La recentul Campionat Naţional Individual de iarnă, la categoria 12 ani, tenismenul albaiulian David Manu (TC Sun Alba Iulia) a reuşit o nouă performanţă notabilă, cucerid medalia de bronz, la dublu şi clasându-se în primii 8 jucători la simplu, la o categorie de vârstă superioară, talentatul jucător având numai 11 ani.David Manu TC Sun Alba Iulia 4
Competiţia de tenis de câmp s-a desfăşurat în Cadrul Centrului Naţional de Tenis din Bucureşti, iar clubul TC SUN Alba Iulia a fost reprezentat de către David Manu. În proba de dublu, sportivul din Cetatea Marii Uniri a jucat alături de Dario Ciobotaru (Dinamo Bucureşti), terminând pe ultima treaptă a podiumului, după ce s-a câştigat întâlnirea decisivă împotriva duetului Bryan Baltă (Carpaţi Sinaia) şi Andrei Voican (CS Târgovişte), scor 6-3, 4-6, 12-10

*Talent precoce

David a început tenisul de la vârsta de 4 ani şi jumătate la clubul TC Sun din Alba Iulia, iar la 7 ani a câştigat primul concurs. Sub îndrumarea antrenorilor Doru Brânduşan şi Călin Moldovan a reuşit să obţină premii importante în competiţiile organizate de Federaţia Română de Tenis. La Campionatele Naţionale din 2014 la categoria de vârstă Under 10 a câştigat titlul de vicecampion naţional, deşi avea doar 9 ani. După această victorie a fost selecţionat pentru a participa la Selecţiile Naţionale de toamnă şi primăvară de la Bucureşti. În vara anului 2015 devine dublu campion naţional la Campionatul Naţional U10 de la Brăila obţinând locul întâi la simplu şi la dublu împreună cu Coman Mihai Alexandru. A început anul 2016 pe locul 8 în clasamentul naţional de la 12 ani şi locul 1 la vârsta lui având 11 competiţii câştigate. „Tenisul necesită multă muncă si implicare. David a fost un copil precoce, a învăţat repede să joace tenis,acum el este în formă, un jucător care se mişcă bine în teren şi noi avem încredere că rezultatele vor continua să apară ca şi până acum”, spune Doru Brânduşan, antrenorul jucătorului.

[nggallery id=1527]

În Vinerea Mare, CSU Alba Iulia și CSM Unirea Alba Iulia – victorii nete! Metalurgistul Cugir – succes după un meci nebun, Industria Galda – un nou eșec!

În Vinerea Mare, succese concludente pentru CSU Alba Iulia (în play-off) și CSM Unirea Alba Iulia (în play-out), în jocurile din eșalonul terț. Metalurgistul Cugir se impune la Reghin, după un nou meci nebun, scor 3-2 (după ce a condus cu 2-0 și a fost egalată în 3 minute), iar „lanterna roșie” Industria Galda a […]