România, dezamăgire contra Spaniei, la debutul la Euro de tineret | Un fost echipier al Metalurgistului Cugir, titular

România a dezamăgit la debutul la Campionatul European de tineret, tricolorii pierzând pe „Stadionul Steaua”, la București, contra Spaniei, scor 0-3 (0-0). Prestația reprezentativei noastre a fost o prelungire a partidei seniorilor de la Lucerna, de acum câteva zile, unde 88 de minute Elveția ne-a dominat copios, iar România a arătat ca o echipă neputincioasă, care a plecat cu un punct mincinos.

„Tricolorii mici” au fost inexistenți în ofensivă, iar inevitabilul s-a produs după pauză, când „La Rojita” și-a concretizat superioritatea evidentă prin reușitele lui Baena (55, fotbalist de la Villarreal) și Miranda (62, Betis Sevilla). În  prelungiri, un șut deviat al lui Sergio Gomez (Manchester City) a parafat o înfrângere aspră

Al treilea turneu final de tineret consecutiv abordat de România a fost început cu stângul, atât ca rezultat cât și ca evoluție, una departe de pretențiile fotbalului modern. Spania, o favorită la trofeu, o echipă care mereu la acest nivel a produs nume mari, campioană europeană în 2019, când noi am ajuns în semifinale, s-a distrat, a controlat cu autoritate confruntarea, cu o posesie deja caracteristică

În fața a aproximativ 21.000 de spectatori, selecționerul Emil Săndoi l-a avut printre titulari pe Victor Dican (FC Botoșani, fost un sezon, 2018-2019, la Metalurgistul Cugir), printre puțini remarcați ai meciului (foto, rândul de sus, în stânga portarului M. Popa). Dintre cei care au fost în efectivul primei reprezentative pentru preliminariile Euro, a jucat doar L. Munteanu, Tîrnovanu și Țicu fiind rezerve, ultimul intrând în final.

România și Georgia organizează Euro Under 21, în perioada 21 iunie-8 iulie. Ghencea, Giulești, Cluj Arena și Stadionul „Dr. Constantin Rădulescu” sunt arenele pe care se vor juca meciurile din România România face parte din grupa B. Adversare sunt Ucraina (următorul meci, sâmbătă, 24 iunie), Croația și Spania. În primul meci din grupă, Ucraina a învins Croația, scor 2-0.