Amendă de 700 de lei pentru „voie bună” cu muzica la maxim
Duminică, 14 iulie a.c., la ora 01.45, jandarmii au intervenit pe strada Craivei din municipiul Alba Iulia deoarece, printr-un apel la 112, se semnalase faptul că un bărbat deranja liniştea publică.
La faţa locului a fost identificat domnul Marius B., de 29 de ani din localitate, care, aflat pe trotuar, în avansată stare de ebrietate, asculta muzică la intensitate foarte mare. Mai mult, bărbatul continuase să consume alcool până la sosirea jandarmilor şi, conform propriilor spuse, numărul de decibeli fusese limitat, oarecum, doar de posibilităţile tehnice ale aparatului muzical pe care îl avea asupra sa. În plus, pe timpul verificărilor s-a stabilit faptul că acesta răspunsese vulgar şi îi ameninţase cu acte de violenţă pe cei care-l rugaseră să înceteze acest comportament antisocial.
Jandarmii i-au explicat care sunt consecinţele faptelor sale şi, deşi nu a părut deosebit de receptiv, bărbatul se pare că a înţeles mesajul principal al informaţiilor care i-au fost transmise, a încetat comportamentul turbulent şi nu a mai recidivat zilele următoare.
Un motiv în plus pentru a continua să se comporte în acord cu normele legale de convieţuire în societate este şi amenda contravenţională în valoare de 700 de lei care i-a fost aplicată de jandarmi, potrivit prevederilor Legii 61/1991, modificată şi republicată.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Actualitate
25 iulie 2024 | COD GALBEN de FURTUNĂ în Alba: Averse torențiale și descărcări electrice, până la ora 16.00. Localitățile vizate
25 iulie 2024 | COD GALBEN de FURTUNĂ în Alba: Averse torențiale și descărcări electrice, până la ora 16.00. Localitățile vizate ANM a emis joi după-masa o atenționare nowcasting de furtună valabilă până la ora 16.00 în mai multe localități din județul Alba. Se vor semnala averse torențiale care vor acumula 15…25 l/mp, descărcări electrice. […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 3 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum o zi
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
21 iulie 1821: Se naște la Bacău Vasile Alecsandri, poet, prozator și dramaturg
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza