VIDEO: Surpriză pentru cugireanul Mihai Toader la concursul MasterChef! Convins 100% că va fi eliminat, șansa i-a surâs
Aseară la Masterchef concurenţii au fost supuşi unei probe inedite, care le-a pus la încercare nu numai măiestria culinară dar si spiritul de echipă și capacitatea de organizare. Împarţiţi în două echipe, concurenţii au gătit pentru mai mult de 200 de persoane nevoiaşe, într-o cantină socială, înconjuraţi de o atmosferă încărcată de presiune, strigăte si indicaţii.
După ce au gustat preparatele, cei pentru care concurenţii s-au straduit să gătească au votat pentru una dintre echipe. Grupul condus de Victor, din care face parte si Mihai, a câstigat 115 voturi in timp ce 119 voturi au fost câstigate de membrii celeilalte echipe.
Pentru că scorul a fost asa de strâns, juraţii au decis ca toţi concurentii să treaca prin “ proba de foc”, ce a constat in prepararea unui desert folosind ingredientele si tehnica prezentate de o maestră cofetară. Reţeta initială i-a speriat pe concurenţii care s-au relaxat când au aflat că preparatul nu trebuie reprodus exact, ci originalitatea lor trebuie să-şi spună cuvântul.
La prepararea desertului, Mihai a avut cele mai mari dificultăţi din tot concursul:
“Chiar am emoţii acum. Am emoţii foarte mari. Dacă nu-mi iese crème brulee-ul, gata! Sunt terminat!”
Si…nu i-a prea ieşit. În ultimele 10 minute, Mihai a fost nevoit să improvizeze ceva:
“ Nu mi-a mers nimic. Cea mai ghinionista zi din viata mea! Mi-e ciudă pe mine. 100% plec!”
Deși vădit nemulţumiți de felul cum arată preparatul si de faptul ca a ratat primele două încercări de desert, în final juraţii au lăudat gustul prăjiturii şi l-au trimis pe Mihai mai departe în concurs!
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
UPDATE: FOTO | INCENDIU pe autostrada A10 Sebeș-Turda: O autobasculantă a luat foc pe sensul Turda-Sebeș. Trafic blocat
UPDATE: FOTO | INCENDIU pe autostrada A10 Sebeș-Turda: O autobasculantă a luat foc pe sensul Turda-Sebeș. Trafic blocat Circulația este blocată temporar în urma unui incendiu produs la o autobasculantă pe A10 km 30, calea 2 (sensul Turda-Sebeș), a anunțat DRDP Cluj. Citește și: FOTO | INCENDIU violent izbucnit la un autoturism în zona Cetății: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață