FOTO: Denisa Ungureanu din Târgu Jiu, câștigătoarea marelui premiu al Festivalului Național de Folclor „Mureș, pe marginea ta” Ocna Mureș
Denisa Ungureanu din Târgu Jiu, câștigătoarea marelui premiu al Festivalului Național de Folclor „Mureș, pe marginea ta” Ocna Mureș
Tineri interpreți din șase județe ale țării au concurat, duminică, în cadrul Festivalului Național de Folclor „Mureș, pe marginea ta”, cel mai vechi festival de folclor din Transilvania. În final, Marele Premiu a fost câștigat de tânăra interpretă Denisa Ungureanu din Târgu Jiu, iar premiul I i-a revenit Dianei Izabela Marin din Sântana de Mureș. De-a lungul timpului, festivalul se mândrește cu laureați care au ajuns nume de referință în folclorul românesc.
Festivalul Național de Folclor „Mureș, pe marginea ta” s-a desfășurat, duminică, 24 octombrie 2021, ora 17:00, la Casa de Cultură „Ion Sângerean” din Ocna Mureș și în cadrul acestuia și-au dau concursul tineri interpreți din diferite zone ale țării. Astfel, au fost reprezentate în concurs zonele etnofolclorice din șase județe: Crișul Negru, Banatul de Munte, Valea Mureșului Mijlociu, Banatul de Câmpie, Valea Mureșului, Gorj, Țara Făgărașului, Țara Secașelor. Juriul a fost format din specialiști în etnografie și folclor: IOAN CRISTIAN ȚĂRAN, interpret de folclor, realizator de emisiuni folclorice la TVR Târgu Mureș, FLORIN MARIȘ HINSU, bariton, manager al Centrului de Cultură al Județului Bihor, ROXANA RECHE, muzicolog, interpret de folclor, NICOLAE PLUTĂ, interpret de folclor și ALEXANDRU PAL, dirijor și manager al Centrului de Cultură ,,Augustin Bena” Alba.
În urma deliberării juriului, premiile au fost acordate astfel:
– MARELE PREMIU: Denisa Ungureanu din Târgu Jiu
– PREMIUL I: Marin Diana Izabela din Sântana de Mureș
– PREMIUL II: Șerban Sebastian Mihai din Târgu Mureș
– PREMIUL III: Vesa Georgiana Ioana din Ocna Mureș
Festivalul Național de Folclor „Mureș, pe marginea ta” a fost organizat de Consiliul Județean Alba prin Centrul de Cultură „Augustin Bena” Alba, Primăria și Consiliul Local Ocna Mureș și Casa de Cultură „Ion Sângerean” din Ocna Mureș. Evenimentul are ca scop promovarea tinerilor interpreți de muzică vocală tradițională din România. Programul a cuprins și un recital extraordinar susținut de Ansamblul Folcloric „Augustin Bena” al județului Alba, dirijat de Alexandru Pal, alături de interpreții Roxana Reche, Dorina Narița, Nicolae Plută, Maria Filimon, Floricica Moga, Nicolae Tuhuț, Ioan Cristian Țăran și Leontina Fărcaș. Festivalul a fost prezentat de Andreea Bogdan și s-a încheiat cu un recital susținut de Cristina Todor, tânără interpretă din comuna Ciugud care a câștigat la ultima ediție Marele Premiu.
Festivalul s-a desfășurat cu respectarea măsurilor legale de prevenire a răspândirii virusului SARS-COV-2, fiind permis accesul doar spectatorilor care sunt vaccinați împotriva virusului SARS-COV-2 și pentru care au trecut minim 10 zile de la finalizarea schemei complete de vaccinare, respectiv care se află în perioada cuprinsă între a 15-a zi și a 180-a zi ulterioară confirmării infectării cu virusul SARS-COV-2.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți Vineri, 26 iulie 2024, la Penitenciarul Aiud a avut loc întâlnirea între reprezentanții Penitenciarului și operatorii economici/angajatori, potențiali beneficiari ai forței de muncă oferite de persoanele private de liberate. Cu ocazia acestei întâlniri au fost prezentate de către […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)