Război total pe „Cetate”!
Meci de totul sau nimic pentru „alb-negri” în „Cetate”, unde poposeşte FC Bihor, echipă neînvinsă în retur, ce râvneşte la accederea în Liga 1. Este un joc special şi pentru principalul unirist Gabriel Rotaru, care debutează în faţa fanilor albaiulieni cu o confruntare extremă, împotriva grupării pentru care a activat în perioada 2000-2004, cu o promovare în Divizia A. Jocul se dispută sâmbătă, 30 aprilie, de la ora 11.00 şi contează pentru etapa a 24-a a seriei vestice. Amfitrionii, situaţi pe ultima poziţie n-au mai înscris de 4 jocuri şi se agaţă cu disperare de această confruntare a ambiţiilor, aparent disproporţionată, în care au alături tradiţia favorabilă în fieful propriu. Orădenii n-au mai câştigat la Alba Iulia de 9 ani, tocmai din 2002 când îl aveau între buturi pe… Gabriel Rotaru, goalkeperul apărând un penalty în victoria cu 2-1.
lRotaru vrea surpriza!
FC Bihor, cu punctaj maxim în jocurile externe ale primăverii nici nu concepe să se împiedice de o formaţie ce agonizează, ameninţată cu Liga a 3-a. „Roti” nu uită însă că a debutat la FC Unirea tocmai într-un meci cu FC Bihor, în 25 martie 2006, câştigat cu 2-1 (goluri Scarlat 18 penalty, Kiraly 90+2, respectiv Muscă 25), când combatantele traversau aceleaşi coordonate, o situaţie similară cu prezentul, cu amfitrionii în subsol (au retrogradat), respectiv vizitatorii la promovare (au ratat barajul)! „Este fără îndoială un joc important, întâiul acasă în postura de antrenor principal şi din acest unghi este ca şi cum ar fi un nou debut în faţa suporterilor”, a spus Rotaru, care nu se teme de fosta sa echipă. „Mi s-a oferit o şansă pe banca tehnică şi vreau să profit de ea şi să salvăm Unirea. Sunt optimist, deşi ne aşteaptă o întâlnire dificilă şi cred că putem realiza surpriza”, a mai spus antrenorul unirist. Rotaru mizează în primul rând pe orgoliul elevilor săi în cursa disperată pentru puncte. „Aştept din partea jucătorilor o tresărire de orgoliu, să demonstreze în teren că au valoare de Liga a II-a. Chiar dacă FC Bihor nu a mai pierdut demult, este cazul să piardă la Alba Iulia”, a conchis tehnicianul Unirii.
lCiprian Selagea nu face parte din lot!
Ex-unirsitul Ciprian Selagea nu face parte din lotul pe care Gheorghe Ghiţ îl deplasează la Alba Iulia. „Încă nu sunt pus la punct cu pregătirea fizică. Meciul cu Unirea Alba Iulia este unul special din toate punctele de vedere deoarece acolo am crescut şi am învăţat fotbal. Îmi doresc ca noua mea echipă să câştige acolo. Nu ne aşteaptă un meci uşor, pentru că Unirea este cu cuţitul la os. Ştiu că FC Bihor n-a câştigat de mult la Alba Iulia, dar acum altfel stau lucrurile. Foştilor mei colegi le doresc succes după partida cu noi şi sper să se salveze de la retrogradare. Îi ţin pumnii lui Gabi Rotaru. Sunt convins că va ajunge un antrenor mare”, a declarat ieri pentru „Jurnal Bihorean” fotbalistul albaiulian.
lEduardo şi N’Guekam – pa!
Accidentat la glezna dreaptă, brazilianul Eduardo Civardi (23 ani) şi-a reziliat contractul cu FC Unirea şi a plecat ieri în ţara natală, jucătorul de bandă stângă neapucând să joace deloc la divizionara secundă (o singură dată rezervă). De asemenea, s-a renunţat şi la atacantul camerunez Edmond N’Guekam (22 de ani), aflat în probe! Din tabăra unirsită va lipsi Al. Giurgiu – suspendat, însă au fost reprimiţi în lot Ad. Câmpeanu şi M. Oprea, iar C. Cristea s-a antrenat ieri la capacitate normală.
Echipa probabilă: Pascal – Bâlu, Y. Camara, Potopea, Boboc – Spătaru, D. Militaru, Pleniceanu, C. Cristea – N. Stanciu – Ad. Câmpeanu lArbitri M. Constantinescu (Craiova), V. Bârleanu, A. Simonis (Bucureşti), rezervă Fl. Dreve (Cluj Napoca); observatori Val. Ioniţă (Bucureşti), D. Cura (Arad).
Dan HENEGAR
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
VIDEO: CSU Alba Iulia l-a prezentat pe antrenorul Alin Minteuan și obiectivele din viitorul sezon! „Vrem să ridicăm ștacheta”, a spus Minteuan
La al treilea an consecutiv petrecut pe a treia scenă fotbalistică, CSU Alba Iulia ridică ștacheta, după ce sezonul precedent a evoluat în play-off. Formația universitară l-a adus antrenor principal pe clujeanul Alin Minteuan, care a fost prezentat astăzi, oficial, în cadrul unei conferințe de presă. Rectorul Daniel Breaz a anunțat obiectivele echipei în următorul […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 45 de minute
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 4 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul