Liga a IV-a, etapa a 11-a, Dalia Sport a ținut în șah Euro Șpring! *Remiză surprinzătoare la Daia Română

Viitorul Santimbru-Dalia Sport Daia Romana69Euro Șpring nu a izbutit să învingă, deși era considerată favorită, în întâlnirea de la Daia Română, nou-promovata pierzând puncte prețioase cu Dalia Sport. Elevii antrenorului Ioan Marcu au alergat după egalare, izbutită abia în minutul 75, prin Bodea. În consecință, după derularea etapei a 11-a din Liga a IV-a, Olimpia Aiud a urcat pe locul al treilea, în clasamentul condus de Mureșul Vințu de Jos, aflat la al 10-lea succes la rând.

*Dalia Sport Daia Română – Euro Şpring 1-1 (1-0): Mihalache (24)/ Cr. Bodea (75)

*Energia Săsciori – Performanţa Ighiu 1-4 (1-0): Rahovean (33)/ R. Morar (50, penalty), Ov. Turuș (53), Bălaș (63, penalty, 67

Emoții pentru echipa lui Adorian Himcinschi, condusă la pauză, însă Performanța s-a dezlănțuit la reluare, marcând de 4 ori în 17 minute.

*În minutul 63, B. Cerghedean (Energia) a fost eliminat.

*ACS Pianu de Jos – Inter Ciugud 0-2 (0-2): Crețu (7), R. Trușcă (41).

Inter Ciugud a realizat a 5-a victorie consecutivă.

*Rezultate: CIL Blaj – Olimpia Aiud 2-5 (2-0); Şt. Comănici (25, 27)/ A. Bălan (61, 76), Oniga (69, penalty), P. Muntean (88), Val. Drăgan (90+1).

Senzaţională răsturnare de scor în actul secund, când Olimpia a marcat de 5 ori. Aiudenii continuă seria invincibilă, cu 9 meciuri fără înfrângere!

*Rapid CFR Teiuş – Cuprirom Abrud 0-2 (0-0): Miheţ (81), R. David (90)

În minutul 80, A. Paşca (Cuprirom) a fost eliminat.

Moţii îşi puneau problema retragerii din campionat, din motive financiare, dar au dat lovitura la Teiuş.

*Viitorul Sântimbru – Mureşul Vinţu 1-2 (1-1)

Meciul derby al etapei a 11-a, dintre Viitorul Sântimbru și liderul Ligii a IV-a, Mureșul Vințu s-a încheiat cu victoria oapeților, ce s-au impus cu scorul de 2-1 (1-1), goluri  Pereat (72, penalty), respectiv M. Cristea (42, penalty și 52, penalty).

Elevii lui Mihai Manea au realizat a 10-a victorie consecutivă, dar amfitrionii acuză arbitrajul, considerând că al doilea penalty al oaspeților a fost acordat gratuit, Viitorul mai solicitând o lovitură de pedeapsă pentru faultul asupra lui Mocoiu (61).

*FC Miceşti – Şurianu Sebeş 1-1 (0-0): E. Barna (65)/ E. Dragomir (81)

Oaspeții n-au mai pierdut de 6 partide în Liga a IV-a

*CS Ocna Mureş – CSO Cugir 6-0 (3-0): Al. Andrea (13), Guț (27, 38 penalty), Brudan (48), Kiss (68, penalty), Bambo (75)

Să consemnăm și primul succes stagional pentru CS Ocna Mureș, unul la scor, 6-0 cu CSO Cugir, în confruntarea ultimelor clasate, dar și remiza de la Micești.

Metalurgistul Cugir – Viitorul Cluj 2-3 (1-0), în ultima rundă a turului în play-out | „Roș-albaștrii”, eșec după ce au condus cu 2-0!!!

Eșec neverosimil pentru Metalurgistul Cugir, 2-3 (1-0) pe propriul teren cu Viitorul Cluj, asta după ce gazdele au condus cu 2-0 și au primit 3 goluri în actul secund în mai puțin de 10 minute În minutul 15, căpitanul gazdelor, Tudor Șaucă a deschis scorul (șut din voleu), iar Vitinha (60, reluare cu capul la […]