FOTO: Lansare de carte la Şcoala ”Mihai Eminescu” din Alba Iulia. Tânărul scriitor Petre Paul și-a prezentat cel de-al doilea roman: ”Un cerc vicios”
La Școala ”Mihai Eminescu” din Alba Iulia a avut loc, marți, lansarea cărții „Un cerc vicios” a tânărului scriitor Petre Paul, fost elev al acestei şcoli, actualmente elev la Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” din Alba Iulia.
Plin de emoție, Petre a trecut pragul fostei sale școli, de data aceasta în calitate de autor al celui de-al doilea roman al său, primul său roman, „Un oraș zburător” a fost lansat tot aici, în urmă cu 7 ani.
I-au fost alături directorul Bibliotecii Judetene „Lucian Blaga ” din Alba Iulia, Silvan Stâncel, împreună cu doamnele bibliotecare Daniela Floroianu și Felicia Cola, precum și fosta sa profesoară, Furdui Miruna domnul director al școlii, prof. Daniel Boian și doamna director adjunct, prof. Țăran Ileana.
Sala a fost neîncăpătoare pentru zecile de elevi pasionați de lectură, bucuroși să cunoască un scriitor în carne și oase, plini de nerăbdare să-i adreseze întrebări și să facă cunostintă cu eroii romanului „Un cerc vicios”.
Cu această ocazie, Biblioteca Județeană a donat bibliotecii școlii ediții de lux ale „Operelor” lui Ion Agârbiceanu și ale romanului lansat. Fiecare clasă de gimnaziu a primit, de asemenea, câte un exemplar.
Îi urăm succes și așteptăm nerăbdători următoarele romane.
[nggallery id=4787]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
30 iulie 2024: „Despre starea de bine”, în luna iulie la atelierul Biblioterapia al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba
„Despre starea de bine”, în luna iulie la atelierul Biblioterapia al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba În luna iulie psihoterapeutul Cosmin Bara împreună cu bibliotecara Luiza Pop vor dezbate în cadrul proiectului Biblioterapia, tema „Despre starea de bine”. Dezbaterea va putea fi urmărită pe pagina de Facebook a instituției la data de 30 iulie 2024, […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)