect de suflet în care ne-am implicat și sperăm să obținem sprijin, așa cum s-a întâmplat și în cazul primăriilor, unde am găsit oameni receptivi. Am solicitat și ajutorul unor firme din județ și sperăm să avem și de la ei suportul necesar pentru a demara și finaliza acest proiect deosebit”, a mai spus Monica Onețiu, directorul de îngrijiri al Spitalului Județean de Urgență Alba.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Actualitate
LISTA actualizată | ATENȚIE la apa pe care o beți: 64 de izvoare și fântâni din Alba NU au apă bună de băut
LISTA actualizată | ATENȚIE la apa pe care o beți: 64 de izvoare și fântâni din Alba NU au apă bună de băut Direcția de Sănătate Publică Alba îndeamnă cetățenii să verifice întotdeauna sursa apei înainte de consum. Este important ca, în cazul izvoarelor neconforme, să se evite consumul direct și să se opteze pentru […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 5 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari