Tinerii de 18 ani, amendaţi pentru neprezentarea la CMJ Alba
În termen de 6 luni de la împlinirea vârstei de 18 ani, tinerii trebuie să se prezinte la Centrul Militar Judeţean Alba, situat în apropierea Porţii a III-a a Cetăţii din Alba Iulia, pentru luarea în evidenţa militară, consemnarea opţiunilor privind modalitatea de îndeplinire a îndatoririlor militare şi înmânarea adeverinţei de recrutare. Acest lucru este prevăzut de Legea nr. 223/2010, care modifică Legea nr. 395/2005 privind suspendarea pe timp de pace a serviciului militar obligatoriu şi trecerea la serviciul militar pe bază de voluntariat, aceasta nestipulând iniţial un termen limită.
Neprezentarea tinerilor la CMJ Alba în termen de 6 luni de la data împlinirii vârstei de 18 ani constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 100 lei la 300 lei, care va fi aplicată de comandant şi ofiţerii desemnaţi de acesta. Tânărul poate achita contravaloarea contravenţiei pe loc sau în termen de cel mult 48 de ore de la data încheierii procesului-verbal ori, după caz, de la data comunicării acestuia, jumătate din minimul amenzii, adică 50 de lei, agentul constatator făcând menţiunea despre această posibilitate în procesul-verbal.
Bărbaţii care au împlinit vârsta de 18 ani după data de 1 ianuarie 2007 şi nu s-au prezentat la CMJ Alba au obligaţia ca, în termen de 6 luni de la data intrării în vigoare a legii, să se prezinte la CMJ numai pentru luarea în evidenţa militară, consemnarea opţiunilor privind modalitatea de îndeplinire a îndatoririlor militare şi înmânarea adeverinţei de recrutare, în caz contrar fiind amendaţi tot cu sume de 100 – 300 de lei. Legea a fost publicată în Monitorul Oficial al României nr. 792/2010.
Robert GHERGU
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
30 iulie 2024: „Despre starea de bine”, în luna iulie la atelierul Biblioterapia al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba
„Despre starea de bine”, în luna iulie la atelierul Biblioterapia al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba În luna iulie psihoterapeutul Cosmin Bara împreună cu bibliotecara Luiza Pop vor dezbate în cadrul proiectului Biblioterapia, tema „Despre starea de bine”. Dezbaterea va putea fi urmărită pe pagina de Facebook a instituției la data de 30 iulie 2024, […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)