Mircea Hava de Centenarul Încoronării: Alba Iulia este dovada supremă a legăturii dintre Casa Regală și români
Mircea Hava de Centenarul Încoronării: Alba Iulia este dovada supremă a legăturii dintre Casa Regală și români
Astăzi se împlinesc 100 de ani de la încoronarea, la Alba Iulia, a regelui Ferdinand și a reginei Maria, ca suverani ai României Mari. Cu această ocazie, fostul edil albaiulian Mircea Hava, a transmis un mesaj în care scoate în evidență legătura dintre Casa Regală și Cetatea Marii Uniri.
Încerc să rămân cum am fost, întotdeauna. Simplu. Mă număr printre milioanele de români, din generațiile care au împlinit și au fost parte din acest Centenar al Regalității, la fel ca din cel al Unității României.
Am trăit o bună parte din viață în vremuri în care trecutul ne-a fost impus, ni s-a picurat în minte, zeci de ani, ce merită și ce nu, care ne sunt valorile, cine contează și cine poate fi exclus sau scuzat din istoria noastră. Și nu vreau ca prin asta să mă plasez într-o lecție pe care toți am învățat-o, ci doar să vă asigur că sunt recunoscător pentru restul anilor în care, fără a mă pretinde monarhist, am avut șansa de a avea de câteva ori, aproape de mine, personificarea adevăratelor virtuți ale istoriei noastre, pe Majestatea Sa Regele Mihai I al României. Omul din primele ore ale României, tutorele legitimității noastre ca stat, simbolul unei familii regale căreia devotamentul i-a fost “răsplătit” cu o abdicare și zeci de ani de negare.
Ca mulți alții, n-am avut o expresie decisivă față de ideea de monarhie. Am avut, în schimb, sentimentul că acestui om i-aș fi răspuns prezent oricărei chemări în numele țării. Și, din acest motiv, nu mi-am imaginat niciodată o altă opțiune pentru Alba Iulia decât Cetatea care onorează Regalitatea și statura morală a Majestății Sale. Am fost convinși de faptul că Alba Iulia este dovada supremă a legăturii dintre Casa Regală și români, iar asta va rămâne în dimensiunea spirituală a Celeilalte Capitale – MEREU, nu doar o zi pe an.
Este, și azi, datoria mea de a fi acasă de Centenarul Regalității, de a pune egal între respectul față de trecut, grija pentru prezent și tot ceea ce trebuie să conteze și în viitor. Ne vedem în Cetate, dragi români!
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Curier Județean
Șofer din Săsciori, cu dosar penal: A fost prins cu băut la volan pe DN 67 C – Transalpina. Ce alcoolemie avea
Șofer din Săsciori, cu dosar penal: A fost prins cu băut la volan pe DN 67 C – Transalpina. Ce alcoolemie avea Un șofer din Săsciori s-a ales cu dosar penal după ce a fost prins cu băut la volan pe DN 67 C – Transalpina. Avea o alcoolemie de 0,50 mg/l. Potrivit IPJ Alba, […]
FOTO | Peste 2.000 metri cubi de lemn confiscați de polițiștii din Alba în urma unui control în trafic. Șoferul nu avea aviz de însoțire și a fost amendat cu 2.000 de lei
Peste 2.000 metri cubi de lemn confiscați de polițiștii din Alba în urma unui control în trafic. Șoferul nu avea aviz de însoțire și a fost amendat cu 2.000 de lei Peste 2.000 metri cubi de lemn au fost confiscați de polițiștii din Alba în urma unui control în trafic. Șoferul nu avea aviz de […]
Femeie de 49 de ani, din Blaj, cercetată pentru FURT: A sustras telefonul unei adolescente de 14 ani, în incinta unei baze de agrement
Femeie de 49 de ani, din Blaj, cercetată pentru FURT: A sustras telefonul unei adolescente de 14 ani, în incinta unei baze de agrement O femeie de 49 de ani, din Blaj, este cercetată pentru furt, după ce a sustras telefonul unei adolescente de 14 ani, în incinta unei baze de agrement din oraș. Potrivit […]









