Tradiție seculară la Almașu Mare în vinerea de după Paști: pelerinaj de 10 kilometri, prin Cheile Glodului, la Izvorul Tămăduirii
În satul Glod, comuna Almașu Mare, există un loc minunat, plin de legendă, un loc despre care bătrânii satului povestesc lucruri minunate.
În Cheile Glodului, după ce valea părăsește vatra satului și își face loc printre stâncile calcaroase, lăsând în urmă câteva peșteri minunate, fiecare cu istoria ei, ajunge, trecând prin strâmtoare, la un loc unde de sub o stâncă izvorăște cu putere o apă pe care sătenii nu o beau fără rugăciune, pentru că această apă este din Izvorul Tămăduirii.
Așa au învățat ei din bătrâni, care la rândul lor au fost învățați de măicuțele acelea bătrâne, care locuiau la schitul de deasupra izvorului. Nu există om bolnav în sat care să nu își pună nădejde de vindecare în puterea dumnezeiască ce izvorăște din el.
Fiecare familie ținea, lângă sticla cu aghiasmă mare, una cu apă de la izvor pe care vineri, în săptămâna de după Paști, preoții din toate satele din jur o sfințeau și o împărțeau credincioșilor. Era bucurie mare în vinerea Izvorului Tămăduirii.
După slujba de la izvor, oamenii urcau la micuțul schit de lemn unde, în poiana plină de pomi fructiferi, se săvârșea Sfântul Maslu pentru toți cei bolnavi de acasă care așteptau să primească apă tămăduitoare, iar după slujbă se puneau pe iarbă și, scoțând fiecare merindea cu care a venit, luau parte la agapa frățească, așa cum făceau și creștinii de demult. După agapă, fiecare se întorcea acasă plin de nădejde și bucurie.
Odată cu venirea comuniștilor, acest pelerinaj a fost interzis. Totuși, oamenii au continuat să meargă, deși nu se mai făcea slujbă, iar în poiana vechiului schit nu mai avea cine să-i întâmpine. Anii au trecut și Dumnezeu ne-a arătat că stăpânirile lumești sunt trecătoare. După revoluția din decembrie 1989, spre izvorul aproape uitat, unde mai mergeau doar creștinii foarte evlavioși, au început din nou să curgă mulțimile.
De această dată însă cei care nu lipsesc niciodată sunt tinerii. Pelerinajul la Izvorul Tămăduirii este unul al tinereții pline de entuziasmul credinței. Acolo, la izvor, se întâlnesc la rugăciune oamenii din comuna Almașu Mare, cu preoții lor Cosmin Voinea din Glod și Florin Achim din Almașu – centru, cu cei din zona Balș – Hunedoara, însoțiți de preoții lor, așa cum era în vechime. Mulți istorisesc cu evlavie ce binefaceri au primit de la Dumnezeu folosind apa izvorului.
În anul 2011, acolo unde a fost vechiul schit, preotul Florin Achim, cu sprijinul familiei și al câtorva enoriași, a ridicat un altar de vară unde se săvârșește Taina Sfântului Maslu. Preotul Florin Achim spune că spre Izvorul Tămăduirii sunt 10 kilometri de drum accidentat, pe care enoriașii vor pleca în pelerinaj. ”Obiceiul se pierde în negura timpului, de sute de ani îl știu strămoșii și moșii noștri. Un drum al nevoinței trupului și sufletului, în ziua Izvorului Tămăduirii”, spune acesta. Programul din ziua de Izvorul Tămăduirii (vineri, 13 aprilie 2018): ora 7.00 – Sfânta Liturghie în biserica din Glod; ora 9.00 – plecarea din fața casei parohiale Glod; ora 11.30 – slujba de sfințire a apei la Izvorul Tămăduirilor din Cheile Glodului; ora 12.30 – Slujba Sfântului Maslu în altarul de vară de pe locul vechiului Schit.
La sfârșit se va pleca spre Glod peste vârful Picui, de unde participanții vor avea o priveliște frumoasă asupra Cheilor Cibului și Mănăstirii Buna Vestire.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]
VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital
Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist. Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]









