Industria Galda, eliminare dramatică din Cupa României, înfrângere în ultimele secvențe la Avrig

Industria Galda nu și-a atins scopul și a ratat calificarea în finala Regiunii 3 Centru, după eșecul din deplasare cu FC Avrig, scor 1-2 (0-0). O confruntare incendiară în ultimele 10 minute, când s-au marcat toate cele 3 goluri, combatantele trecând prin toate stările posibile, 1-0, 1-1 și 2-1 în minutul 89!

„Galben-albaștrii” au trăit periculos finalul întrucât amfitrionii au marcat primii în minutul 81 (autogol Corcheș, fotbalistul venit de la CS Zlatna, la debut). Dar S. Mureșan a restabilit rapid egalitatea, în următorul minut. Ultimele secvențe au fost dramatice, iar nou intratul Tănase a punctat în minutul 89. Fără antrenorii Doru Oancea și Dan Comșa, vizitatorii au încercat să reziste în Sibiu, un egal însemnând oportunitatea ca sâmbătă, 22 iulie, pe teren propriu, să joace cu ASA Tg. Mureș (4-4 în deplasare cu Inter Cristian, după 1-3 la pauză și 1-4 la un moment dat), pentru câștigarea trofeului FRF și calificarea în etapa întâi a competiției “KO” (3 august, când intră și conjudețenele din eșalonul terț). În distribuția oaspeților a debutat fostul unirist Circov, iar la gazde a fost rezervă Tegbo (fost echipier al Industriei), intrat după pauză.

În același context, menționăm faptul că Gloria Geoagiu (antrenor Gabriel Cotoară, cu mulți jucători din Alba în lot) va disputa finala în Regiunea 4, mâine, acasă cu Viitorul Arad. În ultimul meci din grupă, hunedorenii au învins în deplasare, scor 2-0 (0-0), pe Voința Mașloc (Timiș)

FC Avrig: Vlasie – Prodea, R. Anghel, Ad. Pavel/ cpt, An. Luca, S. Bucur, Ad. Coman, Hrițuleac, Colarez, Simion, Coșovan; rezerve Lucaveschi, Fălămaș, G. Tănase, Ban, Budac, Corcoveanu, Tegbo. Antrenor Gabriel Iscru.

Industria: Căt. Suciu – Juncan, Potopea/ cpt, Căt. Ivașcu (46, Șt. Radu), Ad. Matei (56, Puha) – Frențiu, Corcheș, Circov (87, Dodoc), Baghiu, S. Mureșan (87, P. Medrea), Cioară (72, R. Giorgiu); rezerve Bistraie, Oct. Oltean, G. Tamaș.  Antrenor Gligor Udrea. Arbitri Cl. Ștef, C. Bojan, An. Sîncrăian (toți Tg. Mureș) Observator C. Mardan (Făgăraș). (M.N.)

Atacantul Alexandru Cioară (Industria Galda de Jos) a marcat un gol în „tricolor” la o acțiune disputată la Mogoșoaia a selecționatei de fotbal amator a României. Pe lângă vârful divizionarei terțe au mai participat Juncan (Industria Galda), și alți doi jucători din Alba Cl. Marcu (Gloria Geoagiu) și Bistraie (Șoimul Băița), absentând din motive medicale […]