Rodica Andronescu: ”OF PDL Alba susţine dreptul la viaţă al oricărei femei, indiferent de etnie”

E ruşinos şi scandalos ca într-o ţară membră a UE, care promovează valori ca toleranţa şi familia, să existe voci care să ceară sterilizarea femeii rome. Acest lucru este cu atât mai regretabil cu cât vine din partea unui ales local.

OF PDL Alba îşi exprimă consternarea faţă de o astfel de atitudine şi susţine dreptul la viaţă al oricărei femei, indiferent de etnie.

ELIT

Credem că electoratul care l-a promovat pe dl. Buglea în Consiliul Local Alba Iulia nu va uita aceste opinii exprimate în dispreţ total faţă de femei. De asemenea, considerăm că PNL Alba ar trebui să se pronunțe public cu privire la aceste afirmații ale unui membru cunoscut al partidului, care este și ales local.

Rodica Andronescu, președintele Organizației de Femei a PDL Alba

ADEZIUNE PLUS

Ioana SFÂRLEA

Redactor șef
Email: stiri@ziarulunirea.ro

Te-ar putea interesa și:

Haos la Ministerul Sănătății: Un angajat a trimis spitalelor o somație greșită privind vaccinarea

Haos la Ministerul Sănătății după ce un angajat a trimis spitalelor o somație greșită privind vaccinarea. La câteva ore după… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Simulările pentru Evaluarea Națională și Bacalaureat vor avea loc și în acest an! Ministerul Educației: „Din simulări va rezulta nivelul cunoștințelor elevilor”

Anunțul a fost făcut de Ministerul Educației, iar președintele Consiliului Național al Elevilor a declarat că propunerea acceptată de Minister… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Restricții mai DURE de intrat în Marea Britanie. Prezentarea testului COVID negativ și carantinarea, necesare

Începând cu săptămâna viitoare, este nevoie de prezentarea unui test COVID negativ efectuat cu cel mult 72 de ore înaintea… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Unii patroni anunță că nu îi vor primi la muncă pe cei nevaccinați. 5 milioane de angajați își așteaptă rândul la vaccinare

Angajatorii sunt cei care îi înscriu pe liste pe angajați, 5 milioane dintre aceștia își așteaptă rândul la vaccinare. Romania… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIOLENȚELE din SUA: Primul polițist DECEDAT la protestele de la Washington. Bilanțul ajunge la 5 MORȚI

Brian D. Sicknick a fost rănit miercuri, într-o confruntare cu protestatarii, şi a revenit la biroul diviziei, unde i s-a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Crește numărul românilor care se vaccinează anti-COVID: Vaccinul Pfizer BioNTech administrat unui număr de peste 76.000 de persoane până în prezent

Aproximativ 18.000 de cadre medicale din România au fost vaccinate împotriva COVID-19 în ultimele 24 de ore, acesta fiind cel… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

24 Comentarii

ataman 4 februarie 2013 at 15:02

Dar la situatia copiilor rromi desculti care cersesc si care sunt abuzati si care traiesc in conditii inumane ce solutie aveti. Bravo Domnule Buglea esti prima persoana publica care a venit cu o solutie si care personal mi se pare buna.

ataman 4 februarie 2013 at 15:04

Dar la situatia copiilor rromi pe care ii gasesti trimisi de mame la cersit, desculti si care sunt abuzati si care traiesc in conditii inumane ce solutie. Bravo Domnule Buglea esti prima persoana publica care a venit cu o solutie si care personal mi se pare buna.

boogllea 4 februarie 2013 at 18:42

Sa lamurim cum a stat treaba: a venit Buglea acasa nervos si a inceput sa scrie o compunere ” Ce as face daca as fi primar…”, cand sa salveze textul. surpriza !! Varsase totul pe feisbuci :)))

PS: nu este de vina acest vornic gonac ci mai degraba cine l-a promovat in functiile pe care inca le ocupa

alinuta 4 februarie 2013 at 15:30

D na Andronescu sunteti singura care a ti luat atitudine fata de acest dezaxat (scuze,nu stiu cum sa l numesc )prefectul nu a inteles ce inseamna sterilizarea ,poate ii dati o mana de ajutor .Ma ingrijoreaza faptul ca are admiratori si il sustin ,nu este posibil ca in acest secol o persoana normala sa gandeasca asa ceva .Unde sunt doamnele din pnl va rog nu lasati sa treaca acest subiect asa usor .Eu am scris pnl ului ,reprezentantilor facebok romania (sper sa i inchida saitul ) .Demisia, demisia …sper sa fiu auzita

john 4 februarie 2013 at 15:38

Pacat ca din interese pur politice si electorale se speculeaza intr-un fel sau altul problema expusa de buglea. Dar ptr noi, cetatenii romani ai acestei natiuni, este dureros ca problema rromilor nu a fost rezolvata in nici un fel, devenind tot mai acuta pe zi ce trece. Din teama de a nu pierde voturi, decidenții politici refuză adoptarea unor măsuri care nu trebuie sa fie radicale , cum le numesc impropriu unii, ci doar sa fie la același nivel cu măsurile din țări dezvoltate precum Franța, Anglia, Elveția, Suedia, Danemarca. Oare cand romii au fost expulzați din Franța, clasa politică de acolo a făcut front comun împotriva acestei soluții, benefice pentru țară????? Asta înseamnă solidaritatea națională care ne lipsește nouă românilor cu desăvârșire

elector vesel 4 februarie 2013 at 16:25

cel mai bine e sa vedem ce zice omul: ca tiganii vor fi majoritari si ca nu vom avea cum sa-i mai hramim peste …un numar de ani.
Daca o femeie (tiganca sau nu) isi abandoneaza sau isi maltrateaza copilul , da, sa fie sterilizata!
Rares asta s-a cam dat foc la cariera politica , dar are dreptate.
Madam Andronescu: nu e vorba de „dreptul la viata al oricarei femei”, nu e vorba de avort , e vorba de sterilizare.

Horea 4 februarie 2013 at 17:19

Intradevar, doamna confunda sensul cuvintelor!

Oare ce s-ar intampla daca, si dansa, si-ar mai „sterliza” uneori … limba?

Costel* 4 februarie 2013 at 17:13

Doamna draga in afara de pachete cu licori primite de la PDL-eii lui Hava inainte de alegerea primarului ce au mai primit acesti amarati de la Primarie. Doamna draga mergi dumineca in targul din tiganime si o sa vezi mizeria a 16 ani de guvernare PDL-ista in Alba. Si acum in 2013 daca mergi in targ trebuie sa fi dotat cu cizme pescaresti ca altfel risti sa te ineci in mizerie. Mizerie, mizerie, mizerie si iar mizerie.

elector vesel 4 februarie 2013 at 17:48

lasa costel ,ca nu pdl e de vina ! Iliescu i-a imnmultit(pe tigani) caci si-a dat seama ca sunt electori ieftin de cumparat , Roman i-a botezat „rromi”, si noi toti ne-am facut ca suntem interesati „de problema”, le-am mai dat un ban la biserica , alti au luat bani de la coana Europa ca sa-i „integreze”…si asa s-a tot umflat numarul asistatilor social.
Nu-i nimic ca toti vor pensie ! Cine o s-o plateasca ?

elector si mai vesel 4 februarie 2013 at 17:55

Elector vesel cine o sa le plateasca pensie tiganilor ? Asta e problema? Raspunsul este: Asociatia Base & Bercea Mondialul. Base avea un milion de lei in 1989 acum cred ca are cateva miliarde bune iar Bercea Mondialul si mai si!

Costel* 4 februarie 2013 at 18:00

@ elector, Iliescu a participt mult la inmultirea tiganilor doar sunt neamurile lui. Pacat ca nu are nici un urmas sa se fi incuscrit si dumnelui cu Regele Cioaba poate ca acum in PSD erau mai multi romi mari ca romul mic se bea la pahar in magazinul de pe strada Craivei …

elector vesel 4 februarie 2013 at 18:12

bine costele! dar problema e serioasa. Poate prindem varsta de pensie si ne trezim ca nu are cine sa ne-o dea . Prea multi antisociali se inmultesc iepureste si toti beneficiaza intr-o veselie de asistenta sociala .Toti traiesc din texele noastre!

Costel* 4 februarie 2013 at 18:56

@ elector, Rezolutia ONU nr. E/CN.4/RES/1992/65 vorbeste de drepurile tiganilor. Asta e … drepturi, drepturi, si „traiesc bine”.

dani 4 februarie 2013 at 19:36

andronescu mai vino pe la scoala ca nu am mai facut ore de un semestru. unde dracu umbli

cici1800 4 februarie 2013 at 21:20

Buna asta, rau de tot! :))
n-am mai ras atat de multa vreme!

Ivan Turbinca 5 februarie 2013 at 0:18

Andronescu ce faci te revendica educabilii,vezi ca nu mai ai spatele asigurat la inspectorat,ia-ti creta si treci la treaba,mai studiaza care-i diferenta dintre sterilizare si avort si nu te arunca in presa cu afirmatii cum faci de obicei,esti ultima persoana care sa faca pe „Lupul moralist”.Disperarea e mare,e greu ,dar scroafa vezi ca a cazut din copac….si putine sanse sa mai urce curand !!!!!

sebesanul 5 februarie 2013 at 5:33

Doamna draga, daca ai fii avut rabdare sa deschizi Dex-ul ai fii facut diferenta dintre sterilizare si euthanasie. Nu iau apararea tanarului atoatestiutor dar prin masurile luate de partidul dumneavoastra in ultimii ani de guvernare asta se urmarea si nu numai pentru etnia rroma ci pentru intreg poporul roman. Lamuriti-ne daca ati incurcat termenii sau ati ramas cuplata la planul maret al partidului dumneavoastra!

bashar wahsh vs. chioreta 5 februarie 2013 at 17:33

E ruşinos şi scandalos ca într-o ţară membră a UE, care promovează valori ca toleranţa şi familia, să existe voci care să ceară sterilizarea femeii rome

Tanti iresponsabila!Tzatza Andropauza!Tara asta nu promoveaza nimic,decat hotia si furtul!(vezi dottore,Vasileasca,etc)!!Nu stii ce vorbesti! Noi,romanii saraci suntem jefuiti pentru a plati dezmaturile fara prezervativ al imigrantilor indici!Mata spui ce vrei,ca oricum voi hotii o duceti bine! Eu sunt jefuit de stat pentru ca parazitii astias-o duca bine,si maine sa-mi dea in cap! Imi provoci doar dispretul si ura,cocoana!

bashar wahsh vs. chioreta 5 februarie 2013 at 17:47

OF PDL Alba susţine dreptul la viaţă al oricărei femei, indiferent de etnie”

Un prostanac a spus inabil o realitate,faptul ca o etnie creaza probleme printr-o inmultite nesustenabila,noi romanii nu putem si nu vrem pe durata sa-i tinem in spate pe acesti paraziti,straini de noi ca si mentalitate.Care vor da atunci in cap mai abitir ca acum,si va trebui sa tezolvam atunci altfel problema.Trebuie facut ceva,si prumul pas este reducerea cancetului natalitatii lor.Nu nasc contribuabili,ci paraziti,care numai consuma ceea ce e ptosus de o populatie oriductiva tot mai redusa si imbatraniata.Pentru ca aia care muncesc nu s impuiaza! asta e problema,una in primul rand sociala,desi nu exclusiv!

athanasiu nu are morte.e imortal 5 februarie 2013 at 17:52

OF PDL Alba susţine dreptul la viaţă al oricărei femei, indiferent de etnie”
Da cine a contestat fa,desteapto,dreptul la viata al cuiva? Bai,sfertos,ai facut doctoratul la boc,la Cluj Naboca?ca toti ….. au azi doctorat plagaiat..o barat ca valoare..

athanasiu nu are morte.e imortal 5 februarie 2013 at 17:54

la tzatza Andro s-a rasturnat caruta,fix la ea in batatura palatului..

pt rodica care umbla cu fofirlica 5 februarie 2013 at 18:40

de ce nu ai comentat fa si cind chiorul zicea TIGANCA IMPUTITA?
Elevii zic ca atunci cind vii la scoala mirosi a bautura….asa ca inteleg din ce partid faci parte

alin 5 februarie 2013 at 19:01

„scandalos si rusinos” e faptul ca mata esti de acord ca rromi sa se inmulteasca necontrolat sa ne umple si mai mult cu plozi care cersesc si fura iar mai tarziu ajung in puscarie .Statul adica noi toti platim intretinerea acestora.Stii cam cat costa? cam 25 milioane lunar pt un detinut. Ti se pare corect fata de cel care munceste pt 500-600 lei???? Mi-e sila de astfel de prefacute ca matale.

@alin 5 februarie 2013 at 20:56

Dar ce a facut Buglea nu e scandalos sa ia 70.000 lei tocmai ca sa consilieze aceasta etnie????!!!!!!! Si banii astia sunt tot din munca noastra!! Si a Europenilor. Ne miram ca nu ne mai dau fonduri europene!!