Tradiție seculară la Almașu Mare în vinerea de după Paști: pelerinaj de 10 kilometri, prin Cheile Glodului, la Izvorul Tămăduirii
În satul Glod, comuna Almașu Mare, există un loc minunat, plin de legendă, un loc despre care bătrânii satului povestesc lucruri minunate.
În Cheile Glodului, după ce valea părăsește vatra satului și își face loc printre stâncile calcaroase, lăsând în urmă câteva peșteri minunate, fiecare cu istoria ei, ajunge, trecând prin strâmtoare, la un loc unde de sub o stâncă izvorăște cu putere o apă pe care sătenii nu o beau fără rugăciune, pentru că această apă este din Izvorul Tămăduirii.
Așa au învățat ei din bătrâni, care la rândul lor au fost învățați de măicuțele acelea bătrâne, care locuiau la schitul de deasupra izvorului. Nu există om bolnav în sat care să nu își pună nădejde de vindecare în puterea dumnezeiască ce izvorăște din el.
Fiecare familie ținea, lângă sticla cu aghiasmă mare, una cu apă de la izvor pe care vineri, în săptămâna de după Paști, preoții din toate satele din jur o sfințeau și o împărțeau credincioșilor. Era bucurie mare în vinerea Izvorului Tămăduirii.
După slujba de la izvor, oamenii urcau la micuțul schit de lemn unde, în poiana plină de pomi fructiferi, se săvârșea Sfântul Maslu pentru toți cei bolnavi de acasă care așteptau să primească apă tămăduitoare, iar după slujbă se puneau pe iarbă și, scoțând fiecare merindea cu care a venit, luau parte la agapa frățească, așa cum făceau și creștinii de demult. După agapă, fiecare se întorcea acasă plin de nădejde și bucurie.
Odată cu venirea comuniștilor, acest pelerinaj a fost interzis. Totuși, oamenii au continuat să meargă, deși nu se mai făcea slujbă, iar în poiana vechiului schit nu mai avea cine să-i întâmpine. Anii au trecut și Dumnezeu ne-a arătat că stăpânirile lumești sunt trecătoare. După revoluția din decembrie 1989, spre izvorul aproape uitat, unde mai mergeau doar creștinii foarte evlavioși, au început din nou să curgă mulțimile.
De această dată însă cei care nu lipsesc niciodată sunt tinerii. Pelerinajul la Izvorul Tămăduirii este unul al tinereții pline de entuziasmul credinței. Acolo, la izvor, se întâlnesc la rugăciune oamenii din comuna Almașu Mare, cu preoții lor Cosmin Voinea din Glod și Florin Achim din Almașu – centru, cu cei din zona Balș – Hunedoara, însoțiți de preoții lor, așa cum era în vechime. Mulți istorisesc cu evlavie ce binefaceri au primit de la Dumnezeu folosind apa izvorului.
În anul 2011, acolo unde a fost vechiul schit, preotul Florin Achim, cu sprijinul familiei și al câtorva enoriași, a ridicat un altar de vară unde se săvârșește Taina Sfântului Maslu. Preotul Florin Achim spune că spre Izvorul Tămăduirii sunt 10 kilometri de drum accidentat, pe care enoriașii vor pleca în pelerinaj. ”Obiceiul se pierde în negura timpului, de sute de ani îl știu strămoșii și moșii noștri. Un drum al nevoinței trupului și sufletului, în ziua Izvorului Tămăduirii”, spune acesta. Programul din ziua de Izvorul Tămăduirii (vineri, 13 aprilie 2018): ora 7.00 – Sfânta Liturghie în biserica din Glod; ora 9.00 – plecarea din fața casei parohiale Glod; ora 11.30 – slujba de sfințire a apei la Izvorul Tămăduirilor din Cheile Glodului; ora 12.30 – Slujba Sfântului Maslu în altarul de vară de pe locul vechiului Schit.
La sfârșit se va pleca spre Glod peste vârful Picui, de unde participanții vor avea o priveliște frumoasă asupra Cheilor Cibului și Mănăstirii Buna Vestire.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]
SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză
SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză Criza transportului public din Alba Iulia este departe de a fi rezolvată. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro din cadrul ședinței de astăzi, luni, 22 iunie 2026 a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Transport Local (AIDA-TL), […]
VIDEO: Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial
Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial! Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu, din Uioara (actualmente Ocna Mureș) – la Campionatul Mondial din 1938 (Franța) și Ioan Andone, originar din comuna Hopârta (satul Șpălnaca) – la Campionatul Mondial din Italia (1990), sunt […]









