Big Brother în Ocna Mureș – pe străzile orașului vor fi montate 8 camere de supraveghere
Pe teritoriul orașului Ocna Mureș vor fi instalate 8 camere de supraveghere. Conform aprobării primite săptămâna trecută de la Poliția orașului, acestea vor fi montate în locuri şi în poziţii „cheie” astfel încât să poată fi limitat huliganismul şi vandalismul și să se poată depista în timp util faptele antisociale.
”E destul să ne amintim de vandalismul pe care unii dintre concetăţenii noştri au înţeles să-l comită asupra instalaţiilor electrice în perioada Sărbătorii Crăciunului, precum şi distrugerea coşurilor de gunoi de pe străzile oraşului, pentru a înţelege utilitatea şi necesitatea stringentă a acestor camere de supraveghere”, a explicat purtătorul de cuvânt al administrației locale, Csaba Kolozsvari.
Acesta a mai precizat că numărul camerelor de supraveghere se va mări în timp, pentru a putea fi ţinute sub observaţie mai multe obiective predispuse actelor de distrugere comise de unele persoane certate cu păstrarea bunurilor oraşului, ale cetăţenilor săi. Se urmăreşte în acest fel conştientizarea locuitorilor în ceea ce priveşte comportamentul civic şi social, dar ajutorarea poliţiei locale în prevenirea sau depistarea de activităţi antisociale, a acţiunilor care contravin legilor ţării, dar şi bunului simţ.
„Acest proiect al camerelor de supraveghere va fi în sfârşit realizat. Sperăm să terminăm montarea lor cât mai curând, astfel încât să-şi demonstreze eficacitatea în sancţionarea huliganismului şi vandalismului în oraşul nostru. Sperăm să se realizeze o supraveghere eficientă a locaţiilor stabilite. Sperăm de asemenea ca aceste camere de supraveghere să ajute efectiv şi poliţia locală în activitatea pe care o desfăşoară în scopul menţinerii ordinii în oraş”, a declarat primarul orașului, Silviu Vințeler.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie Proba scrisă din cadrul examenului național pentru definitivare în învățământ, sesiunea 2024, se va desfășura miercuri, 24 iulie, începând cu ora 9:00, în centrul de examen Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia. Proba se […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari