FOTO| Derby „de Alba” Unirea – Galda, fără o învingătoare, pe „Cetate”

Derby „de Alba” Unirea – Galda, fără o învingătoare pe „Cetate”

CSM Unirea Alba Iulia – Industria Galda, derby „de Alba” nedecis, 1-1 ((0-1), pe „Cetate”

CSM Unirea Alba Iulia și Industria Galda au încheiat nedecis, 1-1 (0-1), într-un „derby de Alba” jucat sâmbătă după amiază, pe Stadionul „Cetate”, în cadrul etapei a 6-a din Seria 9 a Ligii 3 de fotbal. Au marcat: Răzvan Fetița (48), respectiv Flaviu Baghiu (18). După înfrângerea severă de la Bistrița, 1-6, care a fost urmată de despărțirea de antrenorul Stelian Gherman, uniriștii au pierdut primele puncte pe teren propriu din noua ediție de campionat. În afara unui eșec categoric (1-5), suferit tot la Bistrița, Industria are până acum doar remize în duelurile externe, însă găldenii nu au cunoscut până în prezent gustul victoriei de la revenirea în eșalonul terț.

Uniriștii păreau în control în startul jocului, dominând teritorial, însă Baghiu (18) a profitat de o eroare defensivă uriașă a amfitrionilor, învingându-l pe portarul Raț și deblocând tabela: 0-1. În replică, Istrate (26) a trimis puțin peste cu capul. În prelungirile primei reprize portarul Suciu a avut o intervenție foarte bună la un șut cu sete al aceluiași Istrate.

Egalitatea s-a restabilit imediat după startul mitanului secund, după o execuție plasată din centrul careului a lui Fetița (48). Un minut mai târziu, Juncan a ratat milimetric șansa de a-i readuce pe oaspeți în avantaj. Roșu (56) putea aduce Unirea la conducere pe tabelă, însă șutul său a fost „deturnat” în corner de inspiratul goalkeeper Suciu. Baghiu (59) ar fi putut „recidiva”, însă șutul său a fost reținut de Raț. Indrei, mai întâi cu o centrare aproape perfectă (65) și apoi cu un șut bun (68), deviat în corner, a ieșit și el la rampă.

În continuare Industria a făcut tot ce i-a stat în putință să mențină remiza, pe care, în cele din urmă, a și obținut-o. Putea chiar da lovitura prin Stănilă (84), cu un șut milimetric pe lângă buturile lui Raț.

Forcing-ul de final al uniriștilor a fost teribil. În minutul 90 mingea a circulat ca la flipper prin careul oaspeților, aproape chiar de autogol. În minutul 90+2, C. Cristea nu a reușit să-l învingă pe Suciu dintr-o poziție extrem de favorabilă. La fel, Fetița în minutul 90+5 și Vomir în minutul 90+6…

Disputa orgoliilor le-a prins pe conjudețene în criză: uniriștii au trăit umilința de la Bistrița, iar găldenii au suferit primul insucces în fața fanilor (1-3 cu liderul Unirea Ungheni), nou-promovata lui Doru Oancea rămânând fără succes în actualul sezon (alături de codașele Avântul Reghin și ACS Tg. Mureș). O înfrângere grea pentru “alb-negri”, a cărei victimă a fost antrenorul Stelian Gherman, la începutul acestei săptămâni.

Pentru CSM Unirea Alba Iulia urmează două partide consecutive în județul Mureș, la Ungheni și Reghin, în vreme ce Industria Galda va juca în runda care vine, pe „Galda Arena”, un alt derby județean, cu Metalurgistul Cugir.

CSM Unirea Alba Iulia: Raț – Sebaș (75, D. Nistor), E. Codrea, P. Codrea, Ciaun (46, Vomir), Istrate (70, Frăsineanu), Boldea, Mâlnă (46, C. Cristea), Fetița / cpt., Indrei, Roșu (70, M. Codrea). Pe bancă: Stoian, Benkirat, R. Nistor, Vl. Stanciu. Antrenori Cosmin Corovei, Marcel Rusu, Mircea Oprea, Petre Clep

Industria Galda: Suciu – Juncan, Potopea / cpt., Circov (79, S. Mureșan), Puha (8, Cioară; 69 Matei)), Oniche, Grosu, Giorgiu (69, Popescu), Baghiu (79, An. David), Frențiu, Stănilă. Pe bancă: Kelachukwu, Oneț, Ivașcu, Dodoc. Antrenori Doru Oancea și Dan Comșa

Arbitri Oct. Ciucanu (Brașov), C. Toca (Făgăraș), V. Pînzaru (Brașov) Observatori A. Huzu (Sibiu), C. Mardan (Făgăraș)

articol scris de Lucian DĂRĂMUȘ

Viitorul Sântimbru a urcat pe locul secund în Liga 4, după etapa a 24-a. Spicul Daia a scorul etapei cu CSM Unirea Alba Iulia, golgheterul Greapcă, hat-trick pentru Energia *CIL Blaj – CS Ocna Mureș 3-1 (2-0) Echipa din „Mica Romă” a câștigat derby-ul rundei și este foarte aproape să devină campioana celui de-al 4-lea […]