IPJ Alba: Din vina cui s-a produs accidentul mortal de lângă Teiuș, în urma căruia un militar și-a pierdut viața

PRO ROMÂNIA - Alegeri parlamentare 2020

Miercuri 29 iulie, ora 16.25, pe DN 1, la kilometrul 396, în afara localității Galda de Jos, S.M., de 37 de ani, din comuna Lopadea Nouă, județul Alba, în timp ce conducea o autoutilitară (cisternă de lapte) în direcţia Alba Iulia – Teiuş, a pătruns pe contrasens şi a intrat în coliziune laterală cu un autobuz aparţinând unei unităţi militare din municipiul Bucureşti după care a intrat în coliziune frontală cu un alt autobuz aparţinând aceleiaşi unităţi militare, ultimul dint-o coloană formată din 4 autobuze, se arată într-un comunicat remis joi presei de IPJ Alba.

 

USR - Alegeri parlamentare 2020

CITEȘTE ȘI: FOTO-VIDEO: Accident mortal pe DN1, între Teiuș și Alba Iulia. O cisternă a intrat într-un autocar MAPN plin cu militari

PMP - Alegeri parlamentare 2020

acc teius“În urma accidentului, un militar în vârstă de 34 de ani, din Bucureşti, pasager pe locul din dreapta faţă al autobuzului, a decedat, iar şoferul autoutilitarei şi o femeie în vârstă de 46 de ani, din comuna Galda de Jos, judeţul Alba, pasageră în autoutilitară, au suferit leziuni corporale grave.

 

Alţi 4 ocupanţi ai autobuzului au suferit leziuni corporale uşoare şi au primit îngrijiri medicale.

 

Conducătorii celor două autobuze implicate în accident au fost testați cu aparatul alcooltest, rezultatul fiind negativ, iar conducătorului autoutilitarei i-a fost recoltate mostre biologice de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.

 

Cercetările sunt continuate, în vederea stabilirii tuturor împrejurărilor în care s-a produs acest accident”, se mai precizează în comunicatul Poliției Alba.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

14 Comentarii

cititor 30 iulie 2015 at 14:03

Seful IPJ Alba sa-si mai trimita oamenii de la circulatie in strada! Este o mare debandada peste tot! Nu se respecta regulile de circulatie si atunci macar de frica sa stie cei iresponsabili!

Gigel 30 iulie 2015 at 15:15

In timpul care il petrec intocmind pv ,bucuroși că o sa-i laude șeful fraierilor, ar putea preveni multe accidente ; e cineva curios să calculeze timpul risipit cu intocmirea pv ?!…dar ce să facă și ei ar îngurgita o pâne mai caldă , o halcă de carne …..salari pe banii amendaților de serviciu…..

In atentia IPJ 30 iulie 2015 at 17:02

Noaptea, pe Calea Motilor din Alba Iulia, se aud niste zgomote de motoare ca la F1. Sunt cativa nesimtiti cu autoturisme si motociclete care trezesc tot cartierul. In plus, la viteza cu care circula pun in pericol pe cei care s-ar incumeta sa traverseze pe la trecerile de pietoni din apropiere.

Aşa zis-a Burebista 30 iulie 2015 at 20:54

Începând de la M-uri se petrec faptele. Nu fac nimic fiindcă am un sentiment puternic că participă şi angajați ai poliției.

Ioan 30 iulie 2015 at 17:16

Cand s-au montat camere/radare fixe prin tara, toata lumea cauta sa demonstreze ca sunt ilegale.
Asta e mentalitatea romanului, bolnav de altfel din cauza stresului, nu poate sa respecte legea! Nu realizeaza ca o face spre binele lui.
Cat e limita pe drumuri nationale/europene ? 90 km/h ? Daca mergi cu 90, imediat iti vine in „fund” tiristul sa se urce efectiv pe tine, isi pierd toti capul daca incerci sa respecti viteza.
Suntem o natie de bolnavi, desigur, imbolnaviti de conducatorii acestei tari alesi de noi.

radar fix 31 iulie 2015 at 9:42

multe radare fixe erau montate de firme private cu acordul primarilor di n zona iar politia muncea moca pe stabilirea cuantumului amenzilor si trimiterea acasa la faptuitori a acestor amenzi, fara sa primeasca nici un ban pentru munca depusa-deci banii din amenzi intrau la firmele private care le administrau tehnic (!!-multe nici nu aveau certificat metrologic la zi) si probabil la unii politruci care le-au aprobat amplasamentul- deci vorbesti doar ca sa nu taci- normal ca au fost declarate ilegale; doar nu trebuie mers pe principiul aprobarii unor ilegalitati care sa fie contrapuse altor ilegalitati

Globetrotter 30 iulie 2015 at 20:22

Ioan, sper că nu deții permis de conducere, sau dacă deții să nu conduci…viteza maximă admisă pe drumuri europene 100km/h. În cazul în care conduci cu 90 km/h acel tirist nu are cum să te ajungă din urma, așa cum spui tu, pentru că viteza maximă cu care poate circula îi de 90 km/h. Doar dacă ești șofer de duminică te poate ajunge un TIR. Dacă el încărcat cântărește 40 Tone și îi în spatele tău la 90 km/h înseamnă că tu cu turismul de 1 Tonă și ceva ai ieșit la plimbare ca în ziua ta fericită: duminică.

cetatean 30 iulie 2015 at 22:14

bai globetrotter asa dupa nume esti tirist…eu circul foarte mult cu turismul si asa este ca stati in curul turismelor si flesuiti mai ales in localitati unde limita este de 60 dar voi aveti statii si stiti unde stau radarele asadar stai in p… mea si voi la 60 in localitati si nu mai fi cocos bai cocalarule

Globetrotter 31 iulie 2015 at 6:49

Mai citizen, era vorba despre cu totul altceva. Ceea ce scrii tu nu are nici o legatura cu conversatia cu Ioan.

roshu 31 iulie 2015 at 9:07

degeaba isi trimite subalternii de la circulatie in strada….statea unu la dirijat circulatia la crucea sf Andrei in Santimbru(pe unde e deviata circulatia) dupa muntele ala de piatra de cale ferata..camioanele treceau non stop si trenul venea …si politistul ascuns….

radar fix 31 iulie 2015 at 9:44

pai ca sa nu ii sara ceva aschie din tirul lovit…

nedumerit 31 iulie 2015 at 12:09

Titlul articolului nu are nimic în comun cu conţinutul său. Din conţinut nu reiese „din vina cui s-a produs accidentul” , cu atât mai mult cu cât cercetările sunt încă în continuare. Asta nu e informare , e mai degrabă dezinformare. Mă aşteptam la mai mult profesionalism din partea ziarului Unirea. Dar la ce prostii fac cei din presa centrală ce să ne mai mirăm de ziarele din oraşele mici.

ai 31 iulie 2015 at 17:54

apropo la masinile ce „trezesc tot cartierul” de ce ii lasa sa circule?sa mearga la concursuri sau la ceva organizat!trebuie sa treaca un cotet de 1.4 sau 1.6 cu o toba de te doare capul.aia de ce sunt lasati sa circule si cum trec itp-ul?amedatii domne’!

Parerea mea... 3 august 2015 at 12:57

chiar asa dle autor al articolului…din vina cui??? titlu fara relevanta cu continutul articolului, sau conteaza nr de click-uri si se fac titluri bomba sa dai click…profund dezamagit! Mi-am pierdut timpul cu articolul, ziarul, etc…