Ziarul Unirea

Florin Roman susţine candidatura comună Alba Iulia / Cluj-Napoca pentru Capitală Culturală Europeană în 2020

Florin Roman, vicepreşedintele Consiliului judeţean Alba, a anunţat marţi, 8 ianuarie, că salută declaraţiile reprezentanţilor administraţiei publice locale în legătură cu posibilitatea unei candidaturi comune Alba Iulia / Cluj -Napoca pentru “capitală culturală europeană”, iar Consiliul judeţean Alba se va implica cu toate forţele pentru realizarea acestui deziderat.

“În calitate de albaiulian şi iniţiator al proiectului  Alba Iulia – Capitală Culturală Europeană doresc să salut declaraţiile reprezentanţilor administraţiei publice locale, în legătură cu posibilitatea unei candidaturi comune cu municipiul Cluj  Napoca. Mă bucur că în contextul regionalizării şi al încheierii campaniei electorale, factorii de decizie din administraţia publică şi judeţeană repun în discuţie un proiect important, care poate genera bunăstare pentru albaiulieni şi judeţ. 2013 este ultimul tren pentru ca proiectul Alba Iulia – Capitală Culturală Europeană să prindă viaţă, iar asocierea cu Cluj Napoca nu poate însemna decât o şansă în plus.

ELIT

Mai cred însă că momentul poveştilor a  trecut, iar dialogul şi  angajamentele instituţionale ferme sunt necesare. Este un moment prielnic pentru ca toate forţele politice locale să se coaguleze în jurul unui proiect european,  din care avem doar de câştigat. Reorganizarea României ce va demara în 2014 presupune nu doar apariţia capitalelor administrative, ci şi a capitalelor culturale. Depunerea dosarului de candidatură ar reprezenta un atuu în plus pentru Alba., o nouă şansă pe care nu o putem rata, din cauza unor orgolii politice mărunte.

Am discutat acest subiect în interiorul Consiliului judeţean Alba şi suntem dispuşi să colaborăm cu toate forţele pentru că asocierea dintre Alba Iulia şi Cluj reprezintă şi şansa de a rămâne un municipiu important pe harta reorganizării României” se arată în comunicatul remis presei de Florin Roman.

Declaraţia vicepreşedintelui Consiliului Judeţean Alba vine în contextul în care ieri, Mircea Hava, primarul municipiului Alba Iulia a declarat că singura şansă ca oraşul nostru să fie nominalizat capitală culturală europeană în anul 2020 este o candidatură în parteneriat cu municipiul Cluj-Napoca.

ADEZIUNE PLUS ALBA

“Ca să ajungi capitală culturală înseamnă să ai în primul rând instituţii culturale solide, recunoscute, noi am început abia de 2 ani şi, ştiţi bine, tot timpul a fost un scandal enorm, de ce se face ce se face. Şi cu festivalul ăla mic de film, de ce se face aia, de ce nu se face altceva. În primul rând, trebuie să ne schimbăm mentalitatea asta, iar, chiar dacă singuri nu o să putem, o să putem împreună cu Clujul. Am discutat cu cei de la Cluj, urmează să facem o întâlnire serioasă în care să vedem ce putem face noi şi ce pot face ei. Aşa am avea o şansă foarte mare, iar, altfel, nu mi-e frică să o spun, nu avem nicio şansă”, a declarat luni, 7 decembrie, Mircea Hava.

Bogdan PRESECAN

Email:bogdanpresecan@yahoo.com
Tel: 0734.771.136

Te-ar putea interesa și:

Comunicat de presă Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă și dezvoltată

Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi ai acestui an!”

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă| Radu Tuhuț: Reducerea subvențiilor îi pune în mare dificultate pe fermieri. Am solicitat explicații ministrului Agriculturii

Guvernul PNL și USR-PLUS îi pune în mare dificultate pe fermieri prin reducerea cu circa 70% a Ajutorului Național Tranzitoriu,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Părerea ta contează: Vicepreședintele Comisiei pentru Educație și Cultură din Parlamentul European, Victor Negrescu, vă invită să vă spuneți opinia despre viitorul educației

Europarlamentarul de Alba, Victor Negrescu, invită persoanele interesate de îmbunătățirea sistemului educațional să răspundă la mai multe întrebări, în cadrul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!”

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!” Președintele Klaus Iohannis a transmis un mesaj… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

29 Comentarii

dolfi 8 ianuarie 2013 at 15:16

de asta ne arde noua? de locuri de munca ai auzit? Pe cand o sa sustii si tu ceva productiv, cum ar fi un parc industrial?
De „clubul manechinelor ce beau doar apa plata” ne-am cam saturat! sau poate pentru ca usl=pdl faci aceleasi mizerii ca cei de dinaintea ta?

Aurelian 8 ianuarie 2013 at 15:27

Lasa-l pe Piticul Atomic, ca a aburit lumea in precampanie, si in campania electorala, impreuna cu Eutanasiu si cu PeNaLi ca va „ploua” cu locuri de munca in Alba, si ca vor aduce o gramada de firme mari si foarte mari, ca sa ridice municipiul si judetul, cel putin la nivelul Germaniei, daca nu al SUA!

rrr 8 ianuarie 2013 at 16:19

Se pare ca iarasi ai innebunit Aurelian…aceleasi povesti si prostii pe care le spui mereu, in loc sa apreciezi ca cineva doreste binele municipiului Alba-Iulia, distrus de ai tai de la PD-L

Aurelian 8 ianuarie 2013 at 16:40

@rrr-igaitule, s-a dus vremea minciunilor electorale, acum ii urmarim, pe onor alesii, ca sa se tina de toate promisiunile(sic!!!)! Se pare ca Ponta numai acum a aflat ca lumea ii in criza economica! Ar trebui sa-si concedieze consilierii, care „i-au tinut ascuns”, acest lucru in campania electorala!

rrr 8 ianuarie 2013 at 20:05

Pai minciuni spun cei de la Pd-L, unde scrie ca trebuie marite taxele cu atat? Se putea si sa nu fie marita, dar totusi, sa alegem maximul, ca noi suntem mai destepti decat altii

Besnik 8 ianuarie 2013 at 15:51

Intradevar locurile de munca lipsesc cu desavarsiri, dar daca Alba Iulia va ajunge capitala culturala intr-un an de zile va atrage atat de multe fonduri, cat nu a reusit de 10 ani incoace. Cu aceste fonduri se vor putea finanta multe alte proiecte.

rrr 8 ianuarie 2013 at 16:22

Pe cand vor sustine cei de la PD-L, distrugatorii acestui municipiu, ceva bun pentru locuitori. In afara de a lua bani de la oameni si a da vina pe Guvernul Ponta, ce mai stie Hava sa faca?

Aurelian 8 ianuarie 2013 at 16:35

Fac si ei, @rrr-igaitule ce pot si ce le dicteaza legea, ca doar Ponta, a dat HG 1309/2012, cu ridicarea birurilor!

rrr 8 ianuarie 2013 at 20:17

Si scrie acolo ca trebuie cu 16 la suta?…nu cred

Claudiu 8 ianuarie 2013 at 15:27

@dolfi nu crezi ca esti cam dur? Intreadevar locurile de munca in judetul Alba lipsesc cu desavarsire, dar cu mentalitate asta influentata de comunism nu mergem nicaieri. Trebuie sa ne axam si pe cultura. Oricum Romania merge la vale. Hai sa ii dam o mana de ajutor! Sa devina Alba Iulia Capitala Culturala Europeana ar fi o sursa de venit incepand cu 2020. Avem lucruri extraordinare pe parte culturala de aratat, nu doar europenilor, ci lumii intregi.

Aurelian 8 ianuarie 2013 at 15:31

Ce Dracu iti mai trebuie cultura, daca Asociatia Escrocilor in Sutane, face circ la ori ce manifestatie, impopotonati cu hainele lor de Carnaval! Asta ii cultura ce o „consuma” prostimea, ca au o lene cronica, cand trebuie sa rationeze!

rrr 8 ianuarie 2013 at 16:20

Tu sigur ai avea nevoie de putina cultura, dar nu obtinuta pe la Galda sau in alte locuri de genul acesta

Aurelian 8 ianuarie 2013 at 16:31

Poate, @rrr-agaitule, poate, dar sigur nu de cultura „provaduita” de Antena III !

rrr 8 ianuarie 2013 at 23:10

Prefer imaginea pe care o prezinta Antena3, in detrimentul celei de la 0tv sau de la B1TV

Alex Danila 9 ianuarie 2013 at 1:17

Asta e grav, domnule „rrr”. Eu ma uit la ambele televiziuni, pentru a vedea ce difuzeaza fiecare. Si mai mereu vad, dar recunoscand ca sunt si exceptii, la Antena3, atacuri, ca de obicei, impotriva lui Basescu. mai rar vad ceva serios acolo.
In timp ce la B1 era invitata Elena Udrea, acum vreo trei saptamani, la Antena3, in acelasi timp, se batea joc de un palton pe care ea si-l cumparase. Un om din studio spunea:
„Paltonul asta a costat 600 de lei!! Cat salariul a 70% dintre romani!”
Probabil acel domn nu stie ca acela e un pret normal pentru un palton de la marile firme. Asa pot sa zic si eu de Ponta ca si-a luat ochelari de la Maybach cu 5000$, dar nu am dovada ca el si-a luat din banii Statului, asa cum nici cei de la Antena nu aveau asupra paltonului Elenei.Deci, sa taca!
Tot la Antena am vazut prin aprilie un mesaj pe ecran care suna asa:
„La alegerile din iunie trebuie sa taxati, voi, electoratul, PDL-ul pentru ca v-au taiat salariile si pensiile!”!! Abuziv!! Fiecare are dreptul de a vota pe cine vrea!
In plus, la B1, pe langa ca nu am vazut atata manipulare, in fiecare zi e invitat cate un membru USL!!!!! La Antena, in schimb, nu prea sunt invitati pedelisti!

Mai Romane vezi de desfiintarea vilelor de protocol ale lui Base 8 ianuarie 2013 at 15:45

Ocupati-va mai Florine de infiintarea de locuri de munca nu de birocratie cu ghiolcane.Desfiintati vilele de protocol din Romania unde sarlatanii isi distreaza familiile si saracii n-au mancare.Face-ti ceva Romane ca altfel sunteti ca cei dinainte.Fara vile de protocul si gospodarii de partid….

Horea 8 ianuarie 2013 at 17:16

Esi cam pretentios si aspru in acelasi timp!

Dar Antonecu Crin, unde sa se odihneasca, peste doi ani, cand a fi pesedinte?

dan 8 ianuarie 2013 at 17:32

boc boc , boc e de vina !!!!!!!!!!!!!!!!
:))) incet incet nu mai au pe cine sa dea vina in tara asta si ce sa vezi vor ramane fara ocupatie …

Speranta 8 ianuarie 2013 at 19:54

In realizarea acestui proiect nu ar trebui sa tinem seama de culoarea politica. E bine ca dl Roman si-a dat seama ca doar orasul Alba Iulia nu poate sustine singur un asemenea proiect. Ar fi o mare realizare pentru acest oras minunat de care ne mandrim. Cred ca toti ar trebui sa militam pentru ca acest proiect sa fie realizabil. Succes domnule Roman!

Adrian SIMION 8 ianuarie 2013 at 20:48

Domnilor, mii se pare ca unii dintre dvs. pierdeti esenta (bine, de la tovarasi ca alde Aurelian, nu am pretentii, unii atata stiu, atata pot). Ideea este cum sa facem ca intr-adevar acest oras (Alba Iulia) sa aiba cat mai mari sanse ca sa obtina statutul de capitala culturala europeana in 2020 (celor care inca se mai intreaba ce beneficii ar fi de pe urma unei astfel de izbanzi, le recomand sa ia un picut aminte la modelul de succes reprezentat de Sibiu).
Ideea propusa de domnul Roman si grupul de initiativa al proiectului, inca de acum vreo doi ani, a fost una buna si s-a dovedit ca odata cu terminarea disputelor pe care anii electorali le genereaza, oameni importanti din PD Alba si-au dat seama ca punerea in practica a proiectului ar fi mai mult decat benefica pentru oras.
Pe de alta parte, ma tem ca ceea ce sustine stimabilul primar al municipiului, este corect: singuri nu prea am avea sanse. Suntem prea mici. Asocierea cu un oras mai mare (Cluj Napoca, poate chiar Targu Mures) ar putea fi o solutie care sa ne sporeasca sansele.

dolfi 8 ianuarie 2013 at 22:28

beneficiile Sibiului nu-s din cauza capitalei culturale… Sibiul a devenit capitala culturala datorita economiei sustinuta de investitorii deja existenti – majoritatea companii germane -economie generatoare a unui nivel de trai ridicat precum si datorita echipei de la conducerea locala avandu-l in frunte pe Klaus Johannis – cu legaturi puternice in afara Romaniei.
Asa ca lasati-ne in pace cu subiectul asta… nu ne mai insultati inteligenta.

Ce capitala europeana in alba iulia? 60% din cetateni sunt fie sateni rataciti/adusi cu forta de ceausescu, fie la prima generatie de oraseni. Pe cand Sibiul e altceva!

Zarva ce-o faceti cu subiectul asta aiurea seamana cu o parada a gay-lor.
Alba Iulia are nevoie de o economie puternica.

cetatean 9 ianuarie 2013 at 0:35

@dolfi, de acord cu argumentul dv ! Asa s-a intamplat !!!

mikiduta 9 ianuarie 2013 at 18:24

Si eu vad lucrurile cam ca D-vs; in plus,un tandem cu Clujul nu se prea poate din mai multe motive -care mi se par prea evidente pentru a va plictisi cu ele; respect.

Aurelian 9 ianuarie 2013 at 14:25

La ciorba acra(in cazul tau la cea de potroace) Simioane, ca ai cam tras azi „la masea”, si ai inceput si tu sa „rrr-agai”!

cetatean 9 ianuarie 2013 at 0:33

Dupa 12 ani de Sibiu – stiti ce a insemnat ,,Capitala Culturala Europeana,, pentru persoanele fizice ? pentru locuitorii de acolo ? pentru studentii de acolo ? va spun eu : preturi MARITE peste noapte cu cel putin 100 % ca STRAINU CARE VINE ARE BUZUNARUL GROS ( si la alimentarele din zonele centrale) , cafele, sucuri, sandwich-uri de 10 -15 ron (de la 3-4 ron) , activitati culturale cu gramada pe care noi restul nu ni le permiteam sau nu aveam acces …

Preturile nu au scazut niciodata !!!

Marii castigatori vor fi – cafenelele RESTURANTELE, hotelurile, hostelurile …si ATAT !!!!

Marii pierzatori vom fi noi, restul ..

Cea mai mare greseala este ca s-a cuantificat aiurea nr de turisti care nu a fost cu mult mai semnificativ decat avea Sibiul inainte de ISPRAVA !!!!

Alex Danila 9 ianuarie 2013 at 1:08

Ce gluma buna!
Desigur, domnul Roman sustine proiectul…dar prin ce il sustine?
De doi ani, de cand e promotorul acestui „maret” proiect, nu am vazut nimic concret in actiunile sale!
Singurul lucru pe care l-am remarcat a fost ca a lipit mici abtibilduri cu „Alba iulia-capitala Culturala”! In rest, nimic. Desigur, il sustine si acum, si, asa cum ne-am obisnuit, doar cu vorba.
Pana la urma, prefer sa vad un oras dezvoltandu-se, decat sa il vad capitala culturala…acest titlu va creste mult preturile din acel oras!

opinie 9 ianuarie 2013 at 9:50

foarte bine, sa spuna cu ce pot ajuta cetatenii, sunt site-uri pe internet unde se poate vota/ trebuie sa trimit emailuri la parlamentarti, etc etc. Problema e ca astazi 09.01.2013 nu exista nici macar 1 LOC DE MUNCA VACANT la ajofm alba iulia, iar prin ziare gasesti doar la spalatorii auto. Daca se mai desfiinteaza judetul o sa fie dezastru total. Am auzit ca in jurul celor 7 orase care vor fi capitale, parlamentarii/ mogulii media/ afaceristii, au cumparat mii de ha de terenuri. Asteapta sa dea tunul si sa ne saraceasca pe toti.

"clujean" 9 ianuarie 2013 at 12:29

a aflat si Florin Roman ca a luat-o Clujul inainte cu Capitala Culturala 2020 si incearca sa se agate de el ca sa nu-si „piarda” ideile…

Aurelian 9 ianuarie 2013 at 14:27

Piticul Atomic, se mai poate „agata” cum, numai de ramurile de langa scorbura unde isi face siesta!