Lucrări în grafic: parteneriatul dintre primăria Ciugud și CJ Alba un succes. Lucrările la DJ 107 vor fi finalizate înainte de termen
Lucrări în grafic: parteneriatul dintre primăria Ciugud și CJ Alba un succes. Lucrările la DJ 107 vor fi finalizate înainte de termen
„Continuăm parteneriatul corect cu Primaria Ciugud. Lucrările la DJ 107 (zona industrială Ciugud)in grafic(lucrările vor fi finalizate înainte de termenul stabilit in contract).Drumul va fi lărgit la trei benzi, banda suplimentară urmând a fi folosită in special pentru stocarea TIR-urilor. Totodată continuăm și lucrările la DC 306, care face legătura între Ciugud și Daia Română.”, transmite pe mediul de socializare Marius Hațegan, vice-președintele CJ Alba.
Consiliul Județean Alba va dezvolta infrastructura rutieră din zona industrială Ciugud – DJ 107, unde numărul de agenți economici este într-o continuă creștere. Tronsonul care urmează să fie reabilitat se află în apropierea viitoarei autostrăzi A 10 și asigură legătura directă cu DN 1 (varianta de ocolire a municipiului Alba Iulia), fiind cuprins între intersecția denivelată cu autostrada și podul Mureș, pe o lungime de aprox. 2,475 km (km 2+112 până la km 4+587).
Platforma drumului este de 7,00-8,00 m lățime, din care partea carosabilă ocupă 6,00 m, iar acostamentele au dimensiune variabilă, între 0,50 și 1,00 m. Sistemul rutier este alcătuit dintr-un strat de mixtură asfaltică, cu o grosime variabilă de 10-12 cm și fundație din materiale granulate cu grosimi de aproximativ 25-30 cm. Există șanțuri de scurgere pe ambele părți ale drumului.
Necesitatea reabilitării sectorului de drum a apărut datorită dezvoltării industriale a zonei, dar și a degradărilor accentuate cauzate în special de lucrările la autostradă. Prin intermediul lucrărilor propuse a se realiza în cadrul investiției se urmărește decongestionarea traficului.
Prin acest proiect se propun lucrări de reabilitare prin mărirea capacității portante. Modernizarea constă în realizarea unei structuri rutiere având o îmbrăcăminte din beton asfaltic, corectarea profilului longitudinal şi transversal, asigurarea şi preluarea apelor pluviale, asigurarea siguranţei circulaţiei.
Având în vedere că tronsonul de drum deservește ṣi zona industrială limitrofă municipiului Alba Iulia ṣi a comunei Ciugud, județul Alba , ce se află în plină dezvoltare s-a adoptat soluția de suplimentare cu o bandă de circulație de la km 2+244
Carosabilul va fi realizat dintr-o structură rutieră elastică (cu îmbrăcăminte bituminoasă) obţinută prin ranforsarea structurilor rutiere existente. Benzile de încadrare vor fi prevăzute cu aceiaşi structură rutieră că şi partea carosabilă.
Ziduri de sprijin:
– în cadrul proiectului se va realiza un zid de protecție împotriva inundațiilor.
– Zidul de protecție se incastreaza pe de oparte în rambleul de la Autostrada ṣi pe cealaltă parte în rambleul podului de peste Râul Mureș.
– Cota coronamentului va fi 222.2m.
– Lungimea zidului va fi de 1919 m.
Trotuare:
– Se va amenaja o alee comună atât pentru bicicliști cât și pentru pietoni cu o lățime de 2,00m.
– Structura: 5cm strat mixtură asfaltică BA8 , 15 cm strat superior de fundație din balast stabilizat, 25 cm strat inferior de fundație din ballast
În cadrul proiectului este, de asemenea, propusă amenajarea a două stații de autobuz.
Scurgerea apelor:
– Scurgerea apelor meteorice se va face prin șanțuri depamant și rigole de acostament. Apele sunt dirijate spre podețe iar de aici sunt evacuate la emisar. În cadrul proiectului se vor realiza 3 podețe noi și un podet dalat.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni
Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni Imagini foarte frumoase cu un râs într-o pădure din Parcul Natural Apuseni au fost filmate de o cameră de monitorizare a faunei. Râșii, cele mai mari feline din Europa, au auzul și mirosul foarte […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)