FOTO: Optimum Alba Iulia, calificare în primele 16 din țară la Liga Elitelor Under 15, după 4-2 în derby-ul cu Interstar Sibiu
Echipa Optimum Alba Iulia s-a calificat în primele 16 fornații din țară la Liga Elitelor Under 15, după victoria de la Cugir, din derby-ul Seriei 13, 4-2 (1-1) cu contracandidata Interstar Sibiu, care înaintea jocului era la egalitate de puncte cu gazele, fără a piede vreun joc.
O atmosferă de senzație pa “Arena Cugir” (fumigene, steaguri, bannere), – inspirată alegere a locației – cu aproximativ 300 de spectatori, între care și coechipierii și staff-ul divizionarei terțe Metalurgistul Cugir, colegii antrenorului Ciprian Selagea.
A rezultat un meci cu de toate, în care vizitatorii au deschis scorul, însă albaiulienii au egalat până la pauză și apoi s-au distanțat decisiv prin reușitele lui Denis Gligor – dublă, Tudor Zoicaș și Robert Baba.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/02swRJsFYqE/hqdefault.jpg)
Optimum Alba Iulia se menține pe prima poziție, cu 17 puncte din 7 întâlniri, 5 victorii și două remize, golaveraj 32-10, ultimul joc fiind în 26 martie, în deplasare, cu Hermannstadt.
“Suntem foarte fericiți de ceea ce am realizat, respectiv să câștigăm seria, iar băieții merită toate felicitările pentru acest parcurs”, a fost mesajul transmis de antrenorii Gheorghe Bran și Ciprian Selagea.
Optimum: Răzvan Cutean – Mihai Moș, Matei Nicola, Alberto Vaida, Roberto Daven, Fabian Rădac, Denis Gligor, Sebastian Bran, Tudor Zoicaș, Raul Hudrea, Robert Baba; au mai intrat Darius Horșa, Rareș Edveș, Răzvan Clepan, Tudor Pleșa, Ionuț Henegar; rezerve Luca Ivan, Rafaelo Palco, Mario Hațegan, Raul Miclea, Damian Paștiu Pop.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 4 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)