În CEWL, Piešťanské Čajky – CSU Alba Iulia 62-68 *A treia victorie în Europa pentru Popov

Piestanske Cajky - CSU Alba Iulia3CSU Alba Iulia a învins în CEWL, în deplasare pe Piešťanské Čajky, scor 68-62 (13-18, 14-7, 25-11, 16-26), meci contând pentru etapa a 5-a a întrecerii continentale. După dezamăgirea trăită în cupă, eliminarea în faţa campioanei ICIM Arad însemnând ratarea unui obiectiv, elevele lui Popov s-au reabilitat prin acest al treilea succes în întrecerea continentală. A fost întâiul joc din 2014, în care antrenorul sârb s-a putut baza pe întregul efectiv, ultima intrată fiind Breanna Salley, revenită abia sâmbătă din USA.

*Au tremurat în ultimul sfert

După un prim sfert pierdut la 5 puncte, până la pauza mare albaiuliencele au preluat avantajul pe tabelă (27-25), sfertul al treilea fiind cel decisiv în economia partidei. În ultimele 10 minute, vizitatoarele au trăit însă foarte periculos, iar Turbova – cu 18 puncte (vă amintiţi jucătoarea cu alură de luptătoare…) a apropiat echipa gazdă la numai 4 puncte! Marcate probabil încă de înfrângerea de la Arad, sportivele antrenate de Mirosav Popov nu au făcut o partidă foarte bună, începând modest confruntarea. Chiar dacă au avut o tresărire de orgoliu în ultima pătrime, slovacele nu au reuşit să recupereze decât 10 din cele 16 puncte care le despărțeau de CSU, iar în final scorul a arătat 68-62 pentru formaţia oaspete. În urma acestei victorii, CSU Alba Iulia rămâne pe poziţia a doua în CEWL, cu 3 partide câştigate şi 2 înfrângeri, în timp ce Piestanske Cajky ocupă locul 4 cu două succese şi trei dispute pierdute. În cealaltă partidă, austriecele de la Flying Foxes Viena au dispus în deplasare cu scorul de 78-61 de Valosun Brno din Cehia. Drumul spre Slovacia s-a derulat tocmai în prima zi a anului, după calendarul creştinilor ortodocşi de rit vechi, antrenorul Miroslav Popov împreunbă cu Sasa Cadjo şi Marina Mandic sărbătorind Revelionul pe drum.

*Cu Brown la timonă!

Americanca Tiffany Brown şi-a pus apăsat amprenta pe evoluţia disputei, marcând o treime din punctele propriei formaţii.Piestanske Cajky - CSU Alba Iulia2

Au marcat: Tiffany Brown – 24 puncte, Sasa Cadjo – 17, Chastity Reed – 8 ,Chadijah Whittington – 4, Alexandra Uiuiu – 4, Breanna Salley – 4, Larisa Toma – 3, AnneMarie Părău – 2, Marina Mandic – 2.

Următoarele partide sunt în campionat, respectiv sâmbătă, 18 ianuarie, cu Danzio Timişoara (acasă)  şi sâmbătă, 25 ianuarie, cu CSM Târgovişte (deplasare).

*Reprogramări în CEWL

În Liga Europei Centrale au fost reprogramate întâlnirile cu ICIM Arad în 9 februarie (în locul de joi, 29 ianuarie) şi Valosun Brno pentru 11 februarie (în loc de miercuri 22 ianuarie).

Ciclista Miruna Măda, originară din Alba, desemnată cel mai bun sportiv al județului Sibiu în 2023, la secțiunea sporturi olimpice, în cadrul Galei Sportului, eveniment organizat la Sala „Transilvania” și organizat de CJ Sibiu! Miruna Măda, sportiva originară din Alba, a fost desemnată, de curând, cel mai bun sportiv din județul Sibiu în anul 2023, […]