Drept la replică Poliția Locală Alba Iulia: Echipajul din mașina parcată pe trecerea de pietoni se afla în misiune

Drept la replică transmis de Poliția Locală Alba Iulia, la articolul “FOTO, ȘTIREA TA| Parcare marca Poliția Locală Alba Iulia. Pe trecerea de pietoni de pe Bulevardul Revoluției 1989”.

parcare Politia Locala Alba IuliaPotrivit Poliției Locale Alba Iulia, “în data de 19 ianuarie 2015 în jurul orei 11 AM, patrula auto AB-05-VUO se afla în serviciul de patrulare pe B-dul Revoluției 1989.

La intersecția B-dul Transilvaniei cu B-dul Revoluției 1989 (în dreptul agenției B.C.R. Cetate) un grup de 3 persoane comercializau ambulant diverse obiecte (iconițe) agasând pietonii, motiv pentru care patrula auto a oprit într-o locație care să nu stânjenească circulația rutieră, pentru a intercepta și legitima de urgență persoanele suspecte.

În urma legitimării s-a constatat, că aceștia nu dețineau avizele necesare motiv pentru care au fost sancționați contravențional.

Contravenienții sunt din diverse localități ale județului Hunedoara:

  • D.A.I. – 28 de ani, din localitatea Bercea Mare;
  • R.C.R. –  29 de ani, din localitatea Certej ;
  • C.M. – 32 de ani, din municipiul Hunedoara.”

Facem mențiunea că semnalele luminoase ale autoturismului Poliției Locale Alba Iulia funcționau intermitent, iar echipajul se afla în misiune/serviciu de patrulare.”

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO: Unirea Alba Iulia, reunire pe „Cetate” | Pu

Lot Unirea Alba Iulia: Sporea, Sîntoma – F. Morar, N. Rus, Scrob, Ad. Matei, Bucurică, V. Codrea Zsigmond, Dehelean, D.… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

24 Comentarii

gheorghe 5 februarie 2015 at 12:46

probabil ca D.A.I este din Barcea Mare nicidecum din Bercea si in al doilea rand o masina a politiei locale in speta de fata chiar daca este parcata neregulamentar dar se afla in misiune va avea in functiune semnalele luminoase. dar unde nu-i cap ce sa ceri?!

coco 5 februarie 2015 at 13:04

Diversiune ,astia ne prostesc, de aia sunt buni sefii pusi pe criterii partinice si platiti din banii nostri..Rusine jigodilor !

Transportatorul 5 februarie 2015 at 14:37

Mda… In viziunea MILITIEI LOCALE daca esti in misiune poti sa calci linistit pietonii ca si in Vice City !

Horea 5 februarie 2015 at 15:39

@Transportatorul

Sa nu exagerm totusi cu … calcatul pietonilor.
Masina, cu pricina, se afla in afara zebrei pentru pietoni.

E remarcabil faptul ca POLITIA, fie ea locala, raspunde la o sesizare a unui ziar si, banuiesc, celor care au comentat aceasta situatie aici pe forum.

tot eu 5 februarie 2015 at 14:43

astia cu comentariile voastre mergeti si faceti ceva util nu mai comentati aiurea. Politisii isi fac si ei treaba pe niste salarii de nimic, as vrea sa va vad pe voi cum va descurcati cu 750 lei pe luna. Asa ca ciucul mic si vedeti-va fiecare de treaba voastra

@tot eu 5 februarie 2015 at 14:47

Uni cetateni din Alba Iulia sunt nevoiti sa se descurce cu si mai putin… Cat despre treaba ce o fac politistii locali sincer mai bine lipsa. politia locala ar trebui desfintata si jandarmeria sa-i preia atributiile.

nu eu 5 februarie 2015 at 15:52

da cine ti-o zis tie ca au atit pe luna ,ai vrea tu sa ai diferenta in buzunar .iar HOREA asta e ori politist ori securist ,nu este nici o tema in care sa nu-si dea mareleHOREA cu parerea ia mai lasane bai sa- ti fie rusine

Horea 5 februarie 2015 at 16:18

De ce sa-mi fie rusine „bai”?
Tie sa-ti fie pentru ca nici nume inca nu ai. Doar un „nu eu”,imprumut pentru o zi.
Sunt, e adevarat, „acoperit”. Daca intelegi cum vine asta.
In rest, fiecare are DREPTUL la opinie. Chiar si cei fara nume (sau pseudonim).

gob 5 februarie 2015 at 20:35

nu te mai da mare ba ca esti un rahat

Cetateanul 5 februarie 2015 at 15:38

Pai domnilor , nimeni nu-i tine cu forta sa lucreze pentru 750 RON, sa mearga acolo de unde au venit sa se faca „domni”.
Este suficient sa deschida gura si te-ai lamurit, lipsa scola domnilor. Si le mai cereti ca si ei sa respecte legea ?
Daca si astia sunt politisti, atunci cei de la „nationala” sunt FBI !

derp 5 februarie 2015 at 20:42

corectati titlul erau in MICȚIUNE, nu in misiune!

Minciună ordinară!!!!!!!!!! 5 februarie 2015 at 22:07

Acum, chiar îmi pare rău că nu i-am fotografiat eu, sau chiar să-i filmez. Au stat mai mult de 30-40 de minute, eu am trecut pe acolo şi i-am văzut, chiar m-a deranjat nesimţirea lor să staţioneze pe trecerea de pietoni. Ard gazul de pomană, se plimbă aiurea toată ziua şi noaptea nu vezi unul. Si spargeri sunt una după alta. Nu de asta sunt plătiţi din banii noştri, nu au ce căuta ziua la plimbare, să patruleze noaptea, dacă nu, afară cu ei!

Nu au parcat chiar sa nu poti trecee 5 februarie 2015 at 22:29

Va legati ca au parcat un pic pe trecerea de pietoni , dar nu va uitati la altii care parcheaza pe trotuar cu totul ( in fata la prefectura) sau pe spatiile verzi , sau chiar pe prima banda (in fata la Spitalul Judetean , fac referire la Taxi-uri ) . Va legati de Polita Locala degeaba , oricum nu va ajuta cu nimic.

@ 5 februarie 2015 at 23:25

Daca tot erau in „mictiune” mai bine parcau pe trecerea de pietoni sau dupa. La 1-2 m inainte de trecere, este si mai periculos!!!

papaa 5 februarie 2015 at 22:50

Pe trecerea de pietoni nu stationeaza nimeni ,never, or cine ar fi ! Clar nu?

necheres 5 februarie 2015 at 23:17

……Si ce va deranjat pe voi, mai bagatori de seama, daca masina politiei a stat cu o roata pe zebra ?

@ 5 februarie 2015 at 23:29

Pai ne deranjeaza bai nechezas, ca de maine se scumpesc amenzile si daca noi gresim, gunoaiele nu ne vor ierta.

Prometeu 6 februarie 2015 at 1:17

Intradevar erau in misiune. Erau la amendat de babute care treceau neregulamentar strada. Babutele aveau picioarele umflate saracile si in maini carau plase grele iar melitienii cate 3 pe o parte 3 pe alta atacau in haita babutele criminalele. Cand i-am intrebat pentru ce este desfasurarea de forte au dat din umeri. Era de inteles ca nu stiu ce fac, doar ei au fost pusi de cineva sa faca curatenie pe strazi. Opriti babutele criminale care calca iarba iar din pensia de 400 sa le luati 200! Au prea mult!

VLAD TEPES 6 februarie 2015 at 1:25

ALOOOOOOOO,….DREPTUL LA REPLICA,AL GARDIENILORRR ALIAS COMUNITARI,ALIAS POLITIA LOCALA !!! Nu mai mancati c***t !!! Prostul daca nu-i fudul,nu-i prost destul !!! Daca nu stiti,mai intrebati pe altii,CALIFICATI IN ALE LEGILORRR !!! IN SPETA,LA POLITIE SERVICIUL CIRCULATIE !!! CIND TE AFLI IN MISIUNEEEEE(in special atunci)…..NU INCALCI LEGEA,DE NICI UN FELLLLL,…CLARRRR !!! Si vorbeste unul in tema. La politie,daca in misiune ai incalcat legea,dai cu subsemnatul de-ti sar ochii. Sau la comunitari,o fii mai dati drecu. Sau voi comunitarii,a-ti fii mai presus de lege. Mai mult,exemplul personal. Pai ce exemplu dati ca aplicanti ai legii,daca voiiiiiii in primul rind o incalcati. Sau sa nu-mi spuna cineva,ca NUMAI exact acolo,s-a putu parca,in buricul tirgului. BAIETI,MERSUL PE JOS FACE PICIORUL FRUMOS !!! 😉

intrebare 6 februarie 2015 at 6:59

Scrie undeva in OUG 195 ca daca se afla in misiune pot incalca regulile de circulatie? Daca era un amarastean, era sanctionat. Este abuz. Si nu va mirati ca fac abuzuri atata timp cat tov Rece, isi permite sa incakce regulile de circulatie cu Loganul lui albastru cu geamuri fumurii. Deci? Concluzia este ca si in misiune trebuie sa respecte regulile de circulatie iar conducatorul auto, trebuue sanctionat. O zi buna.

roco 6 februarie 2015 at 9:57

Incercati sa faceti o poza masinii dvs., cu semnalele luminoase in functiune si o sa clar aceste semnale. Poza in cauza, insa nu releva nimic !

ion 6 februarie 2015 at 14:20

ce probleme au unii :)) mergeti ma la lucru nu va mai tot cacati pe voi ca toti ati parcat si pe treceri si pe trotuare …si bai intrebare…daca tot vrei oug’uri pai ma desteptule daca sunt in misiune tre sa respecte reculile de circulatie?? desteptule tre sa mearga cu 50 in oras nu ?? ca la mintea ta seaca lasam hotu sa scape ca tre sa merga cu 50 sau mai grav aia cu salvarile sa stea sa moara pacientu in masina ca de e semafor cum sa incalcam regulile de circulatie:)) ba penalilor mars la munca si nu mai vorbiti ma fara voi ca de asta e tara cum e ca toti sunteti destepti ma si vai steaua voastra…

Dany 6 februarie 2015 at 18:39

Misiunile de la Politia Locala se fac cu masinile din dotare platite de noi pe combustibilul nostru si cu incredilila viteza de 10 km\h, iar daca ii intrebi de ce viteza e asa de mare cat sa incurce toata circulatia nu stiu sa iti raspunda

cunoscator 6 februarie 2015 at 22:51

Politia locala alias GARDIENII PUBLICII, o inovatie post decembrista de prost augur, nu are niciun drept sa parcheze in zone restrictionate(doar POLITIA SI POMPIERII, EVENTUAL ambulanta AU ACEST PRIVILEGIU LEGAL). Dupa ce ca sunt neinstruiti, provenind din randul absolventilor de scoala generala sau cel mult 10 clase, se cred mari militieni!!! Incepand cu inculta aceea tunsa ostaseste, o prostalana patentata de altfel, care se erijeaza in SUPERWOMAN si terminand cu un frustrat caruia sotia ii rupea mana in bataie(stii tu, cheliosule) cu 10-12 ani in urma… O turma de analfabeti, tembeli, agramati… De fapt ce sunteti voi, localilor??? O capusa pe capul nostru, al platitorilor de impozite si taxe…. RUSINE SA VA FIE, GUNOAIE LOCALE!!!