FOTO, LIVE-TEXT: Șoimii Lipova – Metalurgistul Cugir 1-0 (0-0), în derby-ul pentru promovare! Liderul, avans de 9 puncte față de gruparea de sub Drăgana!

Șoimii Lipova a învins Metalurgistul Cugir, scor 1-0 (0-0), gol marcat de Vasinc (80), în derby-ul rundei a 12-a din Seria a 4-a a eșalonului terț, meci ce s-a disputat la Pîncota, între echipe clasate pe podium, iar gruparea arădeană și-a consolidat poziția de lider, având acum 9 puncte avans față de echipa de sub Drăgana, ce putea egala în ultimele secvențe, când mingea trimisă cu capul de Dican a fost respinsă miraculos de portarul Filip.

*1-0, MIN. 81: Un doi Trabalka – VASINC în careu și acesta din urmă, intrat în teren în actul secund, fotbalist originar din Alba, marchează la colțul lung.

Șoimii Lipova a mai trecut un test al adevărului, câștigând al doilea duel consecutiv cu o echipă din Alba, tot la limită, la fel ca și pe „Cetate” și a reușit să se impună într-un meci de „șase puncte”, demonstrând în meciul direct cu o contracandidată la promovare că merită din plin prima poziție!

Cel de-al șaptelea succes la rând pe teren propriu a venit în fața Metalurgistului Cugir, echipă ce nu-și ascunde intențiile de promovare, deși după meciul de azi diferența a devenit s-a mărit la 9 puncte între cele două formații.

*Călin Moldovan: „Echitabil era egalul, nu renunțăm la luptă”

Un meci bine jucat tactic de ambele combatante a fost decis de o rezervă, Andrei Vasinc. E adevărat, una de lux, căpitanul de drept al lipovanilor plătind tot turul accidentarea destul de gravă din vară. De altfel, chiar antrenorul formației din județul Alba a subliniat acest lucru. „A fost un meci echilibrat, s-a jucat un fotbal peste nivelul Ligii a 3-a, între două echipe bune, decis – poate- la schimbări. Au avut pe bancă un atacant foarte bun, puternic, care a și făcut diferența. Echitabil era egalul, am stat bine în teren, am avut momentele noastre, iar adversarul nu ne-a surprins cu nimic. Din păcate, noi pierdem al doilea joc în deplasare, chiar în județul Arad. Am și fost puțin lipsiți de șansă la acea ocazie uriașă din ultimul minut, când portarul Lipovei a avut o intervenție extraordinară. Altfel, pe parcursul celor 90 de minute, raportul de forțe a fost echilibrat, cu două șanse ale noastre în prima repriză și două șanse ale adversarului în repriza a doua. Eu zic că cel mai echitabil era egalul, deși în fotbal contează prea puțin acest lucru la final. Rămâne rezultatul de pe teren și numărul de puncte în dreptul fiecărei echipe. Nu am decât să felicit echipa gazdă pentru victorie și rămâne să jucăm mai departe. Campionatul e încă lung, mai sunt etape de jucat, noi nu renunțăm la luptă, sunt doar trei puncte la adevăr. Din punctul meu de vedere, nu e nimic decis în privința primului loc, chiar și Reșița poate reintra încă în lupta pentru promovare”, susține Călin Moldovan.

De partea cealaltă, Flavius Sabău obține satisfacții maxime de pe urma muncii sale din ultimele sezoane la Lipova. Șoimii au trecut treptat de la stadiul de surpriză plăcută la cel de certitudine, iar prezența în fruntea seriei a IV-a a Ligii a 3-a devine o consecință normală a ceea ce arată „alb-albaștrii” etapă de etapă. În urmă cu două săptămâni, președintele Radu Pop vorbea de trei teze, iar cele cu Alba Iulia și Cugirul au fost trecute cu…1-0. Vreau să mă bucur de rezultat, dar și de joc, pentru că am meritat să câștigăm. Am fost echipa care a avut posesia mai mult, ocazii mai multe și, până la urmă, a venit și golul cu care am tranșat meciul. Am avut și o bară, acea ocazie mare a lui Trabalka cu intervenția bună a portarului lor, în timp ce singura lor ocazie clară a venit în prelungirile meciului, când ne-a salvat Filip. Sunt foarte bucuros pentru jucătorii mei, căci am muncit mult să ajungem aici. Stăm bine din toate punctele de vedere, inclusiv fizic. Am ținut ritmul foarte bine și când spun asta mă gândesc la faptul că suntem la final de tur, când energiile încep să se termine, mai ales la o echipă ce a ținut un ritm de locul 1. Trebuie să-i mulțumesc și președintelui Pop, căci m-a ascultat cu tot ceea ce înseamnă vitaminizare la nivel de performanță, ne-a oferit toate condițiile și mă bucur că tot ce am gândit la începutul campionatului am și transpus în realitate”, a spus tânărul antrenor al lipovanilor pentru www.sportarad.ro.

Mai multe detalii despre joc, găsiți în link-ul următor: Live-text Liga 3-a, ora 14: Șoimii Lipova – Metalurgistul Cugir și Național Sebiș – FC Avrig

Min. 11: Rusu a pasat pe dreapta la Filimon, care a șutat peste transversală din unghi, de la 8 metri de poarta lui Bănică.

Min. 15: Dicu a șutat pe jos de la 20 de metri, prinde Filip în doi timpi

Min. 25: Lovitură liberă de la marginea careului mare, Mădălin Popa a șutat pe lângă bara din dreapta lui Bănica

Min .28: Rusu a intrat în careu pe stânga și a șutat slab, în brațele portarului

Min. 36: Stoin a șutat cu stângul din banda dreapta, N. Bănică a respins cu dificultate

Min. 37: Dican a testat vigilenta lui Filip cu un șut din afara careului, prinde portarul Lipovei.

Min. 44: Stoin a șutat din nou din afara careului, din dreapta, pe jos, în brațele portarului

Min. 45: Pauză la Pîncota, scorul este alb între Lipova și Cugir fără nicio ocazie clară de gol

Min. 52: Neagu a trimis o centrare înaltă, prinsă cu ceva emoții de Filip la vinclul de la colțul lung.

Min. 53: Dohotariu a avansat în viteză, dar a șutat slab, pe lângă poartă, de la 16 metri
Min. 60 Mădălin Popa a centrat de pe dreapta, Sulea trece pe sub minge în 6 metri
Min. 63: Lovitură liberă de la 18 metri lateral dreapta, Poiană a centrat la colțul lung, Sulea din cădere lovește slab și mingea a fost respinsă
Min. 65: Trabalka a șutat din întoarcere de la 15 metri, Bănică a respins de la colțul lung
Min. 70: Șut Vasinc și Bănică a respins de la colțul lung
Min. 75: Dobrean il faultează din cădere pe Săuca, Itu a executat lovitura libera de la 23 de metri perpendicular pe poartă, Filip a prins mingea la rădăcina barei din dreapta sa
Min. 77: Necsulescu a trimis o centrare șutată din banda dreapta, mingea trece peste transversală
Min. 82: Vasinc a șutat din marginea careului mare, Bănică a respins, Trabalka a șutat peste poartă
Min. 90+1: Filip scoate in extremis lovitura de cap a lui Dican

Echipe de start:

Șoimii: D. Filip – Stoin, Calvin, Vasiu, Filimon – Poiană (89, Burlă), M. Popa, Dobrean, D. Rusu (88, Buta) – Sulea (69, Vasinc), Trabalka (83, Sg. Popa); rezerve Jianu- Bercu, Pașcu. Antrenor: Flavius Sabău

Metalurgistul: N. Bănică – Dohotariu, I. Tătaru, Itu, M. Neagu (84, Șt. Radu) – Șaucă, L. Tudor (68, B. Lemac), Dican, Dicu (85, Cercel) – Necșulescu (81, Vaștag) – Făgărășanu. Pe bancă: Crivăț – Șuteu, Copiluși. Antrenori Călin Moldovan și Lucian Itu

Avertismente: Măd. Popa (26), Vasiu (54), Dobrean (59) / L. Tudor (48)

Arbitri: S. Kovacs (Carei) – Al. Filip (Timișoara), T. Kopriva (Satu Mare) Observatori: S. Ciotlăuș (Deva), Teodor Biriș (Hunedoara).

[nggallery id=6381]

Metalurgistul Cugir – Industria Galda 2-2 (0-1), în derby „de Alba” | „Lanterna roșie”, remiză dar și retrogradare matematică

Metalurgistul Cugir remizează în derby „de Alba” cu Industria Galda de Jos, scor 2-2 (0-1), după o confruntare spectaculoasă în care vizitatorii au condus la pauză, „roș-albaștrii” au întors scorul, dar Frențiu, în prelungiri (90+3) a restabilit egalitatea. O remiză venită după 6 înfrângeri la rând pentru ultima clasată, una cu gust amar, întrucât la […]