VIDEO: Cum îi văd spaniolii pe imigranții români – o melodie plină de jigniri, în care apare și tricolorul, a stârnit indignarea comunității românilor din Spania

„Soy un rumano en Madrid”, o melodie postată pe YouTube în urmă cu doar 4 zile, care a avut deja peste 14.400 de vizualizări și peste 300 de comentarii a reuşit să trezească, pe de-o parte, indignarea comunităţii româneşti din Spania şi, pe de altă parte, simpatia grupurilor extremiste şi xenofobe spaniole.

Potrivit MEDIAFAX, Reprezentanţii Federaţiei Asociaţiilor de Români din Europa (FADERE) care militează pentru drepturile românilor plecaţi din ţară cere conducerii site-ului să scoată melodia interpretată de Torbe, susţinând că ea induce ideea că grupul românilor din Spania ar fi format din prostituate şi hoţi de portofele.

ELIT

Utilizatorii de YouTube au la dispoziţie instrumente prin care pot raporta conţinut care încalcă regulile comunităţii YouTube. Dacă un video raportat încalcă aceste reguli, îl vom elimina de pe YouTube„, au declarat, joi, pentru MEDIAFAX, reprezentanţii YouTube.

UPDATE: Federaţia Asociaţiilor de Români din Europa (FADERE) l-a dat în judecată pe compozitorul melodiei „Soy un rumano en Madrid”, căruia i-a ceut daune morale de 100.000 de euro, dar şi scuze publice poporului român, se arată într-un comunicat transmis, vineri, agenţiei MEDIAFAX. FADERE, sprijinită de o casă de avocatură spaniolă, a înaintat acţiunea în instanţă vineri dimineaţă. Reprezentanţii federaţiei spun că banii ceruţi ca daune morale vor fi cheltuiţi într-un proiect pentru îmbunătăţirea imaginii românilor din Spania.

Vă prezentăm videoclip-ul și așteptăm comentariile dumneavoastră cu speranța că veți folosi un limbaj cât mai decent!:

ADEZIUNE PLUS ALBA

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

Mesaje creștine de Sfântul Ion. Urări pe care le puteți trimite prin SMS celor care își sărbătoresc onomastica

Mesaje creștine de Sfântul Ioan 2021 • Urări și felicitări creștine care le puteți trimite prin SMS celor care își… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Mesaje de Sfântul Ioan amuzante. URĂRI şi FELICITĂRI haioase pentru prietenii care își sărbătoresc onomastica

Mesaje amuzante şi hazlii de Sfântul Ion 2021 • Urări şi felicitări haioase de Sfântul Ioan. SMS de Sfântul Ioan… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

MESAJE de Sfântul Ion HAIOASE. Idei de SMS -uri pentru prietenii glumeţi dar şi pentru cei îndrăgostiţi, care îşi aniversează astăzi onomastica

Mesaje de Sfantul Ioan haioase. Urărări și felicitări de Sfantul Ion hazlii care poti fi trimise prin SMS.  Texte amuzante… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Mesaje de SFÂNTUL IOAN religioase: Urări și FELICITĂRI pe care le puteți trimite prin SMS de Sf Ioan Botezătorul

Mesaje de SFÂNTUL IOAN religioase: Urări și FELICITĂRI pe care le puteți trimite prin SMS de Sf Ioan Botezătorul Creştinii… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

CODUL BUNELOR MANIERE: Cum să te comporți dacă ești invitat la o nuntă

CODUL BUNELOR MANIERE: Cum să te comporți dacă ești invitat la o nuntă Prilej de bucurie și emoție, atât pentru… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

MESAJE de 8 MARTIE haioase. Urări amuzante și hazlii pe care le puteţi trimite femeilor de ziua lor

Cele mai haioase mesaje de 8 martie 2021. FELICITARI de 8 martie, Ziua Femeii. SMS -uri amuzante și hazlii de… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

8 Comentarii

gigi 24 iulie 2014 at 16:56

Avand in vedere ca in Spania si Italia au emigrat o gramada de „scursuri” din Romania nici nu are rost sa va mai mire astfel de pamflete.

dan 24 iulie 2014 at 18:07

Nu e nimic neadevarat in ceea ce canta tipul ala. Pentru toata Europa, tiganii sunt romani!

Ghita 24 iulie 2014 at 19:38

Desi ma afecteaza in mod direct, trebuie sa constat ca Directia Generala de Informatii a Apararii, are „scoala”! Ca si „fica adorata” a GRU sovietic si apoi rus, „in buna traditie bolsevica”, este panicata de depopularea romaniei, si face tot ce ii posibil ca sa faca integrarea romanilor in afara tarii, cat mai dificila! Textul ii sigur scris de un roman, ca are prea multe cunostinte din „propaganda si dezinformarea oficiala romana”! Aceasta este urmarea „Actiunii Generale „ORIZONT 92″”, prin creierea „Gruparii Criminale GARDA, sau NOUA GARDA”, prin care tiganii si interlopii romani au fost incurajati sa emigreze, pana la a contcta cu miscarile xenofobe occidentale, pentru a creia acest curent abtiromanesc in strainatate! Sunt curios de ce IGIPI, sectia Alba, nu se ocupa de al localiza pe Pricu(sunt sigur ca i se cunoaste locatia, dar ii protejat de 2 si ub sfert), si se ocuoa de persecutie ilegala a unor emigranti romani! Urmeaza scandalul, ca ultima lor „imbarligatura”, s-a lasat cu o tentativa de omor!

Ghita 24 iulie 2014 at 19:39

– Desi ma afecteaza in mod direct, trebuie sa constat ca Directia Generala de Informatii a Apararii, are „scoala”! Ca si „fica adorata” a GRU sovietic si apoi rus, „in buna traditie bolsevica”, este panicata de depopularea romaniei, si face tot ce ii posibil ca sa faca integrarea romanilor in afara tarii, cat mai dificila! Textul ii sigur scris de un roman, ca are prea multe cunostinte din „propaganda si dezinformarea oficiala romana”! Aceasta este urmarea „Actiunii Generale „ORIZONT 92″”, prin creierea „Gruparii Criminale GARDA, sau NOUA GARDA”, prin care tiganii si interlopii romani au fost incurajati sa emigreze, pana la a contcta cu miscarile xenofobe occidentale, pentru a creia acest curent abtiromanesc in strainatate! Sunt curios de ce IGIPI, sectia Alba, nu se ocupa de al localiza pe Pricu(sunt sigur ca i se cunoaste locatia, dar ii protejat de 2 si ub sfert), si se ocuoa de persecutie ilegala a unor emigranti romani! Urmeaza scandalul, ca ultima lor „imbarligatura”, s-a lasat cu o tentativa de omor!

Ghita 25 iulie 2014 at 11:30

In general spanioli, cunosc despre Romania, numai mitul lui Dracula, sarmale, mici, Mrea Neagra, Delta Dunarii, muntii din Brasov, etc. si toate la un loc, nu cred ca le cunoaste nici un profesor universitar de la Fac. de Geografgie din Spania! Asta ii Romania actuala, face tot posibilul sa „bata cuie in talpile romanilor”, prin ori ce metoda! Derbedei din Serviciile Secrete, se considera o „casta superioara”, iar noi oamenii de rand, niste „intocabili”! Vad in noi numai „carne de tun”, si fac tot posibilul de a opri depopularea Romaniei, cautand sa mentina acest stat slab, corupt pana in „maduva oaselor”, stat ce le ofera „puterea”, si imbogatirea. Chiar si in aceste conditii, relatiile personale ale romanilor cinstiti, nu le pot destrama, romanul fiind constient, ca nivelul injosirii din Occident, este net inferior, celui din Romania!

Ghita 25 iulie 2014 at 22:13

Sa recapitulam, spionii militari impreuna cu GRU sovietic, au dat lovitura de stat in Dec.´89, au redus securitatea la tacere, au impus regimul marioneta Iliescu, ca nu dadea bine, dictatura militara, au pus mana pe puterea politica si economica, facandusi din oamenii apropiati, multimilionari, fortand indirect(ca si efect secundar), emigrarea in masa a romanilor, in general al tineretului, au jefuit tara timp de 20 de ani(chiar mai mult), au incercat sa dea o a 2-ua lovitura de stat(suspendandul pe Basescu), si se trzesc acum onorag de razboi ca nu mai au „carne de tun”, si muncitori disciplinati in Romania! Fac ce pot, insulta, bagand tiganii in fata(pe care tot ei i-au incurajat sa emigreze), pe romanii emigranti. Ii sfatuiesc ca sa foloseasca pentru apararea tarii pe toti escrocii, si invartiti, cu care a facut imposibila viata rimanilor in romania, si sa lase emigrantii in pace. sa se descurce cum ii ajuta Dumnezeu!

Dormi romane,ca-i bineee !!! ;) 29 iulie 2014 at 6:46

PERFECCCCT SPUSSSS…..GHITAAA !!!! 😉 🙂

Dormi romane,ca-i bineee !!! ;) 29 iulie 2014 at 6:53

PS:…individul care a jignit o tara intreagaaaa,…..ar trebuii cautat de un commando,…de nationalisti-extremisti si executat,…in plina stradaaaa !!!