FOTO: ”Pastel de toamnă” la Cugir
*Spectacol artistic susţinut de elevii Şcolii gimnaziale nr. 3 din Cugir
Teatru, dans, muzică şi poezie adunate în spectacolul ”Pastel de toamnă” susţinut de elevii Şcolii gimnaziale nr. 3 Cugir, la Casa orăşenească de Cultură. Nu este altceva decât o încununare a o serie de activităţi derulate în cursul lunii noiembrie, cu prilejul ”Festivalului Naţional al Şanselor Tale- 2012”
A fost o manifestare artistică grandioasă susţinută de tinerele talente ale şcolii, în faţa unei săli care a devenit neîncăpătoare, unde s-a cântat despre toamnă şi roadele ei bogate, un spectacol din care n-au lipsit dansul, muzica Folk, teatrul şi muzica populară. N-a lipsit nici momentul poetic în care copiii au recitat emoţionante versuri dintre care am reţinut poezia ”Oraşul de la poalele Drăganei” recitată de elevul Alexandru Cebotari din clasa a V-a, din care am reţinut versurile ”Dacă viaţa mă va duce-n alte părţi, îmi va fi dor sub Dragană să cânt stelele şi s-ascult tăcerea lor.”
Trebuie să amintim că în cadrul aceluiaşi demers al ”Pastelului de toamnă”, în urmă cu puţine zile, la şcoala din Vinerea, unitate aparţinând Şcolii Gimnaziale nr 3, a avut loc sub coordonarea directorului adjunct al şcolii, profesoara Laura Teban, un ciclu de manifestări culturale susţinute de grupul de copii ”Câmpul Pâinii”, dansuri populare, tradiţionalul ”Căluşer”, piesa de teatru, o expoziţie de fotografie veche şi paradă portului popular.
Meritul pentru succesul acestui eveniment se datorează cadrelor didactice, consilierului educativ Luminiţa Scubea, coordonatorilor Daniela Igna, Luminiţa Cebotari şi nu în ultimul rând conducerii şcolii, prof. Stela Târlea -director şi director adjunct Laura Teban.
De menţionat că activitatea a fost onorată de viceprimarul oraşului Horia Rotche şi de consilierul local Rodica Florea. (C.P.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
O nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, în octombrie 2024: Cadre inginerești din întreaga țară se reunesc la Cugir
O nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, în octombrie 2024: Cadre inginerești din întreaga țară se reunesc la Cugir Asociația Generală a Inginerilor din România – Sucursala Alba, pregătește o nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, la Cugir Asociația Generală a Inginerilor din România (AGIR) – sucursala Alba (cu sediul la Cugir) a […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 17 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României