FOTO| În Cupa României, Voinţa Stremţ – Industria Galda 1-0 (0-0) / Stremțenii își continuă parcursul de vis

Voința Stremț, câștigătoarea fazei județene a Cupei României la fotbal, își continuă parcursul de vis. Debutul pe banca tehnică al antrenorului Radu Andone a fost încununat de succes.

Voința a acces în etapa a treia a fazei naționale, după ce a învins, miercuri după amiază, cu 1-0 (0-0), pe teren propriu, formația Industria Galda de Jos. Unicul gol a fost marcat de Al. Juncan, în minutul 57, cu un șut cu sete la colțul lung, după o centrare de pe stânga.

Prima repriză a fost echilibrată, cu puţine faze de poartă. Mingea a fost plimbată mult în arealul treimii neutre a terenului. În mitanul secund disputa a fost mai animată. Gazdele au fost pragmatice, în vreme ce găldenii s-au aflat în cel puțin două rânduri aproape de a marca.

Oaspeții au încheiat partida în inferioritate numerică, după ce Ad. Matei a fost eliminat în minutul 90 pentru cumul de cartonașe galbene.

Voinţa Stremţ: G. Costea – N. Opriţa, G. Cerghedean, Csegoldi, N. Pop, Goangă, Trifa – cpt., Al. Juncan, Dreghiciu, Epure, Breaz; rezerve: G. Lupean – Moruşcă, Rancea, G. Cetean, Şerbu, Nagy, Mara, Puia, M. Cristea. Antrenor principal Radu Andone

Industria Galda de Jos: Iancău – cpt. – Samoilă, Rahovean, Hodea, Ad. Matei, Javla, Oniche, Tocu, Cr. Bălaş, Al. Costea, S. Mureşan; rezerve: Răducanu – Puţan, D. Ianc, P. Medrea, Buligă, D. Schiau, R. Giorgiu, N. Muntean, A. David. Antrenori: Doru Oancea şi Dan Comşa
Arbitri: Cl. Gaitin – P. Sandu, M. Talpaş (toţi din Timişoara); observator FRF: Călin Orbonaş (Ilia)

Lucian DÄRÅMUŞ

Calificare în semifinalele Diviziei A1 pentru Volei Alba Blaj Volei Alba Blaj a câștigat seria cu Dinamo București în minimum de meciuri și s-a calificat în semifinalele Diviziei A1 la volei feminin. După 3-1, la Blaj, campioana în exercițiu s-a impus cu 3-0 (28-26, 25-21, 25-21) în disputa din Capitală cu Dinamo. În primul parțial, […]