Tradiţionalul meci de fotbal între tinerii şi bătrânii satului Limba
După ce se vor întoarce de la biserică, cu bucurie pentru Învierea Mântuitorului şi vor servi bucate tradiţionale de Paşti, tot satul va merge la terenul de fotbal pentru a urmări meciul tradiţional dintre „veşnicele şi mereu eternele certitudini «bătrânii» şi tinerele şi mereu amânatele speranţe «tinerii», ca să citez din anunţul Asociaţiei „Limbenii”, organizatoare a evenimentului. Partida va avea loc de la ora 11.00, la Stadionul „Baltă”, arbitru fiind Nicu „Goni”. Iată loturile lărgite, după numele şi poreclele lor, conform fişei puse la dispoziţie de Dorin Bucur, preşedintele Asociaţiei „Limbenii”: *”Bătrânii”: Pimpi, Dan „Creaţa”, Ion „Sâvu”, Sâvel „Sâvu”, Mihai „Oprea”, Săndel „Ganga”, Duţu „Bilă”, Duţu „Tătăruc”, Dorinel „Vosolică”, Coco „Gândăcel”, Iulian „Nimu”, Ionică, Marius „Gândac”, Nuţu „Bât”, Alin „Bât”, Lică, Avram Petrică, Pătruţ Henegar, Mitruţ, „Abalone”, antrenor „Muscoi”; *”Tinerii”: Cristi, Rusu, Ţuva „Culei”, Fane, Mihăiţă Oprea, Rareş, Iuli, Alex, „Maradona”, Călin, Claudiu „Cârchei”, „Bebu”, Petrişor, Ioni „Şoarecu”, Robert „Ţopu”, Cătălin „Hoiză”, „Gubăru”, Raul „Sâvu”, „Ou”, antrenor „Sasu”. „Nu mai ştie nimeni a câta ediţie este, dar bucuria e prezentă de fiecare dată”, ne-a declarat Dorin Bucur. (R.G.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)