FOTO, LIVE-TEXT: Industria Galda – Sănătatea Cluj 0-0 | Amfitrionii, doar remiză împotriva „virușilor verzi”, ce au terminat jocul în inferioritate

Industria Galda de Jos a reușit doar o remiză albă pe teren propriu cu Sănătatea Cluj, într-un joc extrem de important pentru echipa lui Paul Ciucă. Este primul punct câștigat în fața fanilor de „galben-albaștri”, după trei eșecuri consecutive, puțin raportat la foamea de puncte a grupării din Alba, împotriva „virușilor verzi” ce au terminat jocul în inferioritate.

„Virușii verzi” au dominat marea majoritate  a jocului, însă cea mai mare ocazie a jocului a fost bara lui Cioară (85), la două minute după ce oaspeții au rămas în inferioritate numerică, prin eliminarea lui Țîrlea (83).

“Galben-albaștrii” au reușit runda anterioară să cucerească primele puncte stagionale, 3-1 la Odorheiu Secuiesc, părăsind ultima poziție în ierarhie, însă nu se pot culca pe o ureche, din pricina zestrei precare din ierarhie.

*Daniel Lupșan: „Am pierdut două puncte”

„Consider că am pierdut două puncte, deși nu este rău nici egalul înregistrat în compania unui adversar valoros. Trebuie să legăm rezultatele pozitive în etapele viitoare, pentru a depăși pasa proastă și a evada din zona minată„, a declarat Daniel Lupșan, căpitanul gazdelor

*Țîrlea – eliminat în minutul 83

Actul secund începe cu o altă mare ocazie a oaspeților, reluare cu capul D. Roman (56) – puțin pe lângă bara stângă! Oaspeții au rămas în inferioritate numerică în minutu 83, când Țîrlea a văzut al doilea galben, fiind eliminat. Cea mai mare ocazie a gazdelor îi aparține lui Cioară (85) ce a șutat de la marginea careului, în bara dreaptă!

Puțini spectatori în tribune, sub 100 de persoane. În minutul 2, paradă Căt. Suciu la șutul lui Creț, din 15 metri. Lăzăreanu scoate de lângă bara dreaptă, la șutul lui G. Goronea din unghi (4). Șut Ceaca (11) peste bară, de la 18 metri. Ocazie mare a oaspeților, cap D. Roman (17) peste poarta goală, Suciu ieșind greșit. O nouă ocazie majoră a vizitatorilor, după corner Ciupe, cap Ceaca (25) – mingea a căzut pe plasă! B. Cristea (27) a trimis cu efect, peste bară, din 14 metri. „Torpilă” Ceaca (30) de la 30 de metri, milimetric peste! D. Lupșan (34) – lovitură liberă de la 17 metri, puțin peste bara transversală. Cap D. Roman (37) – peste buturile lui Suciu. Ceaca (39) a tras peste de la 16 metri, o altă ocazie a oaspeților. O repriză dominată de „virușii verzi”

Echipe
Industria: Căt. Suciu – Frențiu, Haiduc, Cioplântă, Puha – Ov. Truță, D. Lupșan, G. Goronea (72, P. Muntean), Adam (66, Cunțan) – Cioară, S. Mureșan; rezerve Lepădat, Baghiu, Circov, Petruse, Fl. Schiau. Antrenor Paul Ciucă.

Sănătatea: F. Lăzăreanu – Cr. Paul, Szoloși, D. Mic, Țirlea, Mar (66, Isac), B. Cristea (80, Lupu), Ciupe, Creț, D. Roman, Ceaca (77, Tilincă); rezerve G. Dragomir, Gașpar. D. Bucur, Neamț. Antrenor Csaba Kis.

Arbitri T. Jurca (Arad), L. Berariu (Moroda), B. Vasile (Sibiu) Observatori V. Popa (Bistrița), I. China (Baia Mare)

Avertismente: Haiduc (7), S. Mureșan (54) / Ceaca (7), Țîrlea (57, 83), Mar (60), Cr. Paul (68), Szoloși (80)

[nggallery id=7512]

Rezultate excelente obținute de sportivii de la Dojokan Activ Aiud, la Campionatul National de Copii WUKF de la Mediaș

Rezultate excelente obținute de sportivii de la Dojokan Activ Aiud, la Campionatul National de Copii WUKF de la Mediaș În zileie de 6 și 7 aprilie 2024, la Medias a avut loc Campionatul National de Copii WUKF, unde au participat 664 sportivi de la 56 cluburi, scrie aiudinfo.ro Câstigătorii aiudeni sunt: – Maier Sara Locul […]