Încă patru deținuți politici au fost dezgropați la Râpa Robilor din Aiud
Echipa de arheologi condusă de Marius Oprea, directorul departamentului de investigaţii din cadrul Centrul Român de Investigare a Crimelor Comunismului din Romania a dezvelit, în a doua zi de la reluarea săpăturilor de la Râpa Robilor din Aiud, rămășitele a patru persoane, condamnate la temniță grea în perioada 1948-1964.
Osemintele celor patru au fost găsite într-un perimetru alăturat cu cel cercetat anul trecut, aceștia fiind așezați în cutii de lemn, la distanțe egale unul față de celalalt. Potrivit arheologilor, elementul de noutate la osemintele descoperite în acest an este faptul că unul dintre deținuți a fost îngropat îmbrăcat, ceea ce înseamnă că ar putea fi vorba despre un țăran arestat în perioada respectivă.
”Probabil că este vorba despre despre unul dintre deținuții închiși în prima parte a perioadei, atunci când aceștia erau încă lăsați să-și poarte hainele civile. Oricum, scheletul urmează să fie analizat de un medic legist care o să emită o concluzie”, a spus Paul Scrobotă, directorul Muzeului de Istorie Aiud.
Marius Oprea a precizat că osemintele vor fi predate bisericii pentru a fi depuse în osuarul ce va fi amenajat la parterul bisericii care se construiește în apropiere, deoarece aparținătorii sunt extrem de greu de identificat, fiind necesare analize ADN foarte costisitoare, pentru care nu există fonduri.
Lipsa fondurilor necesare cercetării amănunțite a descoperirilor de la Râpa Robilor a fost adusă în discuție și de Gheorghe Petrov, arheolog expert la Muzeul Naţional de Istorie a Transilvaniei din Cluj care a explicat că osemintele dezgropate anul trecut se află și în acest moment la Institutul de Medicină Legală de la Cluj, deoarece Parchetul Militar nu a plătit contravaloarea testelor efectuate. Petrov a precizat că acesta este motivul pentru care s-a luat hotărârea ca testele din acest an să se facă în Alba iar osemintele să fie apoi depuse în osuar.
Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului şi Memoria Exilului Românesc (IICCMER) a reluat, începând cu data de 2 iulie, campania de investigaţii arheologice începută anul trecut în zona Râpa Robilor, unde au fost înhumaţi o parte dintre deţinuţii decedaţi în închisoarea din localitate. Potrivit arheologilor acţiunea are inclusiv o dimensiune de recuperare a memoriei, căutând să cinstească amintirea celor care, pentru convingerile lor democratice, au fost eliminaţi în sistemul carceral al regimului comunist.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția”
Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția” Liderii PSD, PNL, USR și UDMR au fost convocați vineri, 26 iunie 2026, la Palatul Cotroceni de președintele Nicușor Dan, pentru consultări decisive privind formarea unui nou Guvern. Pe masa negocierilor se aflau […]
Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim
Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim Începând cu data de 1 iulie 2026, valoarea amenzilor rutiere va crește odată cu majorarea punctului-amendă la 216,25 lei, echivalentul a 5% din salariul minim brut pe țară. Noile valori vor afecta toate clasele de […]
Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului”
Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului” Ludovic Orban, președintele Forța Dreptei, a publicat un mesaj critic la adresa președintelui României, Nicușor Dan, vineri, 26 iunie 2026. ,,Nu. Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului. Încă sper că nu ai ajuns prizonierul lor. Și, […]








