Liga a IV-a, CS Ocna Mureș și CIL Blaj, invincibile în retur, victorii la Ciugud și Lunca Mureșului | „Motanul” Ovidiu Maier a marcat iar, din lovitură liberă!

CS Ocna Mureș rămâne invincibilă în retur, echipa condusă de Ovidiu Maier și Ionuț Pereat repurtând la Ciugud a 5-a victorie consecutivă. În etapa a 6-a a părții secunde a campionatului, Soda a câștigat cu 3-1 (0-0), ultimul gol al vizitatorilor fiind marcat de Ovidiu Maier (90+3), dintr-o lovitură liberă!

Umăr la umăr în această primăvară cu CS Ocna Mureș este și CIL Blaj, care a învins 3-0 (1-0) la Fortuna Lunca Mureșului, golurile fiind marcate de Șerban (33), Văidean (77), Arman (85).

ELIT

CIL Blaj și CS Ocna Mureș sunt campioanele returului, cu 16 puncte din 18 posibile, echipa din „Mica Romă” având un gol în plus.

De partea cealaltă, interiștii nu se regăsesc, iar în ultimele 5 jocuri au reușit numai o remiză, 0-0 acasă cu liderul Șurianu Sebeș.

După o primă repriză albă, festivalul golurilor s-a declanșat la reluare. Cociș a deschis scorul în minutul 48, a egalat D. Rațiu (60), iar peste două minute a punctat Kiss.

Amfitrionii au rămas în inferioritate numerică, fiind eliminat S. Bran (78), iar în prelungiri, „Motanul” și-a arătat clasa, marcând, la 46 de ani, al treilea gol din retur, din lovitură liberă.

Marcatori: D. Rațiu (60), Cociș (48), A. Gabor (62), Ov. Maier (90+3) *În minutul 78, S. Bran (Inter Ciugud) a fost eliminat

Cu 16 puncte din 18 posibile în primăvară, ocamureșenii se bat cu CIL Blaj și Transalpina Șugag pentru a urca pe podium.

Alte rezultate: Transalpina Şugag – Olimpia Aiud 1-1 (1-0)

Marcatori: M. Domșa (28, penalty), respectiv R: Țălnar (57).

Pe o vreme potrivnică (ploaie amestecată cu lapoviță), s-a înregistrat o remiză suprinzătoare. A doua repriză a fost dominată de Olimpia, care a avut un efectiv compus din numai 13 jucători, însă, în final, Ad. Roman a intervenit salurat în două rânduri. După despărțirea de antrenorul Radu Andone, Transalpina a condus la pauză, dar egalarea a venit după o reușită a antrenorului aiudean Remus Țălnar, care a marcat dintr-o lovitură liberă de la 35 de metri

sursa foto: Soda Ocna Mureș

Te-ar putea interesa și:

CSO Cugir, video motivațional înaintea returului barajului de promovare cu SCM Zalău

CSO Cugir încearcă minunea, să remonteze ecartul de două goluri din tur, după înfrângerea din Sălaj, din prima manșă a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Unirea Alba Iulia – o primăvară a reconstrucției | “Alb-negrii” își creionează strategia la începutul săptămânii viitoare

Unirea Alba Iulia iernează pe poziția a 6-a a Seriei a 9-a, după un parcurs considerat nesatisfăcător de către oficialii… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Ovidiu Pănăzan (powerlifting), pentru al șaselea an consecutiv desemnat cel mai bun antrenor din Alba la secțiunea sporturi neolimpice

Gala Sportului Județean 2020, una derulată doar în mediul online, din cauza restricțiilor impuse de pandemia de coronavirus, i-a adus… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Industria Galda de Jos – șanse minime de a primi finanțare de la consilierii locali în acest an | Divizionara terță, foarte aproape de abandonul competițional, după aproape 7 ani!

Se prefigurează o iarnă amară pentru Industria Galda de Jos! Conform unor informații neoficiale deocamdată, aleșii locali nu intenționează să… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro