Volei Alba Blaj se va bate pentru primul trofeu al sezonului: Cupa României, în weekend, la Cluj-Napoca
Volei Alba Blaj vrea să-și treacă în cont Cupa României, primul trofeul al stagiunii 2020/ 2021, meciurile eliminatorii fiind prevăzute la finele săptămânii, la Cluj-Napoca. Echipa din „Mica Romă” va juca direct în faza sferturilor de finală, vineri, de la ora 17.00, cu învingătoarea întâlnirii Medicina Tg. Mureș – CS Medgidia, iar finala este prevăzută duminică, 21 februarie, de la ora 14.00, în direct la TVR 3.
Cupa României va fi primul trofeul pus în joc în ediția 2020/ 2021, meciurile fiind prevăzute, la fel ca la masculin (în ultimul act Dinamo a învins SCMU Craiova), la Cluj-Napoca, Federația Română de Volei luând această decizie în contextul unui calendar competițional modificat din cauza pandemiei de coronavirus. Programul turnelui cuprinde următoarele întâlniri:
*joi, 18 februarie: FC Argeș – CSM Lugoj (meciul 1, ora 20.00), CSU Belor Galați – “U” NTT Data Cluj (meciul 2, ora 14.00), Medicina CNUE Tg. Mureș – CS Medgidia (meciul 3, ora 17.00), Rapid București – CSO Voluntari (meciul 4, ora 11.00);
*vineri, 19 februarie (sferturi de finală): câștigător joc 4 – Știința Bacău (ora 11.00), CSM Târgoviște – câștigător joc 2 (ora 14.00), Medicina Tg. Mureș sau CS Medgida – VOLEI ALBA BLAJ (ora 17.00), Dinamo – câștigător joc 1 (ora 20.00);
*sâmbătă, 20 februarie: semifinalele, de la ora 14.00 și 17.00;
*duminică, 21 februarie, ora 14.00, finala (ultimele trei jocuri, în direct la TVR 3). Stabilirea meciurilor din semifinale se va stabili prin tragere la sorți, la fața locului, în cursul serii de joi.
*Echipa din “Mica Romă” vrea al treilea trofeu!
Volei Alba Blaj, echipa ce a dominat voleiul feminin autohton în ultimii ani, cu 5 din ultimele șase 6 campionate câștigate (excepție 2018, CSM București), își propune să treacă adauge în vitrină a treia Cupă a României, după trofeele adjudecate în 2017 (3-0 cu Știința Bacău în finală) și 2019 (3-1 în ultimul act cu CSM Târgoviște), ediții când a reușit eventul intern (cupă și campionat).
În 2018 echipa din „Mica Romă” a pierdut finala cu CSM București (1-3), pentru ca în 2015 și 2016 să se oprească în semifinale. Angrenată pe trei fronturi echipa condusă de reputatul antrenor Darko Zakoc încearcă să câștige tot în actuala stagiune, campionat, Cupa României și Cupa Challenge (a 3-a semifinală europeană în ultimii 4 ani, adversar fiind 1. MCM-Diamant Kaposvar (Ungaria), primul meci în 24 februarie, la Tg. Mureș, tocmai pentru a celebra cu stil împinirea unui deceniu de la înființare.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Iarăși campioni! Star Pro Optimum Alba Iulia a câștigat un nou turneu internațional, la Albena! Yannis Popescu – golgheterul competiției Under 12
Star Pro Optimum Alba Iulia a reușit un nou rezultat extraordinar, impunându-se la turneul internațional „West Footbal Arena-Challenge Cup 2024″, la Albena (Bulgaria), la categoria Under 12. Grupa de copii din anul 2012 și mai mici, antrenată de Filip Morar, a cucerit trofeul, după ce a câștigat toate întâlnirile susținute, iar Yanis Popescu a cucerit […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 21 de ore
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 20 de ore
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie