Rămâi conectat

Curier Județean

VINERI: Ziua Limbii Române sărbătorită la Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba. Expoziție de dicționare, conferință de presă și recomandări de carte

Ziarul Unirea

Publicat

în

VINERI: Ziua Limbii Române sărbătorită la Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba. Expoziție de dicționare, conferință de presă și recomandări de carte

Vineri, 30 august 2024, începând cu ora 17:00, sala de lectură a Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba va găzdui conferința cu tema „A vorbi, a scrie și a preda limba română «ca un fagure de miere»: reflecții didactice, poetice și critice”.

Conferința este susținută de conferențiar universitar doctor Silviu Mihăilă, cadru didactic universitar la Academia de Studii Economice din București, Facultatea de Relații Economice Internaționale, Departamentul de Limbi Moderne și Comunicare în Afaceri.

Conferința are loc în cadrul manifestărilor culturale ocazionate de sărbătorirea la Alba Iulia a Zilei Limbii Române și este organizată de Consiliul Județean Alba și Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba. Evenimentul este coordonat de bibliotecarele Daniela Floroian și Monica Avram iar intrarea este liberă.

Întregul program pregătit de organizatori pentru Ziua Limbii Române, sărbătorită anual la 31 august, cuprinde:

09:00 Ziua limbii române: semnificație (online)
09:00-17:00 Expoziție de dicționare în limba română (spațiul expozițional al bibliotecii)
10:00-11:00 Din comorile limbii noastre: lecturi interactive pentru copii (bibliotecă)
12:00 „Dicționarul explicativ al limbii române”: scurt istoric (online)
13:00 Recomandare carte pentru copii (online)
14:00 Recomandare carte pentru adulți (online)
15:00 Cele mai frumoase citate despre limba română (online)
16:00 „Limba noastră” în interpretarea lui Tudor Gheorghe, pe versuri de Alexei Mateevici (online)
17:00 „A vorbi, a scrie și a preda limba română „ca un fagure de miere”: reflecții didactice, poetice și critice”, conferință susținută de conferențiar univ. dr. Silviu Mihăilă (sala de lectură a bibliotecii)


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

CTS Alba, apel la DONARE DE SÂNGE grupele AB pozitiv și AB negativ: Doi pacienți diagnosticați cu leucemie acută au nevoie de transfuzii cu sânge și trombocite

Lucian Daramus

Publicat

în

CTS Alba, apel la DONARE DE SÂNGE grupele AB pozitiv și AB negativ: Doi pacienți diagnosticați cu leucemie acută au nevoie de transfuzii cu sânge și trombocite Reprezentanţii Centrului de Transfuzie Sanguină (CTS) Alba au lansat, luni, 31 martie 2025, un apel pentru persoanele care pot să doneze sânge din grupele AB pozitiv și AB […]

Citește mai mult

Secțiune ȘTIRI RECENTE CATEGORII

Actualitate

Știrea Zilei

Curier Județean

Politică Administrație

Opinii Comentarii

Copyright © 2004 - 2025 Ziarul Unirea