Ştirea zilei

David Popovici, medalie de aur la proba de 200 de metri liber de la Jocurile Olimpice 2024: Este primul aur din istoria înotului masculin din România

David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber din cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris, după o cursă cu un final dramatic.

El a fost considerat favoritul principal al probei încă de dinainte de a ajunge în Franța. Este primul aur din istoria înotului masculin din România.

Sportivul român a încheiat cursa într-un minut, 44 de secunde şi 72 de sutimi. El a fost urmat de britanicul Matthew Richardson (1.44.74) şi de americanul Luke Hobson (1.44.79).

Este primul titlu olimpic din cariera lui Popovici, care va împlini 20 de ani pe data de 15 septembrie.

David Popovici, dublu campion mondial şi cvadruplu campion european, are în palmares un loc 4 la Jocurile Olimpice de la Tokyo, conform news.ro.

Popovici a donat una dintre medaliile sale istorice de la Campionatul Mondial de la Budapesta 2022 pentru a fi topită şi a se face peste 100 de fundiţe aurii, simbol al luptei împotriva cancerului la copii.