La Alba Iulia se munceşte, nu se trăncăneşte!
Scandalul mai degrabă politic decât ecologic, cetăţenesc sau urbanistic iscat în jurul revitalizării zonei interioare a Cetăţii Alba Carolina a aruncat, pe nedrept, în umbră celelalte investiţii pe care Primăria şi Consiliul local al municipiului Alba Iulia le derulează. Odată cu venirea primăverii constructorii au reluat lucrul pe şantiere destinate construirii unor obiective care au drept scop creşterea calităţii vieţii în diferite cartiere ale municipiului Alba Iulia. De fapt aceste lucrări fac parte din strategia mai amplă a administraţiei locale de a moderniza şi reabilita complet toate reţelele de utilităţi din Alba Iulia, toate reţelele de transport sau de a completa reţeaua unităţilor şcolare ori a obiectivelor destinate agrementului. Transpunerea în teren a obiectivelor din strategie a început în urmă cu câţiva ani prin marile amenajări care s-au făcut în cartierele din zona Cetate, cel mai dens populate şi continuă acum în celelelate zone dovadă că din punctul de vedere al primăriei niciunul dintre cartiere, niciuna dintre zonele municipiului nu trebuie uitată. Dar puteţi aprecia singuri din simpla enumerare a lucrărilor aflate acum în derulare: *Reabilitare reţele de apă potabilă şi canalizare pe străzile: Pajiştei, Traian, Munteniei, Lucian Blaga, Pictor Sava Henţia, Petre Dobra şi în zona blocurilor A1, A2 şi A3 de pe strada Zorilor. *Refuncţionalizare circulaţie şi platforme (lucrări similare celor din cartierele de locuit din Cetate) în zona de blocuri din Piaţa Iuliu Maniu şi în zona Ampoi II pe strada Orizontului. *Pietruiri pe străzile: Câmpului, Alunului, Mierlei în Pâclişa. *Construie locuinţe sociale, trei blocuri – A1, A2, A3 – pe strada Vasile Alecsandri. *Construire locuinţe ANL pe strada Detunata. *Se construieşte o nouă grădiniţă, nr. 10, cu 100 de locuri în cartierul Ampoi III lângă cantina Ardealul pe locul fostei CT 20. *O nouă sală de sport în Miceşti. *Continuă reabilitarea Bazinului Olimpic, lucrare care va fi finalizată cel târziu în această vară. Trebuie precizat că aceste lucrări sunt finanţate din bugetul local şi din fonduri ale Agenţiei Naţionale a Locuinţei şi ale Companiei Naţionale de Investiţii.
Anca DINICĂ
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Actualitate
LISTA actualizată | ATENȚIE la apa pe care o beți: 64 de izvoare și fântâni din Alba NU au apă bună de băut
LISTA actualizată | ATENȚIE la apa pe care o beți: 64 de izvoare și fântâni din Alba NU au apă bună de băut Direcția de Sănătate Publică Alba îndeamnă cetățenii să verifice întotdeauna sursa apei înainte de consum. Este important ca, în cazul izvoarelor neconforme, să se evite consumul direct și să se opteze pentru […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 12 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Ştirea zileiacum 5 zile
LIVE VIDEO | La 200 de ani de la nașterea Craiului Munților, Avram Iancu, defilare militară, placă memorială și distincții la Muzeul Memorial ”Avram Iancu” din Incești