George Homoștean, prim-secretarul județului Alba din perioada comunistă, în vizorul Parchetului pentru infracțiuni contra umanității

Procurorul General al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție a solicitat Președintelui României formularea cererii de urmărire penală pentru Homoștean George, fost ministru de interne, în perioada 04.09.1978 — 03.10.1987, sub aspectul complicității la infracțiuni contra umanității.

George HomosteanFaptele reținute în sarcina acestuia formează obiectul dosarului cunoscut generic ‘Moartea dizidentului Ursu Gheorghe Emil’ aflat în instrumentarea procurorilor Secției Parchetelor Militare din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție.

ELIT

CITEȘTE ȘI: George Homoștean, la 90 de ani, și-a demonstrat încă o dată condiția și prestanța de om de stat. A fost primul șef al județului Alba

”Deși faptele ce formează obiectul cauzei au fost comise anterior intrării în vigoare a Legii nr. 115/ 1999 privind responsabilitatea ministerială, act normativ ce stabilește procedura de urmat în cazul atragerii răspunderii ministeriale, având în vedere că normele de procedură sunt de strictă și imediată aplicare, procedura de sesizare a Președintelui României pentru a cere urmărirea penală a unui membru al Guvernului, ori fost membru al Guvernului este aplicabilă și în prezenta cauză.

De altfel, prin Decizia nr. 93 din 16 iunie 1999, Curtea Constituțională a statuat că în privința mandatului de membru al Guvernului, Constituția nu a instituit imunitatea, ci o altă măsură de protecție și anume condiționarea dreptului de a cere urmărirea lui penală pentru faptele săvârșite în exercițiul funcției. Această măsură de ocrotire a interesului public subzistă și după încetarea mandatului membrilor Guvernului, așa încât este evident că, în privința infracțiunilor comise în exercițiul funcției, punerea sub urmărire penală a membrilor Guvernului trebuie să se realizeze cu respectarea acelorași norme procedurale”, precizează reprezentantul Parchetului de pe lângă ÎCCJ. (Z.U.)

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

VIDEO| Pe autostrada A10 Sebeș-Turda, la nodul rutier Sebeș, lucrări pe timp de noapte. Se lansează grinzile peste DN1

Pe autostrada A10 Sebeș-Turda, la nodul rutier Sebeș, lucrări pe timp de noapte. Se lansează grinzile peste DN1, între cele… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

14 Comentarii

dorel 19 ianuarie 2016 at 15:48

Pe 26 aprilie 2010, Traian Băsescu semna decretul prezidenţial 448 din care cităm: „Preşedintele României decretează: Se conferă Ordinul Virtutea Militară în grad de Cavaler, cu însemn pentru militari: domnului sublocotenent în retragere Homoştean Ioan George”. In tara asta este o debandada totala.

realist 19 ianuarie 2016 at 16:22

Acest individ pe care f greu il pot aseza in randul oamenilor a fost MINISTRU DE INTERNE cand in actiunea numita AUTOBU ZUL /DUPA CARE A FOST SI UN FILM FACUT/ IN ROL principal GH DINICA , in jurul oasului TIMISOARA au fost omorat mai multi oameni care au incercat sa fuga in fosta Iugoslavie, , dispozitia a fost data ptr crime de acest imbecil , spun asta ca cel care in perioada amintita eram student in TIMISOARA si ptr luare de aminte de cei tineri care habar nu au de crimele facute de Secu si altii printre ei si acest imbecil .

fane de la sifoane 19 ianuarie 2016 at 17:15

Se pare ca dosarul de pe microfilm(original) difera de dosarul primit de procurorii militari… Cica s-a descoperit recent… Mai mult inainte de 1989 securitatea nu avea nici un interes sa falsifice acel dosar… Falsul s-a facut dupa 1989!!!
Acum repetati dupa mine: SUNT LIBER! SUNT LIBER!

Bulă 19 ianuarie 2016 at 18:11

@realist
„… in perioada amintita eram student in TIMISOARA si …”

Ai fost tu candva student?
Poate. Facultatea insa nu cred c-ai terminat-o.

pilu 19 ianuarie 2016 at 21:41

Ma Bula d’a prost mai esti. Se vede dupa cum te-ai botezat tu singur. De unde stii tu ca ala nu a fost student in Timisoara ? Poti dovedi de te intrebi in sinea ta asa prosteste. Apropos, ai terminat scoala generala ? Nu cred.

Bulă 20 ianuarie 2016 at 10:06

@pilu
Prost e putin spus!
Sa termin scoala? Fii serios omule. La ce bun?

Eu n-am zis eu ca „ala” n-a fost student.
Ma indoiesc doar de finalizarea studiilor.
Dovada? „Calitatea” exprimarii in comentariul expus.

realist 19 ianuarie 2016 at 21:43

Pt bula
Asa cum ai numele asa si esti cred dar nu vreau polemica cu un om mic .

Miruna Miruna 20 ianuarie 2016 at 0:42

Vai de ea tara ! Ma apuca rasu cand vad balarii de acest gen, cand de fapt sunt alte probleme mai importante in tara asta! Stau si ma intreb cate gunoaie din tara asta ar trebui sa fie trasi in tepe in frunte cu toti imbecilii care habar nu au de anumite valori. Omul asta a fost o valoare si a realizat multe. Nu stiu cati din cei actuali se ridica la nivelul lui ! Hai sa distrugem valori si sa cultivam imbecili si retardati asemenea unora care vorbesc sa nu taca. Impuscati va tembelilor daca habar nu aveti cate lucruri bune a realizat omul asta in judet, si nu numai. eh, daca i asa, hai sa spanzuram toti ministrii din 90 incoace , ca nu mi amintesc un lucru bun facut de ei pentru tara, si sunt om batran!! Jos palaria pentru acest om cu prestanta si demnitate!!

Horea 20 ianuarie 2016 at 11:45

Pentru Miruna Miruna (?!)

„… si sunt om batran!! ”
Cum e sa fii om batran si sa te numesti … Miruna (si inca de doua ori)?

Apoi, si asta e mai important, inclin sa-ti dau o oarecare dreptate referitor la ceea ce a insemnat pentru acest JUDET George Homostean.

In al treilea rand, zic, mai are rost sa ne judecam cu o persoana de 93 de ani? Este, fara sa jignesc, de fapt un mort-viu.

Status-Quo 20 ianuarie 2016 at 13:24

Bai desteptule,

Cat a costat poporul asta ca sa ajunga Homostean sa ne faca binele de care zici?

Putea sa ne scuteasca de ”atatea lucruri bune” facute pentru judet daca el si toarasii lui nu existau deloc in tara asta. Daca de exemplu, pentru inceput, nu furau niste alegeri.

Tarii ii era de 100 de ori mai bine fara adunatura de iude comuniste – care la inceput au fost o amestecatura de iudei si unguri pictati ca romani iar mai apoi o sleahta de servanti romani care au dat-o mai apoi pe panta nationalismului. Nu am nici un respect facata de nici unul dintre cei ca asta pe care-l lauzi tu.

cout 20 ianuarie 2016 at 9:36

spune mai bine cat are pensie .asteptam raspuns

pilu 20 ianuarie 2016 at 21:03

Pentru Miruna, Miruna care-i proasta ca aluna.
”Omul asta a fost o valoare si a realizat multe”
Ma, tu esti albaiulian ? Daca da, aduti aminte ce realizari avea judetul Alba compartiv cu cele din jur. Din cauza unui plutonier de politie redus, impreuna cu vicele Costea si Bolog arata municipiul asa urat. Centrul vechi a fost facut prastie de Costea sa nu-i darame casa.Asta n-o stii. Toate investitiile mai de seama care au fost prinse in planul de urbanism nu s-au realizat, ca handicapatul ala de viitor minstru pentru a nu fi criticat la Bucuresti le tot muta de pe un an pe altul, iar dupa ce a plecat s-a strans surubul si ioc bani. Ai imbatranit fara sa stii si acum ai aflat.

miruna cu creierului cat aluna 21 ianuarie 2016 at 8:24

Domunle miruna miruna om batran si foarte probabil fost securist, si actual pensionar cu pensie speciala, lasa-ne cu realizarile acestor slugoi ceausisti printre care si asta de mai sus , cei care au trait acele vremuri si n-au facut perte din nomneclatura stiu ce ”bine” era din toate punctele de vedere……

gogu 21 ianuarie 2016 at 14:04

Este bine,dar mult prea tarziu,ca fosti demnitari comunisti sunt adusi in fata justitie pentru diferite infractiuni ce le-au comis in acea perioada.N-am fost nici demnitar,nici securist,nici atunci si nici azi,m-am bucurat,degeaba,ca-m scapat de ei si-am crezut in democratie,dar m-am inselat ca multii altii,iar cei care au venit la conducerea Romaniei din 1990 si pana azi,sunt mai rai,corupti si inutili ca vechii demnitari comunisti,oare demnitarii „democratiei”, ce ne conduc din 1990 incoace,n-ar merita sa fie adusi in justitie si judecati, pentru aceleasi infractiuni ori altele mai grave, cu vechii conducatori comunisti? Sa auzim de bine…dar nu cred!