În Alba, PSD creşte prin forţele proprii, nu folosindu-se de traseiştii politici!

La 5 luni de când deţine preşedinţia organizaţiei PSD Alba Iulia, avocatul Ovidiu Jidveian se declară mulţumit: a reuşit să aducă în partid 221 noi membri, ceea ce înseamnă 25 la sută în plus, ceea ce face ca numărul social-democraţilor din municipiul nostru să ajungă la aproape 1.200. „Am construit organizaţia, am activat vechii membri de partid, am adus profesionişti, oameni care pun mult suflet şi vor schimbarea municipiului nostru – liber profesionişti, avocaţi, notari, medici, bancheri, muncitori, oameni neimplicaţi politic. Vrem să creştem prin forţele proprii, nu ca PNL, folosindu-ne de traseişti politici, ceea ce i-a făcut să schimbe şi lozinca „Prin noi înşine!”. Vom lansa în curând un nou proiect, o ofertă electorală pentru administraţia publică locală, venim cu oameni bine pregătiţi, nu facem la fel ca PDL, care l-a pus ministru de Interne pe Traian Igaş, după ce şi-a luat bacalaureatul la 35 de ani”, a precizat Ovidiu Jidveian. La rândul său, Ioan Florea, vicepreşedintele PSD Alba, susţine că guvernanţii mint aşa cum beau apă. „Recuperarea a 15 la sută din cei 25 la sută tăiaţi e o mare minciună. Nu se mai acordă al 13-lea salariu, prime pentru ţinută şi stimulente, astfel că bugetarii recuperează doar 2 la sută din tăiere. Nu minte numai Boc, toţi mint! Elena Udrea se ocupă de turism de 2 ani, timp în care statisticile ne spun că vin tot mai puţini turişti la noi în ţară, dar cheltuielile cu promovarea turismului sunt tot mai mari. În fiecare an Udrea face un alt brand, cel mai recent e cel cu frunza”, a spus Florea. El a amintit apoi că PSD Alba Iulia s-a schimbat foarte mult şi vrea să obţină puterea în municipiul nostru, „care nu a fost condus, după Revoluţie, niciodată de PSD. Vom veni cu un program nou, punctul său central e dezvoltarea economică a judeţului şi a municipiului Alba Iulia, care suferă mult din pricina subdezvoltării şi a numărului mare de şomeri. Se laudă unii că şomajul scade, acum e doar 7,8 la sută, dar în realitate sunt mulţi şomeri neînregistraţi, care au ieşit din perioada în care primeau indemnizaţie şi nu au un loc de muncă. Alba e printre fruntaşi în clasamentul realizat în funcţie de numărul de şomeri; deşi e condus de PDL, a existat o totală lipsă de preocupare pentru dezvoltarea economică. Ne-au întrecut oraşe precum Mediaş şi Turda. Avem nevoie de apă potabilă şi de pavele, dar şi de investitori şi locuri de muncă”. (A.D.T.)

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

11 Comentarii

F>C>G 20 decembrie 2010 at 6:37

Sansele psd -ului in Alba sunt minime fiindca nu au valori.Aseara l-am vazut pe Ponta la TV .Este slab pentru un partid de asemenea talie.

marian 20 decembrie 2010 at 8:05

Imi vine sa rad cand psd-istii vorbesc de forte proprii!? Ei care sunt infratiti cu PDL-ul in judetul Alba!

Olguta 20 decembrie 2010 at 16:18

Ovidiu Jidveian e beizadeaua pesedista pe care o refuza PD-L Alba la fiecare imparteala de functii. Datorita fortelor lui „proprii” , cu care s-a remarcat in profesie , si in politica.
Goe, mami, mai bine ramaneai in tren cu Bubico!

H.Adolph 20 decembrie 2010 at 8:09

bai gunoaielor, voi ce mai vreti? ati furat suficient. Io zic sa asteptati pdl-ul ca vine langa voi. Sa-i trazneasca pe cine mai voteaza psd si pdl. Nu ca restul ar fi mai breji. daca stau bine sa ma gandesc si locul pnl-ului e tot langa voi.
Cu scarba si greata,
H.Adolph,
Rromania.

alexandru 20 decembrie 2010 at 9:18

domnisorule jidveianu ai putea tine cont de faptul ca nu toata tara e formata din bugetari. de doi ani aud numai bocetele bugetariilor care plang dupa favorurile date de psd de-a lungul anilor.. favoruri din banii contribuabiilor binenteles.cat despre municipiu las-o balta.nu contati in jocul pentru primaria alba iulia.iar domnul florea un ilustru figurant politic obisnuit cu funtii bugetare la care este abonat de ani buni ar trebui sa critice la nivelul lui si nu pe udrea.ar putea spune ce a facut el pt judet ca a fost ani de zile consilier judetean, ce a facut pt agricultura judetului ca a fost director la apia, ce a facut la posta romana CA A FACUT FIGURATIE SI PE ACOLO.dupa cum observam oameni de nadejde care traiesc doar din bani publici si care in continuare ne vor doar binele… adica sa traiasca iar din bani publici.si domnule ovidiu jidveian daca partidul din care faceti parte nu arunca urgent un candidat in cursa pentru primaria alba iulia si pres de cons. judetean o sa aveti mari surprize la alegeriile viitoare.pdl si pnl au deja candidati nominalizati public,mi-e greu sa cred ca va ajunge doar un an sa promovati un candidat cu sanse reale.

deceneu 20 decembrie 2010 at 10:08

In cursa viitoare nimeni cunoscut nu mai conteaza. Aduceti oameni de valoare cu idei adevarate. Faceti baieti ceva serios si nu umblati cu ginduri si sperante ascunse, adica sa luati din nou cetateanul de fraier. E greu pentru cei din clasa politica actuala sa renunte la naravuri vechi si proaste. Vrem fapte adevarate si nu declaratii fanteziste. Cred ca de data asta votul va fi mult mai responsabil si multi vor avea surprize.

vigilante 20 decembrie 2010 at 13:10

Slabe sanse de iesire din criza pe povesti si promisiuni. Vrem ceva concret. Cuvantul „consens” implementat de fostul presedinte Iliescu va spune ceva domnilor din toate formatiunile importante din judet/tara? Nu prea cred..dupa 20 ani…am avut timp sa si cred, sa va dau votul meu..insa mentalitatea politicianului roman indiferent de culoare politica este: ridica-te tu sa ma asez eu. In rest fiecare voteaza dupa propriile interese..personale si de partid..aa scuze..voteaza aproape in unanimitate in momentul cand isi calculeaza salariile proprii. Atunci e consens..Din pacate cu tristete constat ca majoritatea oamenilor nu mai au incredere in clasa politica..asta atrage dupa sine „promovarea” unor falsi politicieni sau partide formate pe televiziuni private cu profituri spectaculoase rezultate din difuzarea celor mai abjecte reportaje. Oare mai sunt adevarate valoriin tara asta..sau (teoria conspiratiei) nu exista un interes acolo sus ca acest popor sa fie impins tot mai jos..la un nivel subcultural in asa marura incat sa fie o masa usor de prostit?

Alex 20 decembrie 2010 at 13:45

In Alba PSD-ul nu va fi mai sus de locul 3 niciodata.

piciu 20 decembrie 2010 at 16:43

Indiferent cine voteaza , ceea ce alegem, oamenii , sunt aceeasi. Sunt oameni din sistem, propusi de sistem, care au de profitat din perpetuarea sistemului.
Avand puterea , blocheaza din start orice concurenta din afara sistemului, iar oamenii de valoare sunt tocmai acolo.
Pana nu iesim din acest impas nu se schimba nimic.

BLAJAN 20 decembrie 2010 at 19:38

Dl Jidveian ar fi foarte bine sa promovati cit de multi tineri in psd pentru ca tot politica psd se potriveste cel mai bine situatiei de fata, eu am trait in regimul comunist din inainte de 89 ,jumatate din viata atunci mi-am petrecut-o dar nu a fost asa de rau pe cum spun unii aveam salarii modeste dar nu a murit nimeni nici de foame nici de frig in schimb am avut siguranta locului de munca si a zilei de miine, acum in perioada regimului portocaliu o msa se moara de foame si de frig.

rosca 21 decembrie 2010 at 18:31

Am afirmat de mai multe ori ca acest partid care avea la un moment dat cinci candidati la functia de primar al Albei Iulia nu va cistiga acest fotoliu nici daca toti cei 5 candideaza la un loc !
Nu au oameni cunoscuti si pragmatici ci doar Yesmany asa cum afirma si Codrin Stefanescu cind era si el in psd !
Nici un memebru al psd Alòba Iulia nu se ridica la nivelul de a fi cunoscuti de catre o masa mare de oamnei din municipiu.
Unii au fost contestati chiar de catre sindicatul societatii in care lucrau, sau erau mai mult in stare euforica. !
Cu cine sa veniti in fata MAI TOVARASI ?
Poate va mai invata politica tov Johny daca il veti mai activa, ca altfel suntei doar YESMANY !!!!!!!