Ziarul Unirea

Uniunea Democratică a Romilor din Alba Iulia comemorează Ziua Dezrobirii Romilor

Romii din Alba Iulia vor comemora Ziua Dezrobirii Romilor în data de 20 februarie 2013, orele 13.00-16.00 , la Casa de Cultura a Studentilor.

La 20 februarie 1856 a fost promulgată Legea pentru desființarea robiei în cazul țiganilor particulari, aflați în propietatea boierilor. La data de 20 februarie 2013 se împlinesc 157 de ani de la acest eveniment și membrii organizației noastre dorim comemorarea acestui eveniment”, spune președintele uniunii, Viorel Bumbu.

ELIT

PROGRAMUL EVENIMENTULUI:

13:00- Marș pașnic de comemorare -Zona covoare, Cartierul Lumea Nouă-Primărie- Prefectură.
14:30- Omagierea evenimentului și spectacol.
– Cuvant de deschidere –despre  importanța Zilei de 20 februarie- Viorel Bumbu –Președinte UDR
– Cuvânt invitați
16:00  – Spectacol artistic

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

A prezentat polițiștilor un permis de conducere italian, care se presupune că este fals. Tânăr din Lunca Mureșului, CERCETAT de polițiști

Polițiștii din Ocna Mureș au oprit, în data de 11 ianuarie, un tânăr din comuna Lunca Mureșului, care a prezentat… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

13 ianuarie: Exponatul lunii la Muzeul Național al Unirii din Alba Iulia. Depozitul de bronzuri de la Gâmbaș

Miercuri, 13 ianuarie 2021, ora 1100, la Muzeul Național al Unirii Alba Iulia va fi vernisat exponatul lunii ianuarie: Depozitul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

67 de persoane sancționate de către polițiștii din Alba pentru nerespectarea măsurilor și normelor de protecție împotriva COVID-19. Activățile de verificare ale IPJ Alba continuă

Continuă activitățile Inspectoratului de Poliție Județean Alba în vederea verificării modului în care se respectă prevederile Legii nr 55 din… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO| Veteranul de război Gheorghe Tamaș din Daia Română, sărbătorit la 98 de ani de reprezentanți ai Armatei Române și oficialități

Veteranul de război Gheorghe Tamaș din Daia Română a fost omagiat la împlinirea venerabilei vârste de 98 de ani de… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Nevoie URGENTĂ de donatori la Centrul de Transfuzie Alba: Ce grupe de sânge au stoc insuficient

Centrul de Transfuzie Sanguină Alba face un apel către cetățenii județului, pentru a dona de urgență sânge, în special cei… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO| Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba a fost RENOVATĂ pentru iubitorii de carte, cu dizabilități

Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba este instituția publică de cultură care are rolul de a gestiona documente și baze de… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

13 Comentarii

pixelul albastru 19 februarie 2013 at 20:47

ma bucur ca o „comemoreaza”:)……
Deosebirea dintre aniversare si comemorare nu este accesibila tuturor

bashar chioru 21 februarie 2013 at 23:34

ma repet.RRomii in Ardeal nu au fost robI! va dati seama cu ce minciuni vin??!!Robi au fost rumanii,iobagi,practic statut de rob!!

Antonescu 19 februarie 2013 at 21:15

A nu, nimic ciudat. La ei mai bizare sunt notiuni de tipul: munca, corectitudine, apa, sapun. Ar fi fost mai bine sa nu vina deloc pe aici, ca si asa numai necazuri avem din cauza lor.

abc 19 februarie 2013 at 22:08

ROMILOR,MA TOT GANDESC CUM AR FI ARATAT LUMEA ASTA FARA VOI!

Roshu 19 februarie 2013 at 22:53

Curata!

nelu 20 februarie 2013 at 9:02

Eu am informatii clare ca acesta „manifestare” este una orchestrata din umbra de PDL si se va transforma in mod regizat intr-o manifestare anti Rares Buglea…sunt chiar pregatite ceva conflicte spontane, ca lucrurile sa degenereze iar presiunea asupra consilierului local Buglea sa fie tot mai mare! Hava investeste efort si sume cinsiderabile sa scape de gura lui Buglea! atentie, atentie, atentie…

Aurelian 20 februarie 2013 at 11:29

Am auzit, ca Viorel Gruia Bumbu, va plange in public, si va cere iertare magraonilor, ca ia platit lui Buglea pe „NV(NEVE CA LA POCKER)”, 70.000 lei, si Buglea le-a tras „o cacialma”, pana la urma, propunand mutilarea, adica sterilizarea stancutelor, jale mare ca raman magraonii fara puradei!

VLAD TEPES 20 februarie 2013 at 11:34

FRATILOR! CE PACAT,CA TOTI SINTEM TARI,AICI PE FORUM,…CA IN REST,…TACERE MILC.NE-AM SATURAT DE TIGANI SI IN GENERAL DE MIZERIA,IN CARE SE ZBATE ROMANIA,DIN 1989 PINA IN PREZENT? HAI SA PUNEM,DE-UN RAZBOI CIVIL SI IMPUSCAM,2 IEPURI DINTR-O DATA,RADEM TOTI TIGANII SI PE TILHARII DE POLITICIENI,CARE NE SUBJUGA DIN 1989 INCOACE.E VEDETI,…ASTEA-S LUCRURI GRELE,SA IEI TAURUL DE COARNE,SA DAI CU EL DE PAMINT,PINA-I SAR OCHII DIN CAP SI MOARE. MAI BINE,SA TRAIESTI….O ZII,L-E-U DECIT 10 ANI(SAU O VIATA),MIEL BLIND SI UMIL…

VLAD TEPES 24 februarie 2013 at 8:11

@PETRU…STIMABILE,DACA ESTI TIGAN,SA-TI FIE DE BINE. SA INTELEGI UN LUCRU,DAR MAI ALES,SA-TI(SA VA)INTRE BINE IN CAP,UN SINGUR LUCRU…S-AU SATURAT ROMANII,PINA PESTE CAP DE VOI.VREI EX.PTR CARE MOTIVE?:=VA SPERIE APA SI SAPUNUL(putiti),=SINTETI HOTI(tot ce va pica,in mina),NU AVETI CULTUL MUNCII,=PROXENETISM,=SPALARE DE BANI=CAMATA=TAXE DE PROTECTIE=CLANURI…SA MAI CONTINUI?,…NU-MI AJUNGE SPATIUL!!!! ZICI CA,…ZI MARCANTA DIN „ISTORIA UNUI POPOR”…GLUMESTI???? GRESIT TOTAL.PAI ATUNCI,NOI ROMANII CE SINTEM,DACA VOI SINTETI POPOR? COPII DE MINGI!!!ISTORIE??? DACA VOI AVETI ISTORIE,ATUNCI NOI CE AVEM? SINTEM ROMANII,OAMENI FARA ISTORIE? NU UTILIZA CUVINTE GRELE,CARE NU FAC PARTE,DIN VOCABULARUL VOSTRU. SA-TI EXPLIC DE CE(ai dreptate,sint educat,de aceea iti explic).IN PRIMUL RIND,VOI NU SINTETI POPOR! DE CE? PTR A-TI MIGRAT DIN ASIA SI NE-AM POMENIT TAM NESAM,CU VOI PE CAP SI PROCEDATI,CA SI PARAZITII,CARE VOR SA IA,LOCUL GAZDEI.VOI CEL MULT VA NUMITI…MINORITATE(care se supune majoritatii,ceea ce nu-i cazul vostru,voi rasculindu-va impotriva romanilor,…cum?..inmultindu-va peste masura si irational,vrind sa dominati numeric),SAU NATIONALITATE CONLOCUITOARE,…DECI POPOR=EXCLUS. ALT MOTIV,PTR CARE NU VA PUTETI NUMII POPOR,ESTE CA,NU AVETI,CULTURA,TRADITIE,PAMINTURI,….INTR-UN CUVINT…T-A-R-A!!! MA REPET,A-TI MIGRAT PESTE NOI SI NOI V-AM TOLERAT,DE-A LUNGUL TIMPULUI,…DAR ACUM…GATA….V-A EXPIRAT SEDEREA,PTR CARE,NU A-TI PLATIT NICI CHIRIE. ISTORIE=…=CUVINT GREU TARE,PTR VOI!! DE CE? CARE ISTORIE? CA SA AI O ISTORIE,TREBUIE IN PRIMUL RIND SA FII STABIL,SA AI O CASA,UN PAMINT….SA MORI PTR ELE,DE-A LUNGUL A MII SI MII DE GENERATII,…NU SA UMBLI CU,CORTUL SI CARUTA DIN LOC IN LOC,RATACIND DE COLO COLO…PRIN LUMEA LARGA. UNDE ERATI VOI MA,…CIND NOI PRIN EROI NEAMULUI,DE-A LUNGUL TIMPULUI,UMPLEAM PAMINTURILE ASTEA,CU SINGELE LOR,CA JERTFA SUPREMA??? CE JERTFE A-TI DAT VOI MA,…SI CUI? BANUL A FOST SINGURUL VOSTRU STAPIN,NU A-TI FOST STAPINITI NICIODATA,DE ADEVARATELE VALORI ALE VIETII. ALT EX.CARE IMI VINE IN MINTE,ACUM…SA-TI DEMONSTREZ,INCA O DATA CA SINTETI BARBARI SI MIGRATORI. CE FACETI VOI MA,..DE SF.MARIA??? CHEFUITI IN CIMITIRE!!!! BAI RETARDATILOR!!! PAI ASA CINSTESTI MORTII,BIND SI CHEFUIND,PE MORMINTELE LOR? NOI ROMANII,…NICI INTR-UN CAZ,NU FACEM ASA. INTR-UN CUVINT,CA SA CONCLUZIONEZ,…DRUMURILE NOASTRE,CU ALE VOASTRE,NU S-AU INTERSECTAT DECIT TANGENTIAL,DE-A LUNGUL ISTORIEI SI A VENIT VREMEA,SA REDAM ROMANIEI,ACEEA DEMNITATE CARE A AVUT-O ODATA SI PE CARE VOI,A-TI TRAS-O JOS IN MOCIRLA,FACINDU-NE DE RUSINE,…PE TOT GLOBUL PAMINTESC!!!GATA,AJUNGE,DESTUL…

Aurelian 24 februarie 2013 at 11:48

Petru, draga, Vlad Tepes, nu ii tigan, el ii popa, si asta este „invatatura lui Dumnezeu”, transmisa popilor ortodoxi, prin „Sfantul Duh”, ce „salasuieste”, in „Episcopii poponari”!
Asta li se transmite prin „hirotonisire”!

haiducu 20 februarie 2013 at 11:54

Eu zic sa o punem de un razboi civil, cu totii: romani, tigani, unguri si alte etnii asa poate ca ii eliminam pe cei care nu lasa sistemul sa avanseze tragand-ul mereu in jos: lenesi, corupti, furaciosi s.a.m.d.

Nu tiganii ne trag inapoi, ci totii cacaciosii pe care ii votam.

Cine e cu mineeee?

antonov 21 februarie 2013 at 23:36

Cu mai putina minciuna si furt!mai curata..