Colegiul Tehnic ,,Ion D. Lăzărescu” Cugir își promovează oferta educațională pentru anul școlar 2016 – 2017
O echipă de cadre didactice din cadrul Colegiului tehnic ,,Ion D. Lăzărescu” Cugir însoțită de reprezentanți ai unor agenți economici locali s-au deplasat la două școli gimnaziale din oraș, având ca scop promovarea ofertei educaționale pentru anul de învățământ 2016 – 2017.
Potrivit informațiilor primite de la directorul colegiului, dr. ing. Alexandru Micaciu, până în prezent au fost vizitate două școli: Școala Gimnazială ,,Iosif Pervain” și școala Gimnazială nr 3, urmând ca o nouă deplasare să fie realizată la Școala Gimnazială ,,Singidava”. ,,Împreună cu mine au mers la amintitele unități școlare: prof. ing. Liliana Dache, dr. ing. Ileana Napău, prof. Alexandra Pop, iar din partea agenților economici din oraș ne-au însoțit: ec. Diana Morar și ec. Adriana Lucaci( S.C.NOVA MODUL SRL), ing. Claudia Uritescu(U.M.Cugir) și Dana Mihăilesc(Fabrica de Arme)”, ne-a declarat Alexandru Micaciu.
Potrivit directorului colegiului, oferta instituției pentru anul școlar 2016 – 2017 este următoarea: Pentru învățământul liceal: 1 clasă – Tehnician în activități economice și 1 clasă – Electrotehnică și Automatizări cu calificarea Tehnician tehnică de calcul. În cadrul școlii profesionale, începând din următorul an școlar va funcționa 1 clasă în sistem dual(cu bursă lunară de până la 400 Roni), cu dublă specializare: Operatori mașini unelte cu comandă numerică(14 locuri) și frezor – rabotor – mortezor(14 locuri). (C.P.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
30 iulie 2024: „Despre starea de bine”, în luna iulie la atelierul Biblioterapia al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba
„Despre starea de bine”, în luna iulie la atelierul Biblioterapia al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba În luna iulie psihoterapeutul Cosmin Bara împreună cu bibliotecara Luiza Pop vor dezbate în cadrul proiectului Biblioterapia, tema „Despre starea de bine”. Dezbaterea va putea fi urmărită pe pagina de Facebook a instituției la data de 30 iulie 2024, […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)