Fostul prefect Gheorghe Feneșer candidat oficial ALDE la Primăria Sebeș

PRO ROMÂNIA - Alegeri parlamentare 2020

Joi, 24 martie, co-președintele ALDE Alba Ghorghe Feneșer și-a anunțat candidatura pentru funcția de primar a municipiului Sebeș.

Fostul prefect de Alba susține că ceea ce l-a determinat să facă acest pas a fost insistența cetățenilor din Sebeș, care i-au solicitat și l-au încurajat să candideze pentru primărie.

USR - Alegeri parlamentare 2020

ALDE Alba Gheorghe Feneser Daniel Constantin_Ioan Lazar

PMP - Alegeri parlamentare 2020

“Mă pot mândri că am fost cotat în 2015 ca prefectul cu cea mai bună activitate din țară. Și nu o spun eu, a fost făcut studiu. Am avut audiențe șase zile din șase și nu doar o zi, cum era până să ajung eu acolo.

Au fost trei ani (n.r. în funcția de prefect de Alba), în care mi-am dat seama care sunt problemele oamenilor. Mi-am dat seama că oamenii din Sebeș își doresc altceva, este nevoie de un altfel de administrație.

La Sebeș, dacă vom reuși (n.r. ALDE), cetățenii își vor da seama că acest lucru trebuia să se întâmple încă de acum zece ani.

În cel mai scurt timp Sebeșul ar deveni orașul în care am discuta valoarea fondurilor europene pentru investiții”, a afirmat Gheorghe Feneșer, după anunțarea intenției de a candida pentru Primăria Sebeș.

Candidatul ALDE a criticat cu acest prilej modul în care a fost condus orașul, oferind ca exemple “alungarea” unei investiții de peste 100 de milioane de euro, care ar fi creat peste 100 de locuri de muncă la Sebeș. Este vorba despre intenția grupului ZEWA de a investi în creșterea capacității de producție a Pehart Petrești și dezvoltarea unui centru regional de distribuție a produselor sale.

 

Feneșer a atins și tema poluării din Sebeș, care îi îngrijorează pe mulți localnici, susținând că lui i se datorează dotarea în 2008 a platformei industriale Kronospan cu filtre care au redus semnificativ poluarea. Acesta a vorbit despre soluțiile pe care le are în vedere pentru realizarea unui studiu privind poluarea, aspect care face și obiectul unui proiect de hotărâre care nu a trecut însă de votul consilierilor locali din Sebeș.

Legat de cetățenii care au ieșit în stradă să protesteze pentru dreptul la sănătate și un aer nepoluat, fostul prefect susține că a discutat cu ei, le-a spus cum crede el că trebuie făcut, însă chiar dacă voia să iasă în stradă alături de ei, nu ar fi putut.

 “Cred că ceea ce s-a făcut până în acest moment s-a făcut eronat. Cred că Sebeșul trebuie să redevină ceea ce a fost mai demult, o oază de verdeață”, a declarat candidatul ALDe la Primăria Sebeș.

 

O afirmație contondentă a fost făcută de Feneșer cu privire la situația drumului care traversează localitatea Lancrăm, ce aparține din punct de vedere administrativ de municipiul Sebeș. Mai exact, acesta a criticat dur faptul că, după lucrările care au avut loc, gurile de canal au fost poziționate chiar pe direcția roților autoturismelor care circulă pe acest drum.

“Eu l-aș împușca pe cel care a semnat recepția acelui proiect”, a afirmat Gheorghe Feneșer.

Feneșer a mai candidat pentru funcția de primar al municipiului Sebeș la alegerile locale din 2008, din partea Partidului Conservator, când, potrivit acestuia, a obținut 1.700 de voturi.

BP

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

41 Comentarii

rachiteanu 24 martie 2016 at 15:48

Cit ai fost prefect domnule FENESERce ai facu pentru SEBES ca sa schimbi situatia in privinta poluarii, cum ai ajutat cetateni de care iti pasa atita de tare cind e iarasi vorba de ciolan?

corneliu 24 martie 2016 at 16:46

D-le padurar, in Sebes tot timpul s-a facut o altfel de administratie. Din ce in ce mai proasta. Daca aveai bunul simt si studiai mai intai istoria orasului, aflai si faptul ca este un oras industrial de peste 150 de ani. Asa ca vrajeala cu orasul verde, nu prea tine. Daca nu-ti place cum arata, poti sa te intorci la Petrosani. Acolo nu mai exista nici industrie si nici poluare. Noua, sebesenilor, nu ne plac insa gargaristii, precum matale, si securistii.

Status-Quo 24 martie 2016 at 18:05

Gheorghe Feneser – Curatenie Generala!

Asteptam cu interes noua fituica cu dl. Feneser si celebrul maturoi.
In fine… ne mai distram si noi ca ce altceva avem de facut!

Povesti de astea cu drumul X sau cu strada Y am auzit cat cuprinde. Mai era unul, parca jucator de golf, nu-i mai retin numele da stiu precis ca avea barba (!!!) caruia nu-i placea un asfalt doua si fo 2-3 personaje de prin Primarie.

De la niciunul insa o discutie serioasa, de substanta, care sa vizeze multitudinea de aspecte care tin de administrarea curenta Sebesului si de viitorul acestuia. Bla-bla-bla… vreau si eu primar aici.

Trebuie sa ne impacam cu gandul ca nu sunt oameni seriosi care sa intre in administratie si astfel cel mai probabil vom avea o administratie de nota 5 in loc de una de nota 9. Cu consecinte sigure pe termen lung.

Omu cinstit 24 martie 2016 at 18:08

Daca ceilalți edili au aburit sebesenii ca vor face in oraș verde asta nu înseamnă ca si FENESER va fi la fel…din contra ia uita-te la activitatea lui la prefectura.
Gargaristi sunt mey Corneliu Nistor si Bigdan care e „viciu-primar” de doua mandate si a trecut prin ele ca vodă prin loboda…pardon fum sau cianuri !
Intoxicări ca ale tale sunt specifice celor care au furat ani de zile din administrația sebesului si acum încearcă prin intoxicari sa mai poată fura in continuare

Marian 24 martie 2016 at 18:49

Bafta domnule Feneser … Suntem alaturi de dumneavoastra

Marian 24 martie 2016 at 18:50

Sebesul e cu tine …..

IOAN 24 martie 2016 at 18:55

FOARTE BINE CA ESTE CINEVA PE CARE SEBESENII POT SA-L ALEAGA PENTRU CA AR STI CU ADEVARAT CE SA FACA IN ACEST ORAS

Uimire ! 24 martie 2016 at 18:56

Eu cred ca ar trebui sa vorbeasca , aceia care au trecut pe holurile Prefecturi si au avut o problema de rezolvat ! Aceia sa vorbeasca

Sebesanul 24 martie 2016 at 19:05

Succes domnule Prefect! Doamne ajuta sa ajungă un om ca dvs. sa conducă cea mai industrializată urbe a județului! SUCCES SI BAFTA!!

sebesan 24 martie 2016 at 19:06

lasa-ne feneserule,n-ai facut nimic pt.sebeseni,cum ai tupeul sa candidezi?rusine!

Avram Iancu 24 martie 2016 at 19:14

Sebeseni,

Problema voastra este poluarea mare a orasului. E groaznic ce iese prin hornurile fabricii de lemn din Sebes. Mai ales noaptea si cand e innorat. Nici nu-ti vine sa treci prin Sebes. Dar sa mai si locuiesti aici. Alegeti un primar implicat trup si suflet in batalia contra poluarii! Ca pulberele de lemn , formaldehida si alte toxice si cancerigene va omoara de cancere. Va omoara pe voi si copii vostrii. Cu ce va incalzeste un primar care planteaza panselute ce se usca de la poluare? Feneser putea sa ia taurul poluarii de coarne si sa va scape de poluare cat a fost prefect. Doar v-a aburit ! Cu aburii care ies de la Fabrica de nori din Sebes! El e pretin cu directorii fabricii de lemn din Sebes. Nu cu voi, sebesenii. Alegeti un primar dintre cei care au participat la marsurile de protest impotriva poluarii, pe care l-ati vazut si auzit vorbind. Nu alegeti fricosi care fac pe ei si se ploconesc in fata marilor corporatii internationale! Fiti ramani! Fiti patrioti ! Jertfiti-va pentru semenii vostrii !

Dorin Santei 24 martie 2016 at 20:02

Cum se inhama un cal la caruta orasului Sebes, cum incep cainii sa latre!

Agoston Silviu 24 martie 2016 at 20:12

A sprijinit primarii PeDeLe cât a putut. Dumnezeu să-l ierte!

Paula 24 martie 2016 at 20:22

Cred ca 3 ani ca si prefect al judetului Alba, il recomamda ca fiind un bun primar al Sebesului, acest om nu a stat degeaba la birou ci a rezolvat problemele cetatenilor! Succes domnule Feneser, o sa fim alaturi de dumneavoastra!

Ana 24 martie 2016 at 20:28

Domnule Feneser,ne bucuram ca ati ales sa candidati pentru functia de primar al Sebesului, Lancramul este alaturi de dumneavoastra!!! Succes

Larisa 24 martie 2016 at 20:42

Suntem alaturi de dumneavoastra !

Un om pe care-l interesează 24 martie 2016 at 20:49

Cei care cred ca Feneser nu poate reusi da se zbată cu corupția din zona noastră doresc sa le amintesc ce a făcut cu motelul și turnul… Amândouă le-a pus la punct și Le-a făcut localuri cu traditie…. Și ala ce de numește nichi Ardeal si-a gatat rezervele și lacom ce e, candidează pentru as umple conturile din nou.

Melanie 24 martie 2016 at 20:55

Toată stima! Om care nu e interesat doar de el însuși!
După cum a precizat di dl. Santei mai sus. E periculos sa îți găsești un loc în mafia noastră din Sebeș, dar oameni lacomi care aspira doar la bogații nu ne vor susține orașul sau comunitatea.
Dacă e un om printre candidații care candidează pentru binele orașului fără a-și pune propriile interese în fata atunci este dl. Feneser!!
Suntem alături de dvs.!

carmen 24 martie 2016 at 21:22

mul iubite domnule viitor primar,va rugam din suflet sa candidati sa ne scapati de poluare.succes

silvia 24 martie 2016 at 21:35

Mult succes,domnule Feneser!!! Locuitorii orașului Sebeș au nevoie de un om cum sunteți dumneavoastră!!

Viitorul suna bine 24 martie 2016 at 21:48

„Omul sfiinteste locul” spune-o vorba inteleapta si am toata increderea ca, desi „sfiintirea” asta ii doare rau pe unii, oamenii vad, pricep si vor sti exact unde sa puna stampila. Felicitari, pentru decizia de a candida! Sebesul are nevoie de un primar ca dumneavoastra, ati demonstrat-o! Se pare ca ALDE are cea mai tare echipa. Va sustinem si aveti incredere, suntem tot mai multi!

nicoleta 24 martie 2016 at 22:34

Galbenel și alți simpatizanți care vor sa para independenți vă transmit un singur lucru: ciocul mic și joc de glezne.felicitari pentru inițiativa domnule Feneser!!

De acord ! 25 martie 2016 at 7:16

Nu pot decat sa aplaud aceasta initiativa , si spor in toate !!!

Unu 25 martie 2016 at 8:46

In sfarsit!! De cand asteptam noi sebesenii un asemenea om pentru PRIMARIE!!
Sebesenii sunt i n sfarsit motivati sa mearga la vot sa-l sprijinim pe dl Feneser sa devina primar in detrimentul mafiei PNL-PDLPSD, CARE AU CONDUS SEBESUL SI AU FACUT DIN EL CEL MAI POLUAT ORAS AL JUDETULUI…..deviza celorlalti primari oparca a fost ..Noi muncim, nu gandim…..asa s-a ajuns la un oras industrializat dupa normele anilor 1920-1930.

DOAMNE AJUTA SI SUCCES DOMNULE FENESER!!!

VA ASTEPTAM LA PRIMARIE !!!

Nelu Miselu de pe Rastoaca 25 martie 2016 at 10:44

Ghita, pentru ca nu ai facut cam nimic pentru noi sebesenii,ci se spune ca doar restaurant ai avea pe autostrada la Cunta,te anuntam ca deabia asteptam momentul votarilor ca pe locul 5-6 ,cam poate nimeresti.Sa nu crezi ca esti iubit in Seghis !

Paula 25 martie 2016 at 11:18

In 2007 cand s-a razboit cu Kronospanul, niciunul dintre noi nu am crezut ca putem scapa de praful care se revarsa peste noi. In 2008 a rezolvat problema cu PM10, am scapat de praf!
Eu cred ca este singurul om care poate rezolva problema poluarii din Sebes, sa nu uitam ca, coruptia este tot o poluare! Succes!

Tineretul 25 martie 2016 at 11:55

Tot respectul domnule Feneser, tinerii va sustin! Multa bafta si nu bagati in seama rautatile celorlalti care nu si-au putut administra propria afacere!

Anamaria 25 martie 2016 at 11:57

Bafta domnule Feneser suntem alături de dumneavoastră suntem convinși ca v-eti face cele mai bune alegeri pentru Sebes

ANDA 25 martie 2016 at 12:01

In sfarsit un om capabil sa conduca orasul nostru drag, mult succes domnule Feneser, sunt sigura ca o sa castigati…nu aveti adversar!!!

RARES 25 martie 2016 at 12:18

Din calitatea de prefect care ati avut-o stiu sigur ca nu ati putut fi alaturi de oameni in strada cand au protestat impotriva kronospanului, dar la fel de bine stiu ca ne impartaseati gandurile si ne-ati dat multe sugestii cu privire la ceea ce trebuie sa facem. Acum sunt la fel de convins ca ve-ti fi alaturi de noi in strada si nu doar atat ve-ti avea si solutii pentru ca Sebesul sa fie asa cu ni-l dorim cu totii: un oras nepoluat. Am fost alaturi de dumneavoastra in 2007 v-oi fi alaturi si acum, bafta!!!

gabi 25 martie 2016 at 12:33

Prefectul judetului a reusit mutarea OCOLULUI SILVI SEBES la BLAJ.Padurarul sef a reusit sa faca mutarea unui ocol care de 100 ani a avut sediul in SEBES.Mai mare rusinea.Tu mai spui ca esti ca vrei binele SEBESENILOR.Pe vremuri in SEBES erau 4 ocoale silvice CASA AUTONOMA A PADURILOR STATULUI.Acum nu mai exista nimic .Esti prieten cu marele mafiot BOARIU directorul DIRECTIEI SILVICE ALBA.

Status-Quo 25 martie 2016 at 13:05

O avalansa de sustinatori pentru Feneser: de la Rares si Anamaria care-l despart pe ”veti” cam la fel, la unul care-si zice ”tineretul”, carmen si melanie (probabil o fana de prin Franta) la nicoleta si viitorul suna bine. Ce mai… o cohorta de suflatori in panzele ”onorabilului catindat” care mai de care mai entuziast si toti luati de val.

Mai copii: cand ajungi prefect din straita lu’ domn’ profesor (actualmente domn’ puscarias) nu te recomanda nimic – esti doar un profitor. Inginer silvic, securist, bisnitar de masini, proprietar de discoteca, profitor de tranzitie si privatizari ”pă partea economica cum ar zice Gigi”, sef local de partidulet central de 1%, pretenar cu diversi indivizi dubiosi si vanator. Si absolut intotdeauna de partea ”intunecata” a politicii romanesti.

Poate n-ar fi rau sa-l intrebati pe dl Feneser (daca tot va place atat de mult) cum planuia sa rezolve chestiunea centurii de ocolire a Sebesului (atunci cand nu era planuita autostrada). Asta era una din laudele de campanie ca parca-l si aud: ”s-a putut in alte parti trebuie sa se poata si la Sebes…” asta da enunt! Poate va si spune desi cred ca n-are ce.

Poate ca n-ar fi rau sa-l intrebati ce parere are despre domn’ profesor Voiculescu Dan. Cum vede asocierea numelui lui cu cel al lui Voiculescu Dan si cu partidul acestuia?

Asteptam cu interes propuneri concrete pentru Sebes. Eu unul sunt satul pana-n gat sa-i vad si sa-i aud pe toti niznaii bataind campii pe temei de candidatura.

RARES 25 martie 2016 at 13:41

Tu asta cu gramatica, nu te mai uita ce scriu altii, prima data uita-te la tine in gradina si daca tot esti atat de inteligent, asteptam sa iti depui si tu candidatura….ooops scuze agramatule tu nu iti poti dezvalui nici macar numele!!!

Status-Quo 25 martie 2016 at 21:47

Bai Rares (sau RARE-S),
mata pare ca ai cam fugit de la gradinita. Vezi ca ai plastilina intre dește si pipi pe pantaloni.

stana 25 martie 2016 at 14:23

Mai mult ca niciodată, noi sebesenii vrem schimbare!!! Suntem alături de dumneavoastră, domnule Feneser, datorita dumneavoastră ieșim la vot! Sa auzim numai de bine.

Alex 25 martie 2016 at 15:27

Sebesenii au posibilitatea sa aleagă intre:un om serios și implicat care a dovedit ca își îndeplinește promisiunile -Feneser și persoane urmărite de creditori care vin sa mai facă „un bănuț ” pt a putea supraviețui sau somnorosii de care nu auzim decât cu ocazia alegerilor ,in restul timpului visând frumos.

realist 25 martie 2016 at 16:44

Mai incet cu lauda , de pupincurism santem satui, o intrebare simpla , ce partid este ALDE?cine l=a votat candva?
Ptr uituci sa va reamintesc cateva faze despre TARICEANU ZIS KIKI/asa ii spunea regretatul raposat /stiti ca acest f insurat si f umlat la divorturi a platit din banii publici 3 mil eUro unui mos casat din Austria care era PRINTI sa-i cedeze acest titlu
actorasului rata DUDA?
Tot neseriosul de TATA ALDE a platit TOT DIN BANII PUBLICI 30 MIL EURO altui casat /MIHAI/ ptr CASTELUL PELES?Ei baieti vedet cam unde sant banii nostrii?Deci fripturistii inainte la multe casatorii si aruncat banii publici.

Ciunti de pe Gaterului 25 martie 2016 at 17:14

In ascensiunea de prefect,Feneser a avut mare noroc cu f.sotie av.Codruta care a propulsat pe fostul ing.silvic si fost militian la economic.Ca s-a mutat Ocolul la Blaj si Miercurea,e alta problema,dar ce masina blengoasa are dansul….Stim ca tucirii de pe campului sunt cu altul,dar n-ati vazut pe fostul prefect facand greva foamei cand s-au votat in Alba impozitele pe case,terenuri,magazine…Nu l-am vazut sa se opuna si altii din gasca au cam spus asa:,,Da pe ei cu impozite marite !!!!!!!!Acusi vine plata,pe 5.06…..Mai stiti ce benere babane avea Feneser,mai ales in intersectia cu Calnicul….Nema sperante de sef,ca ne stim conduce si singuri,fara ALDE !

RUXANDRA 25 martie 2016 at 17:26

Lancrajenii sunt de parte dumneavoastra, suntem foarte multumiti de implicarea dumneavoastra in cazul „canalele”, ne bucuram ca ati fost la locul faptei si dupa plecarea dumneavoastra au inceput lucrarile! Deci nu sunteti un om care ati stat doar la birou asteptand ca altcineva sa ne rezolve noua problemele! Succes!

Cristina 25 martie 2016 at 18:09

Mult succes in ceea ce v-ati propus! Suntem alături de dvs!

Paula 25 martie 2016 at 22:55

nu era vorba ca vrem tineri in politica?ce cauta acesti,,tineri” sa candideze?